“HP” 2016-cı ildə “Machine” kompüterinin prototipini təqdim edəcək 2015-06-05 13:22:33 / KONFRANSLAR
“Hewlett-Packard” (HP) şirkətinin nümayəndələri “HP Discover” konfransında “Machine” layihəsi çərçivəsində yeni hesablama sisteminin yaradılması üzrə aparılan işlər haqqında məlumat verib.
3dnews.ru saytının məlumatına əsasən, “HP” müasir kompüterlər üçün xarakterik olan yaddaşın çoxsəviyyəli arxitekturasından imtina etməyi təklif edir. Yeni növ yığıcılar əməli yaddaş qurğusu funksiyasını yerinə yetirəcək. Bu yaddaşın əsasında rezistor, kondensator və induktivlik makarasından sonra mikrosxemlərin 4-cü passiv elementi olan memristorlar dayanacaq. Yeni arxitekturaya keçid məlumatların məhsuldarlığının eyni vaxtda baş verən çoxsəviyyəli artımını və enerji istehlakının azalması zamanı saxlanılma sıxlığını 10 dəfələrlə artırmağa imkan verəcək.
“HP Labs”ın tədqiqat bölməsinin rəhbəri Martin Finin sözlərinə görə, “Machine”in prototipinin 2016-cı ildə təqdim olunması nəzərdə tutulur. Bu sistemdə planlaşdırılan bütün innovasiya həlləri reallaşdırılmasa da, HP-də memristor yaddaşın əvəzinə ənənəvi DRAM-çipləri tətbiq ediləcək.
Bununla belə, “Machine”in prototipi  sistemin hesablama gücü haqqında təsəvvürə malik olmağa imkan verəcək. Eksperimental qurğuda 2500 hesablama nüvəsi və 320 terabayt daimi yaddaş yerləşdiriləcək. Sistem, həmçinin yeni növ aparat platforması üçün ixtisaslaşdırılmış proqram təminatı və əməliyyat sisteminin sınaqdan keçirilməsi üçün istifadə olunacaq.

"HP" in 2016 and "Machine" will present a prototype computer 2015-06-05 13:22:33 / CONFERENCES
"Hewlett-Packard" (HP) of the "HP Discover" at the "Machine" project, spoke about the work carried out on the creation of a new computer system.
3dnews.ru According to the website, "HP" multi-level memory architecture, which is typical for modern computers offer to refuse. RAM drives will function as a new species. On the basis of the memory resistor, capacitor, and inductance chips after the 4th of passive element makarasından memristorlar stop. The transition to the new architecture, the multi-level data at the same time increase productivity and decrease energy consumption will increase 10 times the storage density.
"HP Labs' research division director Martin Finn of the" Machine ", the prototype is expected to be submitted in 2016. Reallasdırılmasa innovative solutions in all of the planned system, the HP memristor memory will be applied instead of the traditional DRAM-chips.
However, the "Machine" the prototype of the system will allow you to have an idea about the power of computing. 2500 computing cores and 320 terabytes of experimental device placed in permanent memory. The system, as well as specialized software for new types of hardware and operating system platform will be used for testing.