Stiven Hokinq: “Avtomatlaşdırma və süni intellekt orta təbəqəni iş yerlərindən məhrum edəcək” 2017-01-30 10:12:06 / KONFRANSLAR
Süni intellekt və avtomatlaşdırma ciddi siyasi, iqtisadi və sosial dəyişikliklərə gətirib çıxaracaq.
Bu haqda dünya şöhrətli fizik Stiven Hokinq “The Guardian” jurnalına müsahibəsində bildirib. O, qeyd edib ki, hazırda zavod və fabriklərin avtomatlaşdırılması iş yerlərinin azalmasına və ənənəvi istehsaldan imtinaya səbəb olur. Süni intellektin inkişafı bu tempi artıraraq işçi təbəqəyə ciddi təsir edəcək. Yalnız məsələlərin həllinə yaradıcı yanaşma və işə nəzarət tələb edən peşə sahiblərinə ehtiyac olacaq.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, Hokinq təcavüzkar texnologiyanın inteqrasiyası və yaxın onilliklərdə insanların iş qüvvəsinə mənfi təsir edə biləcək nəticələrə görə narahatlıq keçirən bir çox ekspertlə həmfikirdir: “Əsas qorxulu məqam ondan ibarətdir ki, süni intellektin istehsalatda tətbiqi nəticəsində istehsalın effektivliyinin artmasına baxmayaraq, adi insanlar işsiz qalacaq, çünki onların iş yerlərini “ağıllı” maşınlar tutacaq”.
Alimin sözlərinə görə, texnologiya artıq istehsalın ənənəvi metodlarını dəyişərək və orta təbəqənin insanları üçün iş yerlərini əhəmiyyətli dərəcədə ixtisar edərək işçi qüvvəsinin həcmini azaldıb. Yaxın gələcəkdə bu tendensiya öz pik həddinə çatacaq.
Cari ilin fevralında Oksford Universitetinin dəstəyilə “Citibank” şirkəti tərəfindən dərc edilmiş hesabata əsasən, ABŞ-da 47 faiz, Böyük Britaniyada isə 35 faiz iş yeri avtomatlaşdırma təhlükəsi altındadır. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatına üzv ölkələr üçün bu göstərici orta hesabla 57 faiz təşkil edəcək. Çində isə təxminən 77 faiz cari iş yeri avtomatlaşdırmaya məruz qalacaq.
Hokinqin fikrincə, avtomatlaşdırma sonda dünyada artan iqtisadi bərabərsizliyə gətirib çıxaracaq. İnternet və ondan istifadə edən platformalar kiçik qrup insanlara çox sayda əməkdaşı işə götürmədən milyonlarla gəlir əldə etməyə imkan verəcək. Bu, qaçılmaz inkişafdır, lakin bu, həmçinin sosial destruktiv yanaşmadır.
“Biz əhalinin artımı, iqlim dəyişiklikləri, xəstəliklər və s. kimi qlobal problemlərlə yanaşı, bəşəriyyətin inkişafının ən təhlükəli dövründə yaşayırıq. Bütün bu problemlərin öhdəsindən gəlmək üçün insanlar birləşməlidir”, – deyə Hokinq bildirib.

Stephen Hawking: Automation and AI is going to decimate middle class jobs 2017-01-30 10:12:06 / CONFERENCES
Artificial intelligence and increasing automation is going to decimate middle class jobs, worsening inequality and risking significant political upheaval, Stephen Hawking has warned.
In a column in The Guardian, the world-famous physicist wrote that"the automation of factories has already decimated jobs in traditional manufacturing, and the rise of artificial intelligence is likely to extend this job destruction deep into the middle classes, with only the most caring, creative or supervisory roles remaining."
He adds his voice to a growing chorus of experts concerned about the effects that technology will have on workforce in the coming years and decades. The fear is that while artificial intelligence will bring radical increases in efficiency in industry, for ordinary people this will translate into unemployment and uncertainty, as their human jobs are replaced by machines.
Technology has already gutted many traditional manufacturing and working class jobs — but now it may be poised to wreak similar havoc with the middle classes.
A report put out in February 2016 by Citibank in partnership with the University of Oxford predicted that 47% of US jobs are at risk of automation. In the UK, 35% are. In China, it's a whopping 77% — while across the OECD it's an average of 57%.
And three of the world's 10 largest employers are now replacing their workers with robots.
Stephen Hawking has previously expressed concerns about artificial intelligence for a different reason — that it might overtake and replace humans. "The development of artificial intelligence could spell the end of the human race," he said in late 2014. "It would take off on its own, and redesign itself at an ever increasing rate. Humans, who are limited by slow biological evolution, couldn't compete, and would be superseded."