Elektron təhsilin proqram təminatının perspektivləri araşdırılır 2017-05-26 12:05:37 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 10 saylı şöbəsinin bulud texnologiyaları əsasında elektron təhsilin proqram təminatının perspektivləri məsələsinə həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
İnstitutun əməkdaşı Esmira Ələsgərova məruzəni təqdim edərək bulud texnologiyalarının elektron təhsildə tətbiqinin müxtəlif kompüter avadanlıqları və proqram təminatının alınması,  saxlanılması və ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən idarə edilməsi üçün maliyyə xərclərini azaldaraq təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət etdiyini söylədi.
Təhsildə bulud hesablamalarının üstünlükləri barədə məlumat verən məruzəçi onun ehtiyat surətçıxarma, saxlama, əlyetərlilik, tapşırıqların təşkili kimi imkanlara malik olduğunu bildirdi.
E.Ələsgərova bulud texnologiyaları əsasında elektron universitetin arxitekturasını təqdim edərək bulud xidmətlərindən istifadə nəticəsində elektron universitetin veb-saytının yaradılması, İnternetdə yerləşdirilən interaktiv resurslardan uzaq məsafədən istifadə və elektron təhsil məqsədlərinə nail olmaq üçün sosial şəbəkələrdən səmərəli istifadənin mümkünlüyünü ifadə etdi.
Son zamanlar elektron təhsildə tədrisin idarə olunması sistemlərinin buludda saxlanıldığını qeyd edən məruzəçi bu sistemlərin buludda yerləşdirilməsinin təhsil müəssisələrinin proqram təminatı və yüksək ödəniş tələb edən avadanlıqlara çəkilən maliyyə xərclərini azaltmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin bulud hesablamaları əsasında e-təhsilin proqram təminatı haqqında məlumat verdi, buludda yerləşdirilmiş proqram təminatına icazəsiz müdaxilədən qorunma yollarından söz açdı.

Prospects of e-learning software are investigated 2017-05-26 12:05:37 / CONFERENCES
The next scientific seminar of the Department No 10 of the Institute of Information Technology dedicated to the prospects of e-learning software based on the cloud technologies was held.
Alasgarova Esmira an employee of the Institute presenting a report noted that application of cloud technologies in education serves to improve the quality of education by reducing financial costs for purchasing various computer equipment and software, storaging and managing by skilled professionals.
Speaking about the advantages of cloud computing in education reporter notedit has backup, storage, access, capacity, organizing tasks possibilities.
E.Alasgarova presented the achitecture of the e-university based on the cloud technologies said that it is possible to create web-site of e-university by the use of cloud services, use of interactive resources on the Internetfrom a distance , effectively use social networks in order to achieve e-learning goals.
She also gave information about the e-learning software based on cloud computing and talked about ways of protection from unauthorized access to the software in the cloud.