Elmi fəaliyyətin bibliometrik analizi aparılıb 2015-10-14 10:46:16 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu əməkdaşlarının 2014-cü ildəki elmi fəaliyyətinin bibliometrik analizi (bibliometriya – kitab, dövri nəşr və elmi əsərlərin öyrənilməsi üçün riyazi və statistik metodların tətbiqi) aparılıb.
Bu haqda institutun elmi seminarında sektor müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoruNigar İsmayılova məruzə ilə çıxış edib. İnstitut əməkdaşlarının elmi əsərlərinin dillər üzrə statistikası, əsərlərə olan istinadların ölkələr, istiqamətlər üzrə paylanması, elmi əsərlərin növlər üzrə paylanması, 2014-cü ildə “WoS” və “Scopus” bazalarında olan əsərlərin sayı, nəşr olunduğu nüfuzlu jurnallar və konfransları diqqətə çatdırıb.
Elmi əsərlərin dillər üzrə statistikasını təqdim edən məruzəçi 2014-cü il ərzində Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan elmi əsərlər haqqında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, tədqiqatçıların əsərlərinə əsasən Çin, Hindistan, Avstraliya, Malayziya, Cənubi Koreya alimləri tərəfindən istinad edilib.
2014-cü ildə əməkdaşlar tərəfindən nəşr olunan əsərlərin informasiya cəmiyyətinin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması, informasiya mədəniyyətinin formalaşması, internetin tənzimlənməsi, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması, virtual məkanda Azərbaycan dilinin tətbiqi, e-dövlətin və e-elmin formalaşması, biometrik texnologiyaların araşdırılması və s. istiqamətləri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin şöbənin 2015-ci il üzrə illik hesabata hazırlığı,  library.ict.az saytının təkmilləşdirilməsi, E-kitabxana Mərkəzində cari ildə görülən işlər, mərkəzin fəaliyyətinə dair bukletin hazırlanması və digər məsələlər müzakirə olunub.

Scientific analysis of the activities carried out bibliometrik 2015-10-14 10:46:16 / CONFERENCES
Employees of the Institute of Information Technology in 2014 bibliometrik scientific analysis (biblio - books, periodicals, and mathematical and statistical methods to the study of scientific publications) were held.
The sector chief scientific seminar, PhD Nigar Ismayilov made a speech. The statistics of scientific works of the Institute of Languages, which links the works countries, trends in the distribution of scientific publications on species distribution, in 2014, "WoS" and "Scopus", which bases the number of publications, published in prestigious journals and conferences noted.
Reporter languages, offering statistics on scientific publications during 2014, about the scientific works published in English and Russian, said. According to him, the works of researchers, mainly in China, India, Australia, Malaysia, was quoted by South Korean scientists.
In 2014, employees of the works published by the scientific problems of the information society, developing a culture of information, regulation of the Internet, information security, the use of Azerbaijani language in the virtual space, the formation of e-government and e-science, research and so on biometric technologies. he stressed areas.
The event, as well as the preparation of the annual report of the department for the year 2015, improving library.ict.az site, e-library at the work being done in the current year, the center's activities and discussed the preparation of the booklet.