Elektron dərsliklərin tətbiqi innovativ tədris prosesinin vüsət almasına zəmin yaradır 2015-10-13 11:39:12 / KONFRANSLAR
Elektron dərsliklərin (ED) tədris prosesinə tətbiqi gənc nəslin innovativ biliklər əldə etməsi, kreativ təfəkkürlü kadrların yetişməsində mühüm rol oynayır. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən elmi seminar da məhz “Elektron dərsliklər: mövcud problemlər və perspektivlər” mövzusuna həsr olunub.
Məruzə ilə çıxış edən institutun dissertantı Vüsalə Qurbanova hazırda dünyada elektron tədris mühitinə keçidin vüsət aldığını qeyd edib. Hipermətnlər şəklində elektron dərsliklərin yaradılması və onların tədris prosesinə tətbiqi istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Elektron dərsliklərin yaradılmasında mövcud problemlərdən də söz açan məruzəçi bu sahədə hələ də vahid standartların və hüquqi mühafizə mexanizminin işlənilmədiyini bildirib. Qeyd edib ki, elektron dərsliklərin keyfiyyətini ölçən meyarlar və ümumiyyətlə ED anlayışı dəqiq müəyyənləşdirilməyib: “Belə ki, bu sahədə araşdırma aparan tədqiqatçıların məqalələrində ED dedikdə, proqram və ya texniki təminatdan bəhs olunduğu aydın göstərilmir. Digər anlaşılmazlıq onun ingilis dilində “electronic” və ya “digital” dərslik adlandırılması ilə əlaqədardır. Cənubi Koreyanın İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı İnstitutunun professoru Canq “Elektron dərsliklərin (DT) statusu və gələcək perspektivləri” adlı məqaləsində qeyd edib ki, “electronic textbooks” (elektron dərslik) anlayışı formal və funksional aspektləri əhatə edir, “digital textbooks” anlayışı isə məhz tədris funksiyasını daşıyır”. V.Qurbanovanın sözlərinə görə, bu izaha bir çox tədqiqatçıların elmi işlərində rast gəlinsə də, iki anlayışın eyni məna kəsb etdiyini söyləyənlər də var.
Məruzəçi elektron dərsliklərin ənənəvi dərsliklərlə müqayisədə bir sıra üstünlüklərə malik olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, asanlıqla əldə edilən və yenilənən, saxlanılması və daşınması daha rahat olan elektron dərsliklər böyük xərc tələb etmir. O, eyni zamanda elektron dərsliklərin qeyri-qanuni yüklənməsi, elektrik enerjisindən asılılığı, texniki problemlərin yaranma ehtimalı, insanların görmə qabiliyyətinin zəifləməsinə səbəb olması kimi mənfi tərəflərinin olduğunu da söyləyib.
V.Qurbanova həmçinin elektron dərsliklərin hazırlanması və tətbiqinə dair dünya təcrübəsinin öyrənilməsinin zəruriliyindən söz açıb. ABŞ, İngiltərə, Yaponiya, Rusiya kimi bir çox ölkələrdə elektron dərsliklərin tədris prosesinə geniş tətbiq edildiyini nəzərə çatdırıb.
Sonra məruzəçi verilən sualları cavablandırıb. Seminar iştirakçıları təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.

Paves the way for widespread use of e-books, innovative educational process 2015-10-13 11:39:12 / CONFERENCES
Electronic books (ED) in the application of academic knowledge to the younger generation of innovative, creative mind plays an important role in the training of personnel. In a seminar held at the Institute of Information Technologies of the "Electronic books: problems and prospects" was dedicated to the theme.
The report of the Institute with a degree in the world of e-learning environment Vusala Gurbanov noted that the scope of the transition. Hipermətnlər the introduction of electronic textbooks and teaching them the important work had been done to the process said.
Speaking about the current problems in the creation of electronic textbooks reporter and legal enforcement mechanism for common standards in this area still islənilmədiyini said. He noted that the criteria for measuring the quality of e-books and generally precisely defined the concept of ED, "the article ED investigators conducting research in this area indicates, clearly has been talking about software or technical support. Other misunderstanding of its English-language "electronic" or "digital" textbook associated with naming. South Korea's Hwang, professor of the Institute for Development of Information Technologies 'e-textbooks (DT) status and future prospects, "the article noted that" electronic TEXTBOOKS "(electronic manual) formal and functional aspects of the concept of" digital TEXTBOOKS' concept of the learning function is. " V.Qurbanovanın, according to scientific studies, the researchers found Although a lot of explanation, there are those who say that the two concepts are the same meaning.
Reporter e-books have several advantages over traditional textbooks, he said. That said, the easily accessed and updated, more convenient storage and transportation of electronic books, which do not require large expenditures. He illegal downloading e-books at the same time, power abuse, the possibility of technical problems, such as the negative aspects of people's eyesight is weakening, he said.
The development and implementation of electronic textbooks V.Qurbanova also underlined the importance of the study of world experience. The United States, Britain, Japan, Russia and many other countries, said that e-books have been widely applied in the teaching process.