Seminarı giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktrou, dosent Rəşid Ələkbərov seminarın GPON texnologiyasına həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı.
İnstitutun əməkdaşı Orxan Mənsimzadə mövzuya dair çıxış edərək öncə GPON (Gigabit Passive Optical Networks)  haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, GPON PON (Passive Optical Network), mərkəzdə OLT (Optical Line Terminal), uc nöqtələrdə isə ONT (Optic Network Terminal) nöqtəsindən çox sayda nöqtələrə qədər olan passiv şəbəkələrdir.
Məruzəçi qeyd etdi ki, GPON triple-play servisi, yüksək bant genişliyi ötürməsi və uzun məsafəli (təqribən 20 km) xidmət əhatə dairəsini dəstəkləyir. Eyni zamanda GPON texnologiyası böyük şəbəkə xidməti verən operatorların əsas seçimidir.
O, PON standartları (BPON, EPON, XG-PON, NGE-PON) haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra GPON arxitekturasını təqdim etdi. Bildirdi ki, GPON Dalğaboyu Bölmə Multipleksiyası (WDM - Wavelength Division Multiplexing) texnologiyasını tətbiq edir və tək bir lif üzərində ikiistiqamətli ünsiyyəti asanlaşdırır.
Tədqiqatçı söylədi ki, GPON birdən çox istifadəçinin upstream/downstream siqnallarını tək bir lif üzərində ayırmaq üçün iki multipleksləmə mexanizmini tətbiq edir: “Aşağı istiqamətdə məlumat paketləri yayım üsulu ilə, axın istiqamətində məlumat paketləri isə TDMA qaydasında ötürülür”.
Sonda məruzəçi GPON texnologiyasının üstünlüklərindən bəhs edərək diqqətə çatdırdı ki, bu texnologiya  enerjiyə 70% qənaət edir və 22% daha az istilik istehsal edir.

A scientific seminar on GPON technology was held 2020-11-16 18:10:00 / CONFERENCES
The next online scientific seminar of the 4th department was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
Opening of the seminar, Deputy director for technology, PhD., associate professor Rashid Alakbarov noted that the seminar was dedicated GPON technology.
Orkhan Mansimzade, employee of the Institute, in advance provided information about GPON (Gigabit Passive Optical Networks). He said that, GPON PON (Passive Optical Network) is the passive network from the OLT point (Optical Line Terminal) in the center, from the ONT point (Optic Network Terminal) to many points at the end point. Speaker noted that GPON supports triple-play service, high bandwidth transmission and long distance (approximately 20 km) service coverage. At the same time, GPON technology is the main choice of operators providing large network services. He introduced GPON architecture after giving an overview of PON standards (BPON, EPON, XG-PON, NGE-PON). He said that GPON uses Wavelength Division Multiplexing technology (WDM) and facilitates two-way communication over a single fiber. The researcher noted that, GPON uses two multiplexing mechanisms to separate multiple users’ upstream/downstream signals on single fiber: “Downstream data packets are transmitted by broadcasting, and packets in the direction of flow are transmitted by TDMA.” In conclusion, the speaker spoke about the advantages of GPON technology, noting that this technology saves 70% of energy and produces 22% less heat.