Günəş batareyaları ilə işləyən kosmik pilotsuz təyyarənin sınaqları keçiriləcək 2017-02-22 14:40:51 / KONFRANSLAR
Çin Aerokosmik Akademiyasının mühəndisləri 2017-ci ildə günəş batareyası ilə işləyən, yerətrafı kosmik sahədə hərəkət etmək imkanına malik ilk pilotsuz təyyarəni istifadəyə verməyi planlaşdırırlar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, hazırda təyyarənin yer şəraitində sınaq uçuşları müvəffəqiyyətlə başa çatıb və aparatın yerətrafı orbitdə işə salınmasına hazırlıq işləri görülür. Qurğunun dəqiq texniki göstəriciləri haqqında məlumat olmasa da, pilotsuz təyyarənin açılmış qanadları Boeing 737 avialaynerinin qanadlarının ölçüsünü üstələyir. Yerdə aparılan sınaqlar zamanı təyyarənin uçuş sürəti saatda 150-200 kilometrə çatıb.
Bu təyyarə ölçülərinə görə, dünyada NASA-nın günəş enerjisi ilə işləyən analoji aparatından sonra ikinci yerdə dayanır. Dron çox böyük hündürlükdə enerji yükləməsi tələb etmədən kifayət qədər uzunmüddətli uçuşlar etmək imkanına malikdir.
Mühəndislərin bildirdiyinə görə, kosmik pilotsuz təyyarə, əsasən uzaq radarın aşkar olunması, hava kəşfiyyatı, təbii fəlakətlərin monitorinqi, meteoroloji müşahidələr, həmçinin telekommunikasiya və rabitənin retranslyasiyası sahələrində istifadə olunacaq.
Qeyd edək ki, aparatın maketi ilk dəfə “Airshow China” aerokosmik sərgisi çərçivəsində 2016-cı ildə ictimaiyyətə təqdim edilib.

China to test near-space flight of solar drone 2017-02-22 14:40:51 / CONFERENCES
China will test how its largest solar drone performs near-space flight this year, according to the China Academy of Aerospace Aerodynamics (CAAA) Tuesday.
With a wingspan of more than 40 meters, wider than that of a Boeing 737 passenger plane, the rainbow series drone has just passed its first full-scale test flight, according to chief engineer of the CAAA drone project Shi Wen.
The drone is the second largest solar-powered drone in the world, beaten only by a model by NASA, said Shi, adding its performance index and technological capacity are among the most advanced in the world.
The drone is capable of flying at an extremely high altitude for a long time and its maintenance is easy and simple, he added.
Th chief engineer did not elaborate on details, but said such drones can usually ascend to an altitude of 20 to 30 kilometers, and cruise at a speed of 150 to 200 km per hour.
The unmanned aerial vehicle will be used mostly for airborne early warning, aerial reconnaissance, disaster monitoring, meteorological observation and communications relay, according to Shi.