“Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsi keçirilir 2017-03-31 17:36:17 / KONFRANSLAR
“EaP Connect” layihəsi elmi tədqiqatçılara beynəlxalq miqyaslı elm və təhsil  şəbəkələrindən faydalanmaq imkanı verir.
Azərbaycan alimləri beynəlxalq müsabiqəyə dəvət olunur. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “EaP Connect layihəsi çərçivəsində “Tədqiqatını işıqlandır” (“Enligthen Your Research”) adlı müsabiqə keçirilir.
Müsabiqəyə yüksəksürətli İnternet şəbəkəsinə çıxış, hesablama və yaddaş resursları tələb edən elmi-tədqiqat işləri qəbul olunur. Tədqiqatçılar bu müsabiqəyə qoşulmaqla Avropanın superkompüterlərindən və qabaqcıl şəbəkə texnologiyalarından ödənişsiz şəkildə yararlana biləcək. Elmin bütün sahələrinə açıq olan müsabiqənin qaliblərinə tədqiqat prosesində yaranan hesablama resursları, yaddaş, şəbəkə texnologiyaları ilə bağlı dəstək veriləcək.
Qalib gələn tədqiqatçılar 1 il müddətində yüksəksürətli İnternet şəbəkəsi, hesablama və yaddaş resurslarından istifadə etmək hüququ qazanacaq. Həmçinin qalib layihələr 27-28 sentyabr 2017-ci ildə Belarusiyanın paytaxtı Minsk şəhərində “EaP Connect”in təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq Tərəfdaşlığı E-İnfrastruktur Konfransı”nda (EAPEC 2017) iştirak edəcək və mükafatlandılacaq.
EYR@EaP 2017 vasitəsilə təqdim edilən müsabiqəyə aşağıdakı infrastruktur xidmətləri və resursları daxildir:
• Şəbəkə xidmətləri
• Cloud resursları
• Aşağıdakı təşkilatların resurslarına çıxış imkanı:
• Avropada Qabaqcıl Hesablama üzrə Tərəfdaşlıq PRACE (The Partnership for Advanced Computing in Europe)
• Hollandiya milli yüksək performanslı hesablama və e-elm dəstək mərkəzi SURFsara (Dutch national high-performance computing and e-science support center)

Call for Research Proposals for Enlighten Your Research, the successful international program for researchers, now open until April 7, 2017!
Researchers of Azerbaijan was invited to the international contest. Institute of Information Technology of ANAS on the framework of "EaPConnect" announces "Enlighten Your Research" contest.
To promote the benefits of international-scale research and advanced computer networks, the Eastern Partnership Connect project (EaPConnect) is collaborating with leading partners to create an exciting opportunity for research communities in the Eastern Partnership (EaP) region through the Enlighten Your Research (EYR) program.
This edition of EYR in the EaP region – known as EYR@EaP 2017 – invites researchers from any discipline and their collaborators to submit proposals that highlight how access to internet and compute technologies could significantly improve their research process. The EYR@EaP 2017 partners provide and develop high-quality network services for all higher education and research institutions in their respective countries.
İf your final proposal is selected for the EYR@EaP 2017 programme, you (the main applicant) will get free participation at this year’s Eastern Partnership E-infrastructure Conference, EaPEC2017, in Minsk, Belarus on 27-28 September, organised by EaPConnect. You will be able to present your research project at this Conference.
Example infrastructure services and resources that are made available through EYR@EaP 2017 include (but are not limited to):