“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XI Ümumrespublika Olimpiadası”nın I mərhələsi keçirildi 2017-05-03 10:53:13 / KONFRANSLAR
Aprelin 29-da Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XI Ümumrespublika Olimpiadası”nın I mərhələsi keçirildi.
BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq olimpiada iştirakçılarını salamladı. O, ümummilli lider Heydər Əliyev və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin İKT-nin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, o cümlədən təhsil müəssisələrinin informasiyalaşdırılmasına dair həyata keçirilən dövlət proqramlarının bu sahənin inkişafındakı rolundan danışdı.
Rektor rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti və gələcək planları haqqında məlumat verərək burada mühəndislik sahəsi üzrə müasir və nümunəvi laboratoriyaların fəaliyyət göstərdiyini vurğuladı. BMU-nun laboratoriyaları və elmi potensialından istifadə edərək beynəlxalq və ölkə miqyasında konfrans və olimpiadaların yüksək səviyyədə keçirilməsinin mümkünlüyünü ifadə etdi.
H.Məmmədov bildirdi ki, 17 May – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunmuş olimpiadanın keçirilməsində məqsəd ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki biliklərinin və bu sahəyə olan marağının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq olimpiadalara cəlb edilməsidir.
Bu il respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 52 komandanın “www.olimpiada.az” saytında qeydiyyatdan keçərək olimpiadada iştirak hüququ qazandığını söyləyən rektor paytaxt ilə yanaşı, Gəncə, Mingəçevir, Sumqayıt Dövlət Universitetləri, Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələrinin də bu il olimpiadaya xüsusi maraq göstərdiklərini diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə ölkə rəhbərliyi tərəfindən İKT-nin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan və bu istiqamətdə görülən tədbirlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, AR Prezidentinin 2016-cı il 16 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nin bəndlərindən biri Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlıdır. Sənəddə yaxın gələcək və uzaq perspektivdə İKT ilə bağlı görüləcək işlərin öz əksini tapdığını bildirən nazir müavini bu tədbirlərin həyata keçirilməsində gənc kadrların mühüm rol oynadığını bildirdi. O, bu baxımdan tələbələrin biliklərinin tətbiqi üçün böyük imkanlar yaradan və ölkəmizdə gələcək kadr potensialının yetişməsinə xidmət edən bilik yarışmalarının keçirilməsini yüksək qiymətləndirdi.
E.Vəlizadə ölkədə gənclərin səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edərək İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu tərəfindən gənclər üçün yeni startap layihələrinin həyata keçirildiyini vurğuladı və tələbələri bu kimi layihələrdə iştiraka dəvət etdi.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinin elm və təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi olduğunu bildirdi. Direktor müavini son dövrlər dövlətimiz tərəfindən qəbul edilmiş bir sıra hüquqi sənədlər və siyasi qərarların ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyası üçün mühüm hüquqi baza yaratdığını, həmçinin AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında daha səmərəli əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını söylədi.
Alimin sözlərinə görə, bu istiqamətdə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi məqsədilə 21 dekabr 2016-cı il tarixində keçirilmiş AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasında Fəaliyyət Planı qəbul olunmuşdur. Plana əsasən, AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarının üzərinə müxtəlif fənlər üzrə olimpiadaların keçirilməsi vəzifəsi qoyulmuşdur. R.Ələkbərov təmsil etdiyi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2007-ci ildən bu günədək olimpiadaların təşkil olunmasında fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Alim həmçinin qeyd etdi ki, akademiyanın bir sıra elmi müəssisələri ilə ali təhsil müəssisələri arasında baza kafedralarının yaradılması, birgə kadr hazırlığına dair əməkdaşlıq və s. elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində gerçəkləşdirilən mühüm tədbirlərdəndir: “Bundan əlavə, şagirdlərin elmə marağının artırılması üçün fənn olimpiadalarında alimlərin yaxından iştirakı, SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin akademiyanın elmi müəssisələrində təcrübə keçmələri AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndirilməsinə şərait yaradır”.
R.Ələkbərov Azərbaycan elminin innovativ inkişafına xidmət edən magistratura təhsil pilləsinin son illər akademiyanın elmi müəssisələrində, o cümlədən institutda təşkil olunmasının gənc tədqiqatçılar üçün böyük imkanlar açdığını qeyd etdi. AMEA-da təhsil alan magistrantların tədqiqatçı-magistr kimi formalaşdığını söyləyən R.Ələkbərov insititutda magistrantların hər biri ilə fərdi qaydada iş aparıldığını, onların beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını və lazımi dəstəyin verildiyini vurğuladı.
Direktor müavini bu cür olimpiadaların keçirilməsinin gənclərdə alqoritmik düşüncə tərzi və intellektual qabiliyyətlərin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. O, olimpiadanın ilk dəfə keçirildiyi 2007-ci illə müqayisədə iştirak edən ali təhsil müəssisələrinin sayında böyük artımın müşahidə olunduğunu qeyd etdi.
Sonda R.Ələkbərov tələbələri 17 may 2017-ci il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək proqram mühəndisliyinin çoxaspektli problemlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş “Proqram mühəndisliyinin aktual elmi-praktiki problemləri” I respublika konfransında iştiraka dəvət etdi.
Olimpiadanın münsiflər heyətinin sədri Ramin Mahmudzadə ölkədə informasiya texnologiyaları üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların, xüsusilə də, kompüter və proqram təminatı mühəndislərinin hazırlanmasına tələbatın olduğunu bildirərək, olimpiadanın keçirilməsinin bu tələbatın ödənilməsi baxımından da əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı. Son illər İKT sahəsində qadınların rolunun artdığını qeyd edən R.Mahmudzadə bu il olimpiadada iştirak edən tələbələr arasında qızların sayının çox olmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi.
Sonra olimpiadanın təşkilatçılarından olan Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimi Etibar Seyidzadə texniki məsələlər və prosedurlar haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, olimpiada beynəlxalq “Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında proqramlaşdırma üzrə beynəlxalq olimpiada” qaydalarına əsasən keçirilir. Olimpiada iki mərhələdən ibarətdir. Hər komanda 1 müəllim və 3 tələbədən (bakalavr) təşkil olunur. Hər bir ali təhsil müəssisəsi üzrə maksimum 4 komanda olimpiadanın birinci mərhələsinə buraxılır. Təhsil müəssisələrinin yalnız bir komandası olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanır. Finalda ən yaxşı nəticə göstərən 4 komanda qalib elan edilir.
Qeyd edək ki, olimpiadanın növbəti (final) mərhələsi 6 may 2017-ci il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək. Qaliblər “Nar” operatoru və “BestComp Group” şirkətinin qiymətli hədiyyələri, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Fəxri Fərmanı və diplomlarla mükafatlandırılacaq.

The first phase of 11th Republic Olympiad in Informatics among students of higher schools was held 2017-05-03 10:53:13 / CONFERENCES
The first phase of 11th Republic Olympiad in Informatics among students of higher schools” was held at the Baku Engineering University by joint organization of Ministry of Transport, Communication and High Technologies, Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Education and Institute of Information Technology ofANAS on April 29.
Rector of BEU Prof. Havar Mammadov opened the Olympiad and greeted the attendees. He spoke about care and attention of national leader Heydar Aliyev and Mr. President Ilham Aliyev to the field of ICT, including on the role of state programs executed for infromatization of educational institutions.
Rector informed about activities of the university led by him and plans, stressed out that, the latest laboratories in engineering are functioned here.
G.Mammadov noted that the purpose of the Olympics, dedicated to May 17 - World Telecommunication and Information Society Day, is to increase the knowledge of students of higher educational institutions in the field of computer science and programming and their interest in this field, as well as to attract selected students to international Olympiad.
The rector noted that this year 52 teams from 24 higher educational institutions of the republic were registered at www.olimpiada.az and got the right to participate in the Olympiad. This year, along with Baku, the students of Ganja, Mingachevir, Sumgayit State University, Azerbaijan Technological University and Azerbaijan State Agrarian University also showed a special interest in the Olympics.
Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies Elmir Velizadeh spoke about the attention and care shown about the development of ICT and the measures taken by the country's leadership in this direction. He noted that one of the points of the "Main Directions of the Strategic Roadmap for the Main Sectors of the National Economy and Economy", approved by the presidential decree of March 16, 2016, and is related to the development of telecommunications and information technologies in the Republic of Azerbaijan.
E.Velizade, noting that all conditions for the effective work of youth in the country were created, emphasized the implementation of new start-ups and by the State Fund for the Development of Information Technologies invited young people and students to participate in similar projects. Deputy Director for Technology of the Institute of Information Technology of ANAS, Ph.D. in Technology, Associate Professor Rashid Alakbarov noted that one of the priorities of the state policy is to ensure the integration of science and education in Azerbaijan. The Deputy Director noted in his speech that the legal documents and political decisions recently adopted by our state created a legal basis for the integration of science and education in our country and opened a number of new opportunities for establishing more effective cooperation between ANAS and the Ministry of Education.
R.Alakbarov said that the organization of a magistracy serving for the innovative development of Azerbaijani science in the scientific institutions of the Academy in recent years has opened up wide opportunities for young researchers. Noting that undergraduates of ANAS are being formed as undergraduates-researchers, R. Alakbarov emphasized that individual work is carried out with the undergraduates of the Institute, all conditions for carrying out scientific research at the international level are created and necessary support is provided.
The Deputy Director noted that holding such Olympiads is of particular importance from the point of view of forming an algorithmic way of thinking and intellectual abilities among young people. He brought to attention that in comparison with 2007 there is an increase in the number of higher educational institutions taking part in the Olympiad.
In conclusion, R. Alakbarov invited students to take part in the first republican conference "Actual scientific and practical problems of software engineering", which will be held May 17, 2017 in the Institute of Information Technology.
The chairman of the jury of the Olympiad Ramin Mahmudzade told about the importance of the Olympiad in terms of training highly qualified staff who have great scientific and practical experience, innovative thinking, in particular, engineers in the field of computer and software. Noting that in recent years the role of women in the field of ICT has increased, R. Mahmudzade highly appreciated the participation in the current Olympiad of girls, who make up the majority among the participants.
Then one of the organizers of the Olympiad - the teacher of the Baku Engineering University Etibar Seyidzadeh gave detailed information about the technical issues and procedures. He noted that the Olympiad is held according to the rules of the "International Olympus on programming among students of higher educational institutions". The Olympiad consists of two stages. Each team is organized from 1 teacher and 3 students (bachelor). Only 1 team of higher educational institutions will be held in the final stage of the Olympiad. 4 teams that will demonstrate the highest result will be declared the winner.
Note that on May 6, 2017, Institute of Information Technology will hold next stage (final) of the Olympiad. The winners will be awarded with valuable gifts from Nar operator and BestComp Group Company, diplomas and Certificates of Honor from the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.