E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparılır 2014-11-28 17:28:57 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 2 saylı şöbənin cari il üzrə hesabatı dinlənildi.
Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev elmi-tədqiqat, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyət, beynəlxalq konfranslarda iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülmüş işlərdən danışdı.
Y.İmamverdiyev öncə “E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metodların və modellərin işlənməsi” istiqamətində aparılmış elmi-tədqiqat işlərini diqqətə çatdırdı. Bu istiqamətdə şöbədə e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin situasiyalar üzrə və strateji idarəedilməsi, informasiya təhlükəsizliyi üzrə monitorinq və koordinasiyası, bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyi, fərdi məlumatlar seqmentinin təhlükəsiz və effektiv idarəedilməsi problemlərinin tədqiq olunduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, şöbədə elektron dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarəedilməsi, proqram təminatı boşluqlarının verilmiş zaman müddətində proqnozlaşdırılması, informasiya təhlükəsizliyinin geniş miqyaslı monitorinqi, şəbəkələrin onlayn monitorinqinin optimallaşdırılması, ocümlədən buludların dinamik federallaşması üçün iyerarxik risk qiymətləndirilməsi sisteminin yaradılması, bulud infrastrukturunda reallaşa bilən bəzi hücumların aşkarlanması, şəxsin səsə görə tanınması üçün bir sıra metod və modellər təklif edilmiş, tədqiqatların nəticələri nüfuzlu elmi jurnallarda çap olunmuşdur.
Y.İmamverdiyev, həmçinin elmi-innovasiya işləri üzrə AzScienceCERT çərçivəsində görülmüş işlər haqqında məlumat verdi, informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinin idarə olunması, istifadəçilərin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində maarifləndirilməsi üzrə görülmüş işlərdən danışdı. Bildirdi ki, AzScienceCERT-in beynəlxalq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi üzrə müəyyən işlər görülmüşdür və bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi üzrə bir sıra təkliflər işlənmişdir.
Məruzəçi aparılan elmi-tədqiqat və elmi-innovasiya işləri üzrə konfranslarda məruzələr edildiyini, problemlər ətrafında şöbədaxili seminarların keçirildiyini, beynəlxalq elmi-tədqiqat əlaqələrinin qurulduğunu söylədi, istedadlı gənc kadrların işə cəlb edilməsi ilə əlaqədar görülmüş işləri diqqətə çatdırdı.
Məruzə ətrafında aparılmış müzakirələrdə institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər. Elmi Şuranın qərarı ilə şöbənin fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edildi.

E-government information security research work is carried out to ensure 2014-11-28 17:28:57 / CONFERENCES
2nd meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology Department, delivered a report on the current year.
Head of department, PhD Remembrance Imamverdiyev research, scientific innovation, scientific and educational activities, international conferences, well-known scientific journals, books of various types, etc. to promote scientific and practical results in the media. spoke about the work done.
Y.Imamverdiyev the "E-government information security to ensure the development of methods and models" and added that the work carried out for the research. The direction of the department of e-government information security situations and strategic management, monitoring and coordination of information security, the security of cloud technologies, safe and effective management of personal data segment of the problems that have been studied. He noted that the department of e-government information security management, software cavities of the forecasting period of time, a wide range of information security monitoring, online monitoring, optimization of networks, including dynamic clouds for federalization of the hierarchical risk assessment system, some of which take place in the cloud infrastructure detection of attacks, the a number of methods and models for speaker recognition was proposed, research results have been published in prestigious scientific journals.
Y.Imamverdiyev, as well as the scientific work carried out within the framework of AzScienceCERT briefed on innovation, management of information security incidents, said the work done to educate users in the field of information security. He said that AzScienceCERT have to work on the development of international relations and developed a number of proposals to improve performance in this area.
The speaker on innovation and scientific research papers in conferences, seminars held around the problems sobədaxili, said that the establishment of international relations research, talented young man drew attention to the work done in connection with recruitment.
Debate on the report of the Chief Engineer, PhD Rashid Alekperov, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, PhD, Assistant Professor Z. Jabrayilova, Bikes Altun PhD in economics PhD, associate professor Əlövsət sang the recommendations. Was considered satisfactory by the decision of the Scientific Council of the department.