Dil mühəndisliyi sahəsində elmi tədqiqatların aparılması zəruri məsələlərdəndir 2017-02-28 12:30:58 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi. Tədbirdə kompüter dilçiliyi, dil mühəndisliyi və sənayesi, emosiya informatikası, dilin virtual məkana inikas olunması, həmçinin dilçilikdə kompüter texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində çoxaspektli problemlər müzakirə olundu.
İnstitutun şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev elmi seminarda “Dil mühəndisliyinin elmi-nəzəri problemləri və tədqiqat istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək bu sahədə böyük xidmətləri olan alimlər, müxtəlif baxışlar, yeni yanaşmalar, terminlər, anlayışlar və s. haqqında ətraflı məlumat verdi.
O, təbii dillərdə statistik qanunauyğunluqların öyrənilməsi ilə məşğul olmuş amerikalı linqvist Corc Kinqsli Zipfin yanaşmaları və dil mühəndisliyi sahəsində geniş istifadə olunan Zipf qanunlarından, eləcə də Amerikanın tanınmış dilçi alimi, formal dillərin təsnifatının müəllifi, “Müasir linqvistikanın atası” adlandırılan Noam Komskinin bu sahədəki rolundan bəhs etdi.
Dil mühəndisliyinin mətn və nitqin kompüter emalı ilə bağlı sahə olduğunu bildirən məruzəçi müxtəlif alimlərin verdiyi tərifləri diqqətə çatdırdı: “Alim yeni biliyin yaradılmasında, mühəndis isə həm də arzu olunan məqsədə nail olmaq üçün sistemin yaradılmasında maraqlıdır. Mühəndislik elmi bilikləri tətbiq etməklə praktiki məsələləri həll etmək üçün təsirli həll yollarının yaradılması ilə əlaqəli fəaliyyət sahəsidir”.
R.Alıquliyev dil mühəndisliyinin təbii dili tanımaq, başa düşmək, interpretasiya və generasiya etmək üçün dil biliklərini tətbiq etməklə kompüter sistemlərinin yaradılmasından bəhs etdiyini bildirdi. O, həmçinin dil mühəndisliyinin natiqin identifikasiyası və verifikasiyası, nitqin tanınması, simvol və mətnlərin tanınması, təbii dilin başa düşülməsi, təbii dilin və nitqin generasiyası kimi tədqiqat istiqamətlərindən, arxitekturu, əsas prosesləri və metodlarından danışdı.
Alim Azərbaycan dili mühəndisliyinin problemlərindən də söz açdı. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda müvafiq sahənin bir neçə istiqaməti üzrə elmi tədqiqatların aparıldığını və dissertasiyaların müdafiə olunduğunu nəzərə çatdırdı, aparılan elmi araşdırmaların dərinləşdirilməsinin zəruriliyini vurğuladı. Mövcud problemlərin həlli üçün sözlərin morfoloji və leksik analizi alqoritmləri, sözlərin semantik şəbəkəsi, mətnlər bazası, nitq bazası, tərcümə proqramları, milli axtarış və antiplagiat sistemlərinin işlənilməsinin vacibliyini qeyd etdi.

To carry out scientific research in the field of language engineering is necessary 2017-02-28 12:30:58 / CONFERENCES
Institute of Information Technology held a scientific seminar dedicated to the International Mother Language Day. In the event the computer linguistics, language engineering and industry, informatics emotion, language reflection in the virtual space, as well as multifaceted challenges of the application of computer technology in linguistics was discussed.
The head of department, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev at the scientific seminar made a report on " Scientific and theoretical problems and research trends of language engineering" and informed about that great contribution in this area by scientists, different views, new approaches, terms, definitions, and so on..
He gaved information about approaches of American linguist George Kingsley Zipf and Zipf principles that are widely used in the field of language engineering ,as well as the well-known American linguist and scholar, author of classification of formal languages, "Modern Linguistics father" called Noam Komski’s role  in this area.
Rasim Aliquliyuev said that language engenineering deals with the creation of computer systems by applying knowledge of the language for recognizing natural language, understanding, interprets and generating.He also talked about research areas of language engeneering such as identification and verification of the speaker, symbols and text recognition, natural language understanding, its architecture, key processes and methodologies.
The scientist spoke about the problems of the Azerbaijani language of engineering. At the Institute of Information Technology scientific research carried out in several directions of in this field and emphasized dissertations defended. He stated the importance of development of lexical and morfological analyzes algorihms of words, semantic network of words, texts base, translation programs, the national search and antiplagiat systemsfor the solutions of existed problems.