İnformasiyanın ötürülməsi üçün kodlaşdırmanın ənənəvi texnologiyaları ikili say sistemindən istifadə edir. Bu halda, hətta hazırda inkişaf edən informasiyanın kvant ötürülməsi üsulları da məlumatların ikidəyişənli sisteminə əsaslanır. Dördölçülü kodlaşdırmanın isə, bu yaxınlarda ilk sınaqları keçirilib.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasə, yeni tətbiq hər fotona dörd qiymətdən birini – 00, 01, 10 və 11 gətirməyə imkan verir. Kvant 4D-kodlaşdırması texnologiyasından istifadə ötürülən informasiyanın sayını bir neçə dəfə artırmağa imkan verir. Məlumatlar isə, təhlükəsizliyin daha yüksək səviyyəsinə malik olurlar.
Son zamana qədər kvant 4D-kodlaşdırması texnologiyaları yalnız kiçik modellər şəklində reallaşdırılırdı. Lakin Ottava Universitetinin ekspertləri ilk real sınaqları müvəffəqiyyətlə keçiriblər. İnformasiyanın ötürülməsi bir-birindən 300 metr məsafədə yerləşən çoxmərtəbəli binaların damlarında yerləşdirilmiş baza stansiyaları arasında həyata keçirilib.
Hər iki stansiya onları pis hava şəraitindən qoruyan taxta qutuların içərisinə yerləşdirilib. Məlumatların ötürülməsi zamanı səhvlərin səviyyəsi 11 faiz təşkil edib ki, bu da təhlükəsiz kvant rabitə kanalının təşkili üçün tələb olunan səviyyədən aşağıdır. Sistem “adi” kvant kodlaşdırması sistemi ilə müqayisədə, 1,6 dəfə daha çox informasiya ötürə bilib.
Layihənin aparıcı tədqiqatçısı İbrahim Kəriminin sözlərinə görə, sınaqlar real şəhər şərtləri daxilində dünyada ilk çoxölçülü kvant kodlaşdırması texnologiyasının köməyi ilə keçirilmiş məlumatların ötürülməsi prosesi olub. Açıq havada işləyən kvant rabitə sistemi orbitdə peyklərlə və Yerdə müxtəlif bölgələrlə əlaqəni təmin etmək imkanına malikdir. Belə sistem hərəkət edən obyektlərlə (təyyarə və gəmilər kimi) təhlükəsiz əlaqənin təşkili üçün xidmət edə bilər.
Gələcəkdə aralıq stansiyalardan və uyğunlaşan optik sistemdən istifadə edərək məsafənin 5-6 kilometrə qədər artırılması planlaşdırılır.

The first tests of quantum 4D-coding technology 2017-08-31 11:20:00 / INTERESTING INFORMATION
Traditional coding technologies for the transmission of information use a binary system. In this case, even the currently developing methods of quantum information transfer are also based on a data system with two variables. Although the methods of multidimensional quantum coding are "capable of more." And theoretically possible four-dimensional coding not so long ago for the first time passed a series of tests.
The new development allows each photon to carry one of four values - 00, 01, 10 and 11. The very use of the technology of the so-called quantum 4D-coding allows to increase the amount of transmitted information several times, and the data itself has a much higher level of protection, both from interception of data , And from other external factors.
Until recently, quantum 4D-coding technologies were implemented only in the form of small models, but experts from the University of Ottawa successfully conducted the first real tests. The transfer of information was carried out between base stations located on the roofs of high-rise buildings at a distance of 300 meters from each other.
Both stations were placed inside wooden boxes protecting them from bad weather conditions. The error rate for data transmission was 11%, which is much lower than the level required for the organization of a secure quantum communication channel. The system was able to transmit 1.6 times more information than a system with "ordinary" quantum coding.