Azərbaycan İKT-nin inkişaf indeksinə görə MDB ölkələri arasında liderlər sırasındadır 2016-12-05 10:06:55 / KONFRANSLAR
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) saytında dərc edilmiş “İnformasiya Cəmiyyətinin ölçülməsi 2016” hesabatına əsasən, Azərbaycan İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyalarının (İKT) inkişaf indeksinə görə dünyada 58-ci yeri tutub (ötən ilki hesabatda ölkəmiz 67-ci yerdə qərarlaşmışdı).
Azərbaycan bu göstərici üzrə MDB regionunda Moldova (68-ci yer), Ermənistan (71-ci yer), Gürcüstan (72-ci yer), Ukrayna (76-cı yer), Özbəkistan (110-cu yer) və Qırğızıstanı (113-cü yer) geridə qoyaraq Belarus (31-ci yer), Rusiya (43-cü yer) və Qazaxıstandan (52-ci yer) sonra dördüncü yerdə qərarlaşıb.
BTİ-nin qiymətləndirməsinə görə, 2016-cı ildə Azərbaycanın inkişaf indeksi ötən illə müqayisədə (6,23) artaraq 6,28 təşkil edib. 2016-cı ildə giriş subindeksi 6,78 (63-cü yer) və istifadə subindeksi isə 5,70 (50-ci yer) təşkil edib.
Hesabatda 2015-ci ildə stasionar və mobil genişzolaqlı rabitə xidmətləri üzrə qiymət səbəti qeyd olunub. BTİ-nin qiymətləndirməsinə görə, 2015-ci ilin nəticəsinə əsasən, Azərbaycanda stasionar genişzolaqlı rabitə sahəsində xidmətlərin qiymət səbəti ÜDM-nin 1,54 faizini, mobil genişzolaqlı rabitə üzrə “Prepaid” və “Postpaid” istifadəçi kateqoriyasından asılı olaraq 0,62 və 1,08 faiz təşkil edib.
BTİ-nin məlumatına görə, 2015-ci ildə Azərbaycanda stasionar telefon bağlantısının nüfuzetmə səviyyəsi 18,7 faiz (2014-cü ilin göstəricisindən 1,06 faiz aşağıdır) təşkil edib, mobil bağlantıda bu göstərici 111,3 faiz olub ki, bu da 2014-cü ilin göstəricisindən 0,36 faiz yüksəkdir.
Ölkədə 62,4 faiz ev təsərrüfatı kompüterdən istifadə edir və ev istifadəçiləri arasında internetin nüfuzetmə səviyyəsi 76,7 faiz təşkil edir. 2015-ci ildə bu göstəricilər üzrə artım ötən illə müqayisədə müvafiq olaraq 3,48 və 0,65 faiz olub.

Azerbaijan is among leaders for ICT development index 2016-12-05 10:06:55 / CONFERENCES
Azerbaijan took the 58th place in the ranking of the world development index of information and communication technologies (IDI) of the International Telecommunication Union (ITU), said the report “Measuring the Information Society 2016” published on the ITU website. (It should be noted that our country ranked 67th in last year’s ranking).
According to this indicator Azerbaijan ranks fourth in the CIS region after Belarus (31st place), Russia (43) and Kazakhstan (52), leaving behind Moldova (68), Armenia (71), Georgia (72), Ukraine (76), Uzbekistan (110) and Kyrgyzstan (113).
According to ITU estimates, in 2016 Azerbaijan’s IDI amounted to 6.28 against 6.23 a year earlier.
In 2016, the access sub-index was 6.78 (63rd  place) and the use  sub-index - 5.70 (50th place).
The report also provides data on the cost of the 2015 basket of fixed and mobile broadband. According to ITU estimates, the cost of a basket of services in the fixed broadband in Azerbaijan according to the results of 2015, amounted to 1.54 percent of GDP,  a basket of mobile broadband services - 0.62 and 1.08 percent  depending on the user category Prepaid and Postpaid, respectively.
According to ITU, the penetration rate of fixed telephony in Azerbaijan in 2015 amounted to 18.7 percent (1.06 percent lower than in 2014) and mobile - 111.3 percent, which is 0.36 percent more than in 2014.
62.4 percent of households use computers in the country and the Internet penetration rate among home users is 76.7 percent. The growth of these indicators in 2015 compared to the previous year amounted to 3.48 and 0.65 percent, respectively.