AMEA-nın 70 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edildi 2015-11-11 09:50:25 / KONFRANSLAR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaq keçirildi.
Əvvəlcə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə başda olmaqla, Akademiya üzvləri Fəxri xiyabanda ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin əziz xatirəsini yad edərək məzarı önünə gül dəstələri qoydular. Onlar həmçinin görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarı üstünə tər çiçəklər düzdülər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yığıncaqda iştirak etdi. Dövlət başçısı AMEA-nın ümumi yığıncağında nitq söylədi.
Prezident İlham Əliyev yubiley münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Dövlət başçısı Milli Elmlər Akademiyasının 70 il ərzində uğurlu yol keçdiyini, bu gün də ölkənin inkişafında fəal rol oynadığını, alimlərin öz elmi araşdırmaları ilə Azərbaycanın inkişafına töhfə verdiklərini, onların elmi fəaliyyəti sayəsində müxtəlif sahələrdə ən müasir texnologiyaların tətbiq edildiyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev müstəqilliyin ilk illərində Akademiyaya münasibətin yaxşı olmadığını xatırlatdı. Diqqətə çatdırdı ki, o vaxtkı rəhbərlik qurumun fəaliyyətinə ehtiyac olmadığı qənaətində idi. Dövlətimizin başçısı yalnız ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra elmə və elm adamlarına yüksək dəyər verildiyini və bu gün də bu sahənin prioritet istiqamətlərdən olduğunu vurğuladı.
Ölkənin tərəqqisində alimlərimizin rolundan danışan Prezident İlham Əliyev yeni təhlükə və təhdidlərin mövcud olduğu dünyada hər bir ölkənin öz daxili resurslarına arxalanmasının vacibliyini qeyd etdi. Bildirdi ki, dünyada sabitlik, sülh, əmin-amanlıq adası olan Azərbaycan da son illər ərzində neft-qaz amilindən asılılığı azaltmağa çalışır və buna nail olur.
“Əminəm ki, gələcəkdə də ölkəmizin iqtisadi inkişafı davam edəcək.” – deyən dövlət başçısı növbəti illərdə də iqtisadi inkişafın dayanıqlığı istiqamətində səylər göstəriləcəyini, heç kəsdən asılı olmamaq üçün daxili resurslardan istifadə ediləcəyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev dünyadakı yeni vəziyyətlə əlaqədar alimləri öz dəyərli təkliflərini irəli sürməyə çağırdı. Dövlət başçısı demoqrafik inkişafın əsas götürülərək, alimlərin indidən yeni strategiya üzərində işləmələrinin zəruriliyini qeyd etdi, onları qeyri-neft sənayesinin inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı fəal olmağa çağırdı. “Sənaye və kənd təsərrüfatı sahələri bizim gələcək inkişafımızı təmin edəcək” – deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, kosmik sənayedə beynəlxalq əməkdaşlıq dərinləşməlidir. Dövlət başçısı hərbi sənaye sahəsində də Azərbaycan alimlərinin fəaliyyəti üçün geniş meydanın olduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, bu gün ölkəmiz mindən çox adda hərbi təyinatlı məhsul istehsal edir və Azərbaycan Ordusunun əsas təminatı daxili istehsal hesabına həyata keçirilir.
Prezident İlham Əliyev ölkə üçün strateji əhəmiyyət daşıyan neft-qaz sahəsində də alimlərin ən yeni texnologiyalardan istifadə etmək məqsədilə dünya təcrübəsi ilə tanış olmağa çağırdı. “Alimlərin qarşısında duran vəzifələr çoxdur. Əsas istək odur ki, Azərbaycan elmi inkişaf etsin və ümumi inkişafımıza töhfəsini versin” – deyən dövlət başçısı humanitar elmlərin önəmini də vurğuladı. Bildirdi ki, multikulturalizm, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, zəngin tariximiz haqqında dünyaya daha dolğun məlumatın çatdırılmasında alimlərimiz fəal olmalıdırlar.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə yubiley mərasimində iştirak etdiyinə görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlığını bildirdi. Bu günlərdə dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə alimlərin böyük bir qrupunun mükafatlandırıldığını söyləyən AMEA prezidenti bu addımı elmə, alimlərə verilən yüksək qiymət kimi dəyərləndirdi. Akif Əlizadə Akademiya əməkdaşlarının 70 illik yubileyə əliboş gəlmədiklərini, dəyərli əsərlər hazırladıqlarını diqqətə çatdırdı. Akademiyanın prezidenti bir daha elmə və elm adamlarına göstərilən diqqət və qayğıya görə alimlər adından Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirdi.
Nobel mükafatı laureatı, professor Corc Ficerald Smut Milli Elmlər Akademiyasının zəngin tarixi, Azərbaycan alimlərinin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən fizika, biofizika, kosmik sənaye sahələrində əldə etdikləri nailiyyətlərdən məlumatlı olduğunu qeyd etdi, azərbaycanlı alimlərlə əməkdaşlığa maraq göstərdiyini söylədi.
Rusiyanın Dubna şəhərindəki Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun direktoru, akademik Viktor Matveyev rəhbərlik etdiyi elm ocağının təbrik məktubunu oxudu. “Azərbaycan öz alimləri ilə fəxr etməlidir”, – deyə bildirən Viktor Matveyev azərbaycanlı həmkarları ilə əlaqələrindən, həyata keçirilən birgə layihələrdən danışdı, elmə göstərilən diqqətə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi.
AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaq rəsmi hissə başa çatdıqdan sonra məruzələrlə davam etdi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərovun “Azərbaycan elminin ölkənin davamlı inkişafında rolu”, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun “Azərbaycan elmi və yüksək texnologiyaların inkişafı”, Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində elmi tədqiqatların aparılması”, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovun “Azərbaycanda biologiya elminin inkişaf perspektivləri”, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycanda humanitar elmlərin inkişaf perspektivləri” mövzularında məruzələri dinlənildi.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, professor Darhan Kıdıralı çıxış edərək AMEA-nın 70 illiyi münasibətilə kollektivi təbrik etdi, uğurlar arzuladı. D.Kıdıralı Beynəlxalq Türk Akademiyasının qızıl medalını akademik A.Əlizadəyə təqdim etdi.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev xarici ölkələrin akademik qurumlarının və nüfuzlu elm adamlarının AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə bağlı təbriklərini çatdırdı.
Sonda akademiyanın 70 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycanın elm məbədi” filmi nümayiş etdirildi.

Has celebrated the 70th anniversary of NASA 2015-11-11 09:50:25 / CONFERENCES
Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) held a general meeting dedicated to the 70th anniversary.
First, the President of ANAS, academician Akif Alizadeh, including members of the Academy tribute to national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor and laid flowers at the tomb. They are also prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva laid flowers at the grave.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev took part in the meeting. The Head of State made a speech at the National Academy of Sciences.
President Ilham Aliyev congratulated the jubilee. The President of the National Academy of Sciences was successful road for 70 years, played an active role in the development of the country today, scientists have contributed to the development of their scientific research, application of modern technologies in various fields thanks to their scientific activity has been reported. The President recalled that the first years of independence in relation to the academy. Noted that he was of the opinion that there is no need for the organization led by then. The President Heydar Aliyev returned to power only after the high value given to science and scientists, and stressed that the priority of the industry today.
Speaking about the role of scientists in the development of new challenges and threats of the President of any country in the world where the importance of the reliance of its internal resources, he said. He said that the world stability, peace and tranquility of the island in recent years, which is trying to reduce dependence on oil and gas and is able to achieve this.
"I am sure that will continue in the future economic development of our country." - Said the head of state efforts to show the sustainability of economic growth in the coming years, in order not to depend on anyone else to use internal resources, he stressed.
The President of the new situation in the world and called on scientists to put forward their valuable suggestions. The head of state on the basis of demographic development, the scientists have already pointed to the need for new developments on the strategy, and the development of non-oil sector, and called for them to be active on food safety. "The industrial and agricultural sectors to ensure our future development," - the President said that the broadened international cooperation in the space industry. The President of Azerbaijan scientists in the field of military industry, said that the wide square. He noted that today the country produces more than a thousand kinds of military and domestic production is carried out at the Army's basic software.
President Ilham Aliyev of strategic importance for scientists in the field of oil and gas experience in the use of new technologies in order to become acquainted with the world called. "There are many challenges facing scientists. The main desire is that contribute to the development of science and to develop, "- said the head of state stressed the importance of the humanities. He said that multiculturalism, preserving the purity of the language, its rich history in delivering information on scientists in the world to be more complete.
President of ANAS, academician Akif Alizadeh thanked the Azerbaijani President for his participation in the ceremony. Recently, a group of scientists awarded with the Order of the Head of State said that this step of the science, the scientists described as a high price. Akif Alizadeh 70th anniversary of the Academy's staff and came up empty-handed, said that preparing for valuable artifacts. President of the Academy of science and scientists in a more care and attention of President Ilham Aliyev expressed his gratitude to the scientists.
Nobel Prize winner, Professor George Fitzgerald Smoot rich history of the National Academy of Sciences, the scientists in various fields, including physics, biophysics, their achievements in the fields of space industry is aware, he said, scientists interested in cooperation with Azerbaijan, he said.
Director of the Institute for Nuclear Research in Dubna, Russia, headed by Academician Viktor Matveyev, read a congratulatory letter from the science center. "Azerbaijan should be proud of its scientists," - he said Viktor Matveyev relations with Azerbaijani counterparts, the implementation of joint projects, he said, expressed gratitude to President Ilham Aliyev for the attention of science.
The meeting dedicated to the 70th anniversary of ANAS at the end of the official part of the lecture continued.
Rector of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan, academician Urkhan Alekperov "The role of science in sustainable development of the country," Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov of Azerbaijan "The development of science and high technologies", Education Minister Mikail Jabbarov, "the scientific institutions of higher education research, "ANAS Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, Ahliman Amiraslanov" The prospects for the development of biological science, "the vice-president of ANAS, academician Habibbayli" The prospects for the development of the humanities "were heard.
President of the Turkish International Academy, professor Darkhan Kidirali Speaking on the occasion of 70th anniversary of ANAS congratulated the staff and wished them success. Turkish academician of the International Academy of D.Kidirali A.Alizade gold medal was presented.
International Relations Department of the Office of the Presidium of the National Academy of Sciences, doctor of geological-mineralogical sciences Gulam Babayev and influential scientists of foreign academic institutions congratulated his counterpart on the 70th anniversary of ANAS.