“Big Data” problemlərinin tədqiqi və analizi istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparılır 2014-11-28 17:05:34 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 1 saylı şöbənin cari il üzrə hesabatı dinlənildi.
Şöbənin layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məkrufə Hacırəhimova elmi-tədqiqat, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyət, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülmüş işlərdən danışdı.
M.Hacırəhimova öncə “Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemləri” istiqamətində aparılmış elmi-tədqiqat işlərini diqqətə çatdırdı. Bu istiqamətdə şöbədə “Big Data” problemlərinin tədqiqi və analizi üzrə araşdırmalar aparıldığını, böyük verilənlərin terminoloji aspektləri, mahiyyət və mənbələri, texnoloji aspektləri, imkanları, problemləri və mövcud yanaşmaların tədqiq olunduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, şöbədə 3V konsepsiyası, böyük verilənlərin analizi və vizuallaşdırılması məsələləri araşdırılmış və tədqiqatların nəticəsi çap olunmuşdur.
Sonra o, informasiya resurslarının formalaşdırılması və yadda saxlanılması problemi üzrə “Milli domen adlarının intellektual monitorinqi sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin yekunlaşdırıldığını və işin müdafiə şurasına təqdim edildiyini bildirdi.
M.Hacırəhimova, həmçinin elmi-innovasiya işləri üzrə “E-elm” layihəsi çərçivəsində görülmüş işlər haqqında məlumat verdi, e-elm mühitində elmin idarə olunması, elm sahələrinin təsnifatlandırılması və digər  məsələlər üzrə görülmüş işlərdən danışdı. Bildirdi ki, bu məqsədlə YUNESKO və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının elm və texnologiya sahələrinin nomenklaturası, inkişaf etmiş ölkələrin milli təsnifatlandırma sistemləri araşdırılmışdır.
Məruzəçi aparılan elmi-tədqiqat və innovasiya işləri üzrə konfranslarda və КİV-də məruzələr edildiyini, problemlər ətrafında şöbədaxili seminarların keçirildiyini, həmçinin İKT üzrə gənc kadrların işə cəlb edilməsi ilə əlaqədar görülmüş işləri diqqətə çatdırdı.
Məruzə ətrafında aparılmış müzakirələrdə institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər. Elmi Şuranın qərarı ilə şöbənin fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edildi.

"Big Data" research and analysis of the problems of the research work is carried out in accordance with 2014-11-28 17:05:34 / CONFERENCES
1st meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology Department, delivered a report on the current year.
Department chief engineer of the project, Makrufa Hajirahimova PhD research, scientific innovation, scientific and educational activities, a well-known scientific journals, books of various types, etc. to promote scientific and practical results in the media. spoke about the work done.
MHacırəhimova the "knowledge of a wide set of data acquisition problems," noted the work carried out for the research. In this regard, the department "Big Data" conducted research on the problems of research and analysis, terminological aspects of the data, the nature and sources of technological aspects, opportunities, challenges, and exploring existing approaches, he said. He noted that the department 3V concept, data analysis and visualization of large studies have investigated and the results were published.
Then he remembered the formation and maintenance of information resources on the problem of "intelligent monitoring system for the synthesis of domain names in the development of methods and algorithms" and the defense of the thesis presented to the board had been yekunlasdırıldıgını.
MHacırəhimova, as well as on scientific innovation "E-science" and gave information about the work carried out under the project, e-science, management science, environment, science and other areas on the classification of the work done said. He said that the purpose of UNESCO and the Organization of Economic Cooperation and Development of science and technology nomenclature, classification systems have been studied in developed countries.
The speaker on the research and innovation have been reports on conferences and KIV, sobədaxili seminars held around the problems, as well as in connection with the recruitment of young ICT noted that the work done.
Debate on the report of the Chief Engineer, PhD Rashid Alekperov, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadov, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, PhD, Assistant Professor Z. Jabrayilova, Bikes Altun PhD, Doctor of Philosophy in Economics, Thereafter Aliyev expressed associate recommendations. Was considered satisfactory by the decision of the Scientific Council of the department.