Mobil hesablama buludlarının mövcud vəziyyəti müzakirə olunub 2017-03-31 18:25:01 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarında “Mobil Cloud Computing: mövcud vəziyyəti, imkanları və problemləri” mövzusunda məruzə dinlənilib. Məruzəni təqdim edən institutun əməkdaşı Oqtay Ələkbərov mobil hesablama buludlarının mobil qurğuları baza stansiyalarının köməyi ilə İnternet üzərindən hesablama buludları sistemlərinə qoşan və onun xidmətlərindən istifadəni təmin edən yeni şəbəkə texnologiyası olduğunu bildirib.
O, mobil avadanlıqların mövcud vəziyyətinin müxtəlif göstəricilər üzrə inkişaf dinamikasını təqdim edib. Mobil avadanlıqlar, İnternet istifadəçiləri və İnternetə qoşulan mobil avadanlıqların inkişaf dinamikası, mobil avadanlıqlarda istifadə edilən əməliyyat sistemlərinin paylanması qrafikini diqqətə çatdırıb. Həmçinin mobil istifadəçilərin gündəlik istifadə etdiyi kontentin paylanma qrafiki, mobil İnternetin arxitekturası, mobil bulud xidmətləri istifadəçilərinin artım dinamikası, mobil Cloud Computing-də istifadə edilən xidmətlər və mobil istifadəçilərə Cloud Computing xidmətləri göstərən kiçik hesablama buludları – Cloudlet barədə məlumat verib.
Mobil hesablama buludlarının üstünlüklərindən söz açan məruzəçi qeyd edib ki, Cloud Computing mobil qurğuların batareyalarının işləmə müddətinin uzadılması, hesablama gücü və yaddaş həcminin artırılması, məlumatların bir neçə kompüterdə saxlanılması ilə etibarlılığının artırılmasına və s. imkan yaradır.
O.Ələkbərov Cloud Computing-in “Mobile Commerce”, “Mobile HealthCare”, “Mobile Learning”, “Mobile Gaming” kimi sahələrdə geniş tətbiq olunduğunu söyləyib. Həmçinin, mərkəzləşdirilmiş və iyerarxik arxitekturalı mobil hesablama buludları, o cümlədən mobil hesablama buludlarının əsas kriteriyaları haqqında ətraflı məlumat verib.

The opportunities of mobile computing clouds were discussed 2017-03-31 18:25:01 / CONFERENCES
Colleague of institute Oktay Alakbarov delivered a report on subject "Mobile Cloud Computing: current status, opportunities and challenges".  He said that mobile computing clouds is a new network technology that connects computing clouds to its services  over the Internet with the help of mobile devices and  provides  access to its services.
He presented the dynamics of the existing mobile equipment based on different indicators. Also, O. Alakbarov gave information about mobile equipment,  the dynamics of Internet users and  development of Internet-connected mobile equipment, Internet-connected computer devices, 1-month Internet traffic of smart phones, distribution  graphic of operating systems used in mobile equipment.
Also, he spoke about distribution graphic of content used daily by mobile users, architecture of  mobile Internet, the dynamics of growth of mobile cloud services users, architecture of  mobile cloud computing system, services  used in mobile cloud computing and small computing clouds – Cloudlet.
Speaking about the advantages of mobile computing clouds reporter noted that  the extension of working batteries of cloud computing mobile devices, computing power and increasing memory capacity,  storing data in spare computers allow to improve reliability.
Cloud Computing has been widely applied in areas such as "Mobile Commerce" and "Mobile HealthCare", "Mobile Learning", " Mobile Gaming", he noted.  He informed about centralized and hierarchical architectured  mobile computing  clouds, as well as, the major criteria of mobile computing clouds.