Çin bütün dünyanı İnternetlə təmin etməyi planlaşdırır 2017-05-16 18:08:20 / KONFRANSLAR
Çinin Kosmik Elm və Sənaye Assosiasiyası planetin bütün əhalisini genişzolaqlı İnternetə çıxışla təmin etməyi planlaşdırır. Bunun üçün Yer kürəsinin orbitinə buraxılacaq 156 kiçikölçülü peyk planeti şəbəkə ilə əhatə edəcək.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, bu layihənin universal peyk platformasının köməyi ilə reallaşdırılması nəzərdə tutulur.
“Universal peyk platformasını avtomobilin mühərrik hissəsi ilə müqayisə etmək olar. Bu kimi mühərrik hissəsinə malik olmaqla həm hərbi maşın, həm sərnişin avtomobili və ya taksi düzəltmək mümkündür”,  – deyə Çinin Kosmik Elm və Sənaye Assosiasiyasının məsul nümayəndəsi Bey Çao bildirib.
Plan üç mərhələdə reallaşdırılacaq: birinci mərhələ 2018-ci ildə yerinə yetiriləcək. İlk olaraq, bir sınaq peykinin orbitə buraxılması nəzərdə tutulub. İkinci mərhələdə eyni anda buraxılacaq dörd peyk kiçik şəbəkə şəklində birləşdiriləcək və bundan sonra onların birgə işi sınaqdan keçiriləcək. 156 peykin isə 2020-ci ilədək orbitə buraxılması planlaşdırılır.

China is going to launch at 156 satellites for Internet 2017-05-16 18:08:20 / CONFERENCES
The Chinese Association of space science and industry plans to provide the entire population of the Earth broadband access to the Internet. You will need to launch to orbit our planet 156 small satellites that will cover the entire planet in a network and can cope with this ambitious task.
To implement the project plan using a generic satellite platform which will create the devices, hi-news.ru reports.
“It will be a generic satellite platform which can be compared with the chassis of the car. With this suspension, it is possible to create a military vehicle and a passenger car or a taxi,” explained the correspondent of the Agency of Bay Chao, Executive representative of the Chinese Association of space science and industry.
Dimensions of satellites are quite small, so China can quickly establish its serial production, which will in the event that quickly replace failed devices. The plan will be implemented in three stages: the first is scheduled for 2018 and involves the launch one test satellite, which will conduct a test of technology. In the second phase will be launched from four satellites, which will combine in a small network, and then test them working together. By 2020, plan to launch all satellites 156, after which they will start will include a low-orbit satellite system.