Azərbaycan “ITU Telecom World 2015” sərgi-konfransında yüksək səviyyədə təmsil olunub 2015-10-21 09:55:29 / KONFRANSLAR
Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasovun başçılığı ilə Azərbaycanın İKT sahəsində fəaliyyət göstərən 20-yə yaxın şirkəti, o cümlədən özəl, dövlət və qeyri-hökumət təşkilatları, eyni zamanda "start-up" qruplarının üzvlərindən ibarət ümumilikdə 40 nəfərlik nümayəndə heyəti "ITU Telecom World 2015" Beynəlxalq Telekommunikasiya sərgi-konfransında iştirak etmək məqsədilə Macarıstanın Budapeşt şəhərində səfərdə olub.
"ITU Telecom World 2015" çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərə Macarıstanın baş naziri Viktor Orban, çoxsaylı ölkələrdən sahə üzrə nazirlər, aparıcı İKT şirkətləri, beynəlxalq təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatlarının rəhbərləri və yüksəksəviyyəli nümayəndələri, "start-up"çılar qatılıblar.
Sərgidə Azərbaycan Milli İKT pavilyonu təşkil edilib. "ITU Telecom World 2015" Beynəlxalq Telekommunikasiya sərgi-konfransının açılış mərasimindən sonra təşkil olunan "VIP Tur" zamanı Macarıstanın baş naziri və ali qonaqlar ilk olaraq Azərbaycanın Milli İKT pavilyonu, daha sonra isə digər ölkələrin pavilyonları ilə yaxından tanış olublar.
Həmçinin tədbirin mövzusuna uyğun olaraq, ölkəmizin ən yaxşı "start-up"ları "ITU Telecom World 2015" çərçivəsində keçirilən müsabiqələrə qatılıblar.
"Hökumət və Kiçik-Orta Sahibkarlıq dialoqu" adlı sessiyada və eyni gündə 15 nazirin iştirakı ilə təşkil olunan "Nazirlər toplantısı"nda nazir Əli Abbasov panelçi kimi çıxış edib və ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən beynəlxalq miqyaslı layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra təşkilatçıların müraciəti ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti adından tədbiri işıqlandıran "Blumberg" telekanalına müsahibə verib.
Səfər çərçivəsində nazir Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) baş katibi, Dünya Bankının İKT üzrə Baş direktoru, Beynəlxalq Telekommunikasiya Peyk Təşkilatının Baş katibi, həmçinin Macarıstan, Rusiya, Pakistan, İran, Əfqanıstan, Myanmar, Banqladeş və Serbiyanın sahə üzrə nazirləri, dünyanın məşhur "Intel" və "Huawei" şirkətlərinin vitse-prezidentləri, o cümlədən Azərbaycanın İKT sektoruna sərmayə qoyuluşunda maraqlı olan macarıstanlı iş adamları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.

The "ITU Telecom World 2015" exhibition and conference, was represented at the highest level 2015-10-21 09:55:29 / CONFERENCES
Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov, Azerbaijan, headed by close to 20 companies operating in the ICT sector, including private, public and non-governmental organizations, as well as the "start-up" of the 40-member delegation composed of members of the "ITU Telecom World 2015 "to participate in the International Telecommunications Exhibition and Conference was on a visit in Budapest, Hungary.
"ITU Telecom World 2015" event, organized as part of the Hungarian Prime Minister Viktor Orban, ministers of various countries in the area, leading ICT companies, international organizations, non-governmental organizations and high-level representatives of the "start-up" members attended the event.
The exhibition was organized by the National ICT pavilion. "ITU Telecom World 2015" was held after the opening ceremony of the International Telecommunications Exhibition and Conference "VIP Tour" during the Hungarian Prime Minister and the National ICT VIP pavilion for the first time, and then visited the pavilions of other countries. Also in accordance with the theme of the event, the best "start-up" s "ITU Telecom World 2015" in the framework of competitions attended.
"The government and the Small-Medium Enterprise Dialogue" and the session held on the same day with the participation of 15 ministers' meeting of the Ministers, "the Minister Ali Abbasov said at a panel held at the initiative of our country and gave detailed information on international projects. Then, at the request of the organizers of the event, covering the delegation, "Blumberg" Channel.
During the visit, Minister of International Telecommunication Union (ITU) Secretary-General, the Director General of the World Bank, the OIC, the Secretary General of the International Telecommunications Satellite Organization, as well as Hungary, Russia, Pakistan, Iran, Afghanistan, Myanmar, Bangladesh and the ministers of Serbia, on the field, the world famous "Intel" and "Huawei" company vice-presidents, who are interested in investing in the ICT sector of Azerbaijan held bilateral meetings with Hungarian businessmen.