Milli transliterasiya standartları layihəsi dövlət standartı kimi qeydiyyata alınıb 2021-02-09 13:36:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 aprel 2013-cü il  tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş  “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın “Milli transliterasiya standartlarının hazırlanması” və “Milli transliterasiya standartları əsasında Azərbaycan əlifbasından digər əlifbalara transliterasiyanı həyata keçirən proqram təminatının hazırlanması”, həmçinin AR Nazirlər Kabinetinin 20 fevral 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinə təhrif edilmiş formada istinad edən xəritələrdən istifadə hallarının qarşısının alınmasına dair Tədbirlər Planı”nın 9 (“Milli transliterasiya standartlarının hazırlanmasının başa çatdırılması”) bəndlərinin icrasını təmin etmək məqsədilə Milli transliterasiya standartları hazırlanmışdır.
Milli transliterasiya standartlarının əsasını təşkil edən transliterasiya cədvəlləri AMEA-nın Dilçilik İnstitutunda, AMEA-nın Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dillər Universitetinin mütəxəssislərinin cəlb edilməsi ilə birgə hazırlanmışdır. Bu məqsədlə 7 - rus, ingilis, fransız, italyan, alman, fars və ispan dillərinin əlifbaları arasında transliterasiya cədvəlləri tərtib edilmiş, elmi-praktik ekspertizadan keçirilmişdir. Cədvəllərə aidiyyəti üzrə dövlət orqanları və ali təhsil müəssisələri tərəfindən rəylər alınmış, standartlar təkmilləşdirilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, qloballaşma dövründə transliterasiya standartlarının hazırlanmasının böyük əhəmiyyəti vardır. Belə ki, bir dilin yazısının başqa dildə verilməsi zamanı həmin dilin fonetik xüsusiyyətləri, tətbiq edilən əlifbanın qrafiki əlamətləri mütləq nəzərə alınmalıdır. Müasir dövrdə dillərin çox sıx şəkildə inteqrasiyası baş verdiyindən yazı sistemlərinin də bir dildən başqa dilə ötürülməsi zamanı transliterasiya üzrə çətinliklər ortaya çıxır. Bu problemlərin həlli üçün müasir Azərbaycan yazısında transliterasiya standartlarının hazırlanması böyük əməli və praktiki əhəmiyyət kəsb edir.

The draft national transliteration standards have been registered as a state standard 2021-02-09 13:36:00 / IMPORTANT EVENTS
Implement transliteration from the Azerbaijani alphabet to other alphabets on the basis of the "Development of National Transliteration Standards" and "National Transliteration Standards" of the "State Program on the use of the Azerbaijani language in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country in the context of globalization" approved by the President of the Republic of Azerbaijan on April 9, 2013 9 of the “Action Plan to prevent the use of distorted maps referring to the Armenian-occupied territories of the Republic of Azerbaijan” approved by the order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated February 20, 2020, national transliteration standards have been developed.
Transliteration tables, which form the basis of national transliteration standards, were prepared with the involvement of specialists from the Institute of Linguistics of ANAS, the Institute of Oriental Studies named after Ziya Bunyadov of ANAS, Baku State University and Azerbaijan University of Languages.
For this purpose, transliteration tables were compiled between 7 alphabets of Russian, English, French, Italian, German, Persian and Spanish languages, and scientific-practical examination was carried out. Opinions on the tables were obtained from relevant government agencies and higher education institutions, and standards were improved.
It should be noted that the development of transliteration standards has great importance in the era of globalization. Thus, when writing in one language, the phonetic features of that language, the graphic features of the applied alphabet must be taken into account. Due to the close integration of languages in modern times, transliteration difficulties arise when translating writing systems from one language to another. To solve these problems, the development of transliteration standards in modern Azerbaijani writing is of great practical importance.