Bu fikri AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminarda çıxışı zamanı səsləndirib.
“Dil sənayesi biliklər iqtisadiyyatının seqmenti kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən şöbə müdiri biliklər iqtisadiyyatının əsas prinsipləri haqqında məlumat verib, elmi tədqiqat, təhsil, KİV, informasiya texnologiyaları, nəşriyyat işi, dil sənayesi, informasiya xidmətlərinin onun əsas seqmentləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Müasir dövrdə dünyada İKT-nin təsiri ilə elm, təhsil, media, iqtisadiyyat və digər sahələrin sürətlə qloballaşdığını söyləyən R.Mahmudov transmilli şirkətlərin öz bazarlarını daim genişləndirmək, çoxdilli bazarda fəaliyyət göstərmək, bütün dil seqmentlərini əhatə etmək iddiasında olduqlarını bildirib.
Dil sənayesinin, əsasən, elmi tədqiqat, dil texnologiyaları istehsalçıları, tərcümə, lokallaşdırma və nəşriyyat fəaliyyəti, dublyaj, o cümlədən turizm sənayesi sektorlarından ibarət olduğunu qeyd edərək qlobal dil sənayesi sahəsində elmi tədqiqatlar aparan “Common Sense” təşkilatı barədə ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, hazırda dünyada dil sənayesinin həcmi 40 milyard dollara bərabərdir, 2020-ci ildə isə bu göstəricinin 45 milyard dollar təşkil edəcəyi proqnozlaşdırılır.
R.Mahmudov, həmçinin tərcümə şirkətlərinin 2016-cı il üzrə dünya reytinqi, qlobal dil bazarının artım tempi və regionlar üzrə bölgüsü, tərcümə növlərinin bazar həcmi, dil xidmətlərinin sayına görə veb-saytların reytinqi və s. haqqında statistik göstəriciləri nəzərə çatdırıb.
“Müasir tərcümə texnologiyaları mətnləri minimal səhvlərlə çevirməyə imkan verir”, – deyə bildirən şöbə müdiri maşın tərcüməsinin əsas tətbiq sahələrindən danışıb. O, həmçinin dil sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar, bu sahə üzrə məqalələrin dərc olunduğu jurnallar, beynəlxalq tərcümə standartları haqqında məlumat verib.
Ölkəmizdə dövlət dili ilə bağlı mühüm qərarların verildiyini söyləyən R.Mahmudov tərcümə olunan materiallarda Azərbaycan dilinin düzgün işlədilməsinə nəzarət, ölkədaxili və beynəlxalq müstəvidə ictimai-siyasi, elmi-texniki, ədəbi-mədəni mübadilə və əlaqələrin dil və tərcümə baxımından tənzimlənməsi, ölkə üzrə tərcümə prosesinin elmi, texniki, tibb, hüquq və digər sahələrdə təşkili və təkmilləşdirilməsi işinə nəzarət olunması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Tərcümə Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
Məruzəçi ölkəmizdə dil sənayesinin formalaşdığını və onun inkişafı üçün zəruri iqtisadi şərtlərin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. Bununla yanaşı, Azərbaycanda dil sənayesi ilə bağlı müəyyən problemlərin həllinə ehtiyac olduğunu, o cümlədən dil sənayesinin ölçülməsi üçün elmi-metodoloji bazanın və dil xidmətlərinin normativ-hüquqi bazasının formalaşdırılması, milli tərcümə standartlarının işlənilməsi, dil sənayesində İKT-nin, həmçinin maşın tərcüməsinin tətbiqinin vacibliyini vurğulayıb.

Formation of scientific and methodological basis for measuring the language industry 2017-02-28 12:23:44 / CONFERENCES
This was stated by Head of the Department of Public Relations of the Institute of Information Technology of ANAS Rasim Mahmudov during a speech at a scientific seminar on the International Mother Language Day.
He spoke on "The language industry as a segment of the knowledge economy", head of the department informed about the basic principles of the knowledge economy, brought to the attention of that research, education, information technology, publishing, media, language and information services industry are its main segments.
Having noted that during the modern period science, education, economy and other spheres are promptly globalized under the influence of ICT, R. Makhmudov reported that multinational companies aim to expand constantly the bases, to work in multilanguage bases, to cover all language segments.
He informed on the Common Sense organization conducting scientific research in the field of the language industry. According to him, now the amount of the language industry makes 40 billion, and by 2020 this indicator will be equal to 45 billion.
R.Mahmud also brought to the attention of the statistics of the world ranking of companies engaged in the translation, for 2016, the market volume of the translation types, the rate of growth of global markets and the linguistic division by regions, rank websites according to the number of language services and others.
"Modern technologies allow translating texts with the assumption of minimal errors," - said the head of the department, spoke about the areas of application of machine translation. He also spoke about the organizations operating in the field of language industry journals publish articles in this area, international translation standards.
R.Mahmud said that in order to control the proper use of the Azerbaijani language in the translated materials, regulation of socio-economic, scientific, technical, literary and cultural exchange at the local and international plane in terms of translation, as well as organizations in the translation of scientific, technical, medical, legal and other spheres, Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic acting translation Center.
The speaker brought to the attention the presence in our country the necessary economic conditions for the formation and development of the language industry. In addition, he stressed the need to solve certain problems regarding the language industry, the formation of scientific and methodological framework for the measurement of the language industry and the regulatory framework of language industry, the development of international standards for the transfer, the use of ICT and machine translation in the language industry.