Elektron universitetin fəaliyyət konsepsiyasının işlənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır 2017-05-26 12:21:22 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 15 və 10 saylı şöbələrin növbəti  birgə elmi seminarı keçirildi. 15 saylı şöbənin dissertantı Hüseyn Qasımov “Azərbaycanda elektron universitetin fəaliyyət konsepsiyası, model və metodlarının işlənilməsi” mövzusunda məruzəni təqdim etdi.
Məruzəçi elektron universitetin cəmiyyətin sosial və iqtisadi inkişafına müsbət təsirlərini qeyd etdi, onun ekoloji səmərəliliyindən söz açdı. O, dünyada mövcud olan elektron universitet modellərini, onların üstünlükləri və çatışmazlıqlarını diqqətə çatdırdı.
H.Qasımov Azərbaycan üçün daha uyğun elektron universitet modelinin struktur sxemini də təqdim etdi. O, e-universitet modelinin tətbiqi istiqamətində yerinə yetirdiyi işlər, təklif etdiyi instrumental vasitələr haqqında danışdı.  Həmçinin bir sıra modulların struktur sxemləri və onların reallaşdırılması üzrə müvafiq alqoritmlər barədə məlumat verdi.

Researches are being carried out on the development of E-university activities concept 2017-05-26 12:21:22 / CONFERENCES
The next seminar of the Department No 15 of the Institute of Information Technology was held. PhD student of the Department Hussein Qasimov presented a report on "concept of e-university activities in Azerbaijan, development of models and methods".
Reporter noted that e-university effects positively to the social and economic development of the community, spoke about the environmental effectiveness. He gave information about e-university models of the world, their advantages and disadvantages.
H.Qasımov also presented more suitable structural scheme of the e-University model for Azerbaijan. He spoke about his works on the application of e-university model, proposed instrumental means. He also informed about structural units of a number of moduls and relevant algorithms on the implementation of them.