Noyabrın 25-də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında institutun 8 saylı şöbəsinin 2014-cü il üzrə hesabatı müzakirə olundu.
Hesabat məruzəsi ilə çıxış edən şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev cari ildə şöbədə aparılan elmi-tədqiqat, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyəti və s. haqqında  məlumat verdi. Qeyd etdi ki, elmi-tədqiqat fəaliyyəti çərçivəsində informasiya iqtisadiyyatının formalaşması və inkişafı ilə əlaqədar mövcud yanaşmalar müqayisəli şəkildə təhlil olunmuş, sistemləşdirilmiş, informasiya iqtisadiyyatının tədqiqi üçün yeni struktur təklif olunmuşdur.
Ə.Əliyev informasiya və biliklər iqtisadiyyatının regional formalaşması sahəsində mövcud vəziyyət, inkişaf tendensiyaları və problemlərin təhlili ilə bağlı ABŞ, İsrail, Yaponiya, Cənubi Koreya, Çin, Hindistan və s. ölkələrin təcrübəsinin də nəzərdən keçirildiyini bildirdi. Onun sözlərinə görə, informasiya iqtisadiyyatının inkişaf səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üzrə müxtəlif indikatorlar sistemi təhlil olunmuş və onların  işlənilməsi ilə bağlı əsas metodoloji yanaşmalar nəzərdən keçirilmişdir. İndikatorlar sisteminin yaradılması mərhələləri və onlara qoyulan  tələblər, həmçinin indikatorlar sistemi ilə  bağlı çatışmazlıqların təhlili əsasında yeni indikatorlar sisteminin ilkin tərkibi formalaşdırılmışdır.
Hesabat ilində İKT sferasında iqtisadi artım modelləri vasitəsilə investisiyaların optimal idarə olunması  prosesinin modelləşdirildiyini söyləyən Ə.Əliyev bildirdi ki, iqtisadiyyatın hər bir sektorunda investisiyanın iqtisadi artıma təsiri qiymətləndirilimişdir.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti haqqında məlumat verən məruzəçi innovativ mühitin və innovasiya proseslərinin müxtəlif fəaliyyət sferalarına görə araşdırıldığını və onların ümumiləşdirilmiş klassifikasiya əlamətlərinin işlənildiyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, elektron innovasiya anlayışının yeni məzmunu və tərkibi ilə bağlı bəzi təhlillər aparılmış, innovasiya prosesinin mərhələ və xüsusiyyətlərinin klassifikasiyası verilmiş və innovativ proseslərə təsir edən amillər araşdırılmışdır.
Ə.Əliyev hesabat ili ərzində, İnternet-coğrafiyanın mövcud vəziyyətinin təhlil olunduğunu və onun formalaşması problemlərinin də tədqiq olunduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, İKT-nin tətbiqinin və inkişafının coğrafi xüsusiyyətlərinin tədqiqi üzrə regional aspektdə İKT-yə informasiya sistemlərinə, informasiya resurslarına, İnternet xidmətlərinə olan tələbatın müəyyənləşdirilməsi və onların ödənilməsi prosesinin tətbiqi üzrə metodiki  istiqamətlər təklif olunmuşdur.
Sonda hesabat ətrafında gedən müzakirələrdə institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev rəy və təkliflərini səsləndirdilər. Elmi şuranın qərarı ilə hesabat qənaətbəxş hesab olundu.

Continuing studies on the formation of an information economy 2014-11-28 17:54:19 / CONFERENCES
On November 25 meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology Department of the Institute, No. 8, 2014, the report was discussed.
Delivered the report to the Branch Manager, economics PhD, associate professor in the department of Əlövsət the current research, scientific innovation, scientific and educational activities, and so on. briefed. He noted that the research activity related to the formation and development of the economy of the information within a comparative analysis of existing approaches, systematized, a new structure has been proposed for the study of information economy.
A. Current status of the formation of a regional information and knowledge economy, developing trends and analysis of the problems associated with the United States, Israel, Japan, South Korea, China, India and others. The experience of countries have been reviewed. According to him, the various indicators to assess the level of economic development of information systems analyzed and the main methodological approaches have been considered in their development. The requirements for establishing a system of indicators and milestones, as well as a system of indicators based on the analysis of shortcomings of the initial composition of the newly established system of indicators.
Models of economic growth in the ICT sector investment in the reporting year through A. optimal management process that modelləsdirildiyini that the investment in each sector of the economy qiymətləndirilimisdir effect on economic growth.
Reporting on the activities of scientific and innovative environment of innovation and innovation processes and their general classification was examined for signs of the various operating areas highlighted were being worked out. He noted that the concept of electronic innovation, some studies have been performed in connection with new content and composition, classification and characteristics of a given stage of the innovation process and the factors that influence the innovative processes were investigated.
A. During the reporting year, an Internet-region analyzed the current situation and problems of its formation had been well researched. He noted that the use of ICT and ICT development in the regional context of the geographical features of information systems, information resources, the demand for Internet services and their payment process to determine the directions on the application of methods have been proposed.
In the end, the discussions held on the institute's chief engineer, PhD Rashid Alekperov, doctor of technical sciences, professor and PhD Remembrance Imamverdiyev Masuma Mamedov expressed opinions and suggestions. The report was satisfactory academic council.