AzScienceNet ilə AzEduNet şəbəkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələri qurulur 2017-04-18 10:50:04 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AR Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəis müavini Orxan Abbasov, Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsinin (AzEduNet) nümayəndələri, şəbəkənin direktoru Natiq Yəhyayev, icraçı direktoru Renat Vitkalov və texnoloji direktoru Denis Rotkin ilə görüş keçirildi.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev, AzScienceNet şəbəkəsinin administratoru Məmməd Rəşidov və digər əməkdaşlar iştirak edirdilər.
Əsas məqsəd institutun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi ilə AzEduNet arasında əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyasına dair fikir mübadiləsi aparmaq idi.
Öncə akademik R.Əliquliyev AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərən AzScienceNet haqqında məlumat verərək şəbəkənin Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin etdiyini dedi.
İnstitut direktoru bildirdi ki, AMEA-nın elmi qurumlarında idarəetmə və aparılan elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliyinin yüksəldilməsi, onların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi və istiqamətləndirilməsi üçün elmi fəaliyyətin İKT-nin tətbiqi ilə yenidən qurulması aktual məsələlərdəndir. Bu baxımdan, AMEA-nın institut və təşkilatlarının İnternet xidmətləri ilə dünya elminə inteqrasiyasını təmin edən, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirən AzScienceNet böyük əhəmiyyətə malikdir.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın tədbirlər planında da AzScienceNet-in imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri öz əksini tapmışdır.
Ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında AzScienceNet-in böyük imkanlara malik olduğunu bildirən alim AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də AzScienceNet və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlana bilərlər.
Alim AzScienceNet-in beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən söz açaraq qeyd etdi ki, bu məqsədlə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktura – GEANT layihəsinə qoşulmuşdur. AzScienceNet ölkəmizi GEANT Assosiasiyasında, həmçinin onun layihələrində təmsil edərək 40-dan çox ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmuşdur.
Sonra Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəis müavini Orxan Abbasov Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, AzEduNet ölkənin orta ümumtəhsil məktəbləri və peşə məktəblərinin bu şəbəkəyə qoşulmasını və şəbəkənin təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadəsini nəzərdə tutur. AzEduNet-ə qoşulmuş müəssisələr arasında Təhsil Nazirliyi, Bakı şəhər Təhsil İdarəsi, Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şəmkir və digər şəhərlərdə yerləşən orta məktəblər və digər təhsil qurumları vardır.
O.Abbasov AzScienceNet ilə AzEduNet şəbəkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafını yüksək qiymətləndirərək bu prosesdə Təhsil Nazirliyi tərəfindən lazımi dəstəyin göstəriləcəyini dedi.
Sonra qonaqlar institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində oldular. Rəşid Ələkbərov onlara Mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumat verərək, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesinin burada həyata keçirildiyini qeyd etdi.
Daha sonra qonaqlar AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzi ilə tanış oldular. R.Ələkbərov şəbəkənin idarəetmə strukturunu təqdim edərək bildirdi ki, Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam, IP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər göstərilir.
O, AzScienceNet-in İnternetə çıxış sürətinin illər üzrə inkişaf dinamikasını təqdim etdi, şəbəkənin İnternetə qoşulma sürətinin 1,41 Gbit/s, hesablama gücünün 17 Tflops, xarici yaddaşının həcminin isə 400 Tbayt-a bərabər olduğunu diqqətə çatdırdı.
Bundan əlavə qonaqlara “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti, əsasən Yaponiya və Almaniya istehsalı olan genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlər barədə də məlumat verildi.
Sonda qeyd olundu ki, AzEduNet ilə AzScienceNet şəbəkələrinin inteqrasiyası təmin olunduqdan sonra AR Təhsil Nazirliyinin, ali məktəblər və digər təhsil qurumlarının alim və mütəxəssisləri, doktorant və dissertanlarının AzScienceNet-in Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Hostinq kimi xidmətlərindən istifadəsinə imkan yaranacaq.
Görüşdə, həmçinin iki şəbəkə arasında birgə seminar və konfransların təşkili, kadr və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi istiqamətində  müzakirələr aparıldı, müvafiq qərarlar qəbul olundu.

Meeting was held at the Institute of Information Technology with Deputy Head of the Education System Informatization Departmentof Ministry of Education of Azerbaijan Republic-Orkhan Abbasov, representatives of the Azerbaijan Education Network (AzEduNet), director of the network- Natiq Yahyayev, executive director- Renat Vitkalov and technology director -Denis Rotkin.
Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Aliguliyev, Deputy Directorof the institute, PhD, associate professor -Rashid Alakbarov, head of the International Relations Department, PhD- Vugar Musayev, administrator of the AzScienceNet -Mammad Rashidov and other employees took part at the meeting.
The main objective is to exchange ideas about prospects of cooperation between AzScienceNet-computer network of the institute and AzEduNet, as well as views on the integration of science and education.
Firstly, academician Rasim Aliquliyev gave information about AzScienceNet which provide research institutions and organizations of ANAS with high level internet services, he also said that Internet network provide integration of Azerbaijani science to the world science.
According to Director of the Institute, it is actual issues to reconstruct scientific activity with the application of ICT for improving the efficiency of governance and works done at the research institutions of the Azerbaijan National Academy of Scientific, coordinating and directing their activities. In this regard, AzScienceNet is of great importance which provides integration of institutes and organizations of ANAS with the global science, performing the function of national operator on the research and education networks.
According to Rasim Alguliyev empowerment issues of AzScienceNet is reflected in the "Azerbaijan 2020: vision to future" concept and the "Development of information society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020 National Strategy” action Plan.
He said that in addition to the research institutionsof ANAS, educational institutions of the country can benefit from the services of AzScienceNet and Data Center.
Academician spoke about the work done in the field of Integration of AzScienceNet into the international scientific environment and said that for this purpose Institute of Information Technology connected to the GEANT project. AzScienceNet representing our country in GEANT Association, as well as its projects, established cooperation with more than 40 countries.
Then, the deputy head of the Education System Informatization Department Orkhan Abbasov gave information about Azerbaijan Education Network. He said that AzEduNet intends the connect ion of country's middle schools and vocational schools to this network and use of the services provided by the network.  Ministry of Education, Baku Education Department, middle schools and other educational institutions in Baku, Sumgait, Ganja, Shamkir and other cities are between the entities connected to AzEduNet.
Then, the guests visited the Training Innovation Center.  Rashid Alakbarov informed about the activities of the center. Teaching of informatics to the entire doctoral and PhD students and doctoral examinations are held here, he informed.
Then, the guests got acquainted with AzScienceNet Data Processing Center. Introducing management structure of the network, he noted that, Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage Cluster Computing Hosting, Eduroam, IP Telephony, distributed multiterminal data service, operative information, e-libraries, and distance education and so on. Services are provided to employees of scientific institutions and organizations of ANAS via AzScienceNet that consist of data center, Internet services centers, network security and AzScienceCERT.
He introduced the dynamics of Internet access speed of AzScienceNet for the years, noted that the network connection speed of network is 1.41 Gbit / s, computing power is 17 Tflops of, memory capacity is 400 Tbayt.
Moreover, the guests were informed about "Information Technology" publishing activities, mainly widescreen, high-speed digital printing equipment from Japan and Germany, work done in connection with the publication of various books, textbooks and magazines.
In the end, it was noted that after the integration of AzEduNet and AzScienceNet networks,   the scientists and experts  from the Ministry of Education, universities and  other educational institutions, doctoral and PhD students could use Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Hosting services of AzScienceNet.
During the meeting, the organization of joint seminars and conferences between two network, exchange of staff and experience were discussed, relevant decisions were made.