AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi. İnstitutun kiçik elmi işçisi Gülnar Paşayeva İnternet-medianın analitikası və mövcud yanaşmaların təhlili” mövzusunda məruzəsini  təqdim etdi. O, xəbər monitorinqinin tarixi, medianın müasir problemləri, Azərbaycanda İnternet-medianın analitikasına dair mövcud vəziyyət haqqında ətraflı məlumat verdi.
Məruzəçi dünyada xəbər monitorinqi üzrə ixtisaslaşmış şirkət olan “Cyber Alert”in fəaliyyətindən danışdı. Onun sözlərinə görə, həm ənənəvi KİV, həm də internet-media sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət hər gün 75 dildə, 189 ölkədə 50,000-dən çox onlayn xəbər mənbəyini izləyir və təhlil edir.
G.Paşayeva qeyd etdi ki, Azərbaycanda İKT-nin inkişafı istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər ölkədə İnternet-medianın yaranması, inkişafı və araşdırılmasına təkan vermişdir. Bu, daha çox ölkənin İnternet istifadəçiləri arasında forumlar, “Facebook”, “Twitter” kimi sosial şəbəkələr, o cümlədən veb-saytlar və bloqların vüsət alması ilə xarakterizə olunur.
Bundan əlavə, Azərbaycanda “Media Təqib Mərkəzi”, "Nettrends Media Monitoring", "Media Consulting and Services" və s. kimi şirkətlərin İnternet-medianın analitikası ilə məşğul olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkənin ən aparıcı mobil operatoru, bankları, sığorta təşkilatları bu şirkətlərin xidmətlərindən istifadə edir.

Seminar was held on "Internet-media analytics and analysis of existing approaches" 2014-11-28 16:15:46 / CONFERENCES
The following seminar was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Junior research fellow of the institute Gulnar Pashayeva presented her report on "Web-media analytics and analysis of existing approaches". She gave detailed information about the history of news monitoring, modern problems of media, state of the art of the Internet media analytics in Azerbaijan.
The speaker informed about "Cyber Alert" company, which is specialized in the news monitoring. The company functioning both in the traditional media and the Internet media follows and analyzes more than 50,000 news sources from 189 countries in 75 languages online every day, she added.
Due to the results achieved in the development of ICT in Azerbaijan, the Internet media is emerged, developed and studied, G. Pashayeva noted. It's characterized by the forums among the Internet users, emergence of social networks such as "Facebook" and "Twitter", as well as blogs and web-sites.
The companies such as "Media Monitoring Center", "Nettrends Media Monitoring", "Media Consulting and Services," and so on dealing with the Internet media analytics, she mentioned. The leading mobile operators, banks, and insurance companies use the services of these companies.