Əlavə reallıq eynəyi cinayət işlərinin araşdırılmasında tətbiq olunacaq 2017-09-14 14:15:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
7 il əvvəl polisləri əlavə reallıq eynəyində yalnız kinoda və ya kompüter oyunlarında görmək mümkün idi. Bu, fantastika kimi görünsə də, artıq “Microsoft HoloLens” qarnituru və “Black Marble” şirkətinin “Scene of Crime Application” proqramı sayəsində reallığa çevrilir.
3dnews.ru saytının məlumatına görə, proqram hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarına cinayətin törədildiyi məkanı araşdırmağa kömək etmək üçün nəzərdə tutulub. Proqramı “HoloLens” eynəyində istifadəyə verdikdə polislər dəlilləri virtual markerlər vasitəsilə qeyd edərək və onları toxunulmaz saxlayaraq sübut bazasını kontaktsız metodla toplaya bilərlər. Nəticədə “Scene of Crime Application” müstəntiqlərə reallıqda bütün dəlillər artıq məhv edilmişsə belə, hadisə yerinə “qayıtmağa” imkan verəcək.
“Black Marble” heyətinin “HoloLens” üçün hazırladığı daha bir proqram “Command and Control” adlanır və mobil əmr mərkəzini təşkil edir. Proqram əlavə reallıq eynəyinin küçələrdə patrul xidməti kimi tətbiqini nəzərdə tutur. Bu zaman bölmədə olan zabit əməkdaşların olduğu yer haqqında məlumatları əldə edəcək və onların gördüklərinin təsvirini görəcək. Bundan başqa, proqram hərəkətlərin koordinasiyası və təcili çağırışların bölgüsü üçün əməkdaşların bir-biri ilə ünsiyyət saxlaması imkanını təqdim edir.
Artıq “HoloLens” üçün “Black Marble” proqramları polis bölməsində sınaqdan keçirilib və asayiş keşikçilərindən müsbət rəylər alıb. Polis əməkdaşları oxşar texnologiyaların onların işində inqilab edəcəyinə inandıqlarını bildiriblər.

Policemen are delighted with the use of HoloLens in work 2017-09-14 14:15:00 / INTERESTING INFORMATION
About seven years ago to see the policeman in glasses of the added reality it was possible only in cinema or computer games. However, what only recently seemed fantastic, now becomes a reality thanks to the Microsoft HoloLens headset and Scene of Crime Application from Black Marble.
This program is designed to help law enforcement officers investigate crime scenes. By launching it on HoloLens, police can collect the evidence base with a contactless method, marking the evidence with virtual markers and thereby leaving them untouched. Subsequently, the Scene of Crime Application will allow investigators to "return" to the scene, even if in reality all evidence is already destroyed.
Another application developed by the Black Marble team for HoloLens is called Command and Control and is a mobile command center. It implies the use of augmented reality patrols on the streets. At the same time, the senior officer at the site will receive data about the location and employees and an image of what they see. In addition, the program involves the possibility of communicating employees with each other to coordinate actions and distribute emergency calls.
Applications Black Marble for HoloLens already passed the first tests in the police and earned rave reviews from the custody order. According to the police, such technologies will revolutionize their work.