İKT-nin tətbiqi üzrə “AICT 2016” konfransı öz işinə başladı 2016-10-18 15:56:08 / KONFRANSLAR
Bu gün Bakıda, Qafqaz Universitetində “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi” (AICT 2016) mövzusunda X beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbir Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Qafqaz Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU), Malayziya Sabah Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları və İdarəetmə Sistemləri institutları, UNESCO-nun Təhsildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İqtisadi Əməkdaşlıq Elm Fondunun (ECOSF) təşkilatçılığı, ABŞ-ın Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutu (IEEE) və onun Azərbaycan şöbəsinin texniki, “Nar Mobile” və “DELL EMC” şirkətlərinin maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konfransı giriş nitqi ilə açan Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Havar Məmmədov tədbirdə 22 ölkədən 80-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyini söyləyib. O, tədbirin ölkəmizdə müvafiq sahənin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Qeyd edib ki, artıq 10-cu dəfədir keçirilən konfransın təşkilində əsas məqsəd dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan, ümumi maraq və problemlər ətrafında birləşən elm adamlarını və mühəndisləri eyni coğrafi məkana toplamaqdır. Tədbir İKT-nin təhsil və təlim, elm və tədqiqatlar, idarəetmə, təhlükəsizlik, səhiyyə sistemi, dövlət strukturları, kommunikasiya və rabitə sahələri üzrə tədqiqatlar aparan alim və mütəxəssisləri bir araya gətirir, onlara elmi işlərini geniş auditoriyada təqdim etmək, aktual problemlərin optimal həllərini tapmaq imkanı yaradır.
Rektor bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə İKT-nin inkişafı istiqamətində sərəncamlar imzalanıb, dövlət proqramları qəbul edilib. Bu, Azərbaycanda müvafiq sahənin dövlət tərəfindən daim diqqətdə saxlanılmasının bariz nümunəsidir. Qafqaz Universitetinin İKT sahəsindəki fəaliyyətindən söz açan H.Məmmədov vurğulayıb ki, bu ali təhsil ocağı tamamilə elektronlaşdırılıb və burada təhsil alan tələbələrin 60 faizdən çoxu müvafiq istiqamətdə mütəxəssis kimi hazırlanır.
Konfransda müzakirə olunacaq mövzuların aktuallığından danışan BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, dünyanın bir sıra ölkələrini təmsil edən alimlər tədbirdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı fikirlərini bölüşəcəklər. “Bu isə, öz növbəsində, təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada müvafiq sahənin inkişafına təkan verəcək”, – deyə bildirən alim Azərbaycanda İKT-nin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. Rektor bu istiqamətdə mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu, dövlət rəhbərliyinin müvafiq sahəyə olan diqqət və qayğısı nəticəsində alimlərimizin bu istiqamətdə səylə fəaliyyət göstərdiklərini önə çəkib.
Müasir qloballaşma şəraitində informasiya cəmiyyətinin təşəkkülü və inkişafının strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə İKT bütün sahələrdə tətbiqinin hər bir ölkənin inkişafı üçün vacib məsələlərdən olduğunu söyləyib: “Prezident İlham Əliyev bu sahəyə xüsusi diqqət yetirir. Təsadüfi deyil ki, dövlət başçısı İKT-ni prioritet sahə elan edib. Bu gün Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti artıq bərqərar olub və inkişaf etdirilir. Bu istiqamətdə ölkəmizdə strateji əhəmiyyətli sənədlər qəbul olunub”.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev konfrans iştirakçılarını AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Rəyasət Heyətinin adından salamlayıb. Alim konfransın qarşısında duran vəzifələrdən və bu istiqamətdə ortaya çıxan problemlərin həlli yollarından danışaraq Azərbaycanda son illər elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatların bir hissəsinin İKT ilə bağlı olduğunu bildirib. Ölkəmizdə İKT-nin geniş tətbiqinin alimlərimiz qarşısında böyük vəzifələr qoyduğunu söyləyən R.Əliquliyev konfransa təqdim olunan məruzələrin aktuallığını qeyd edib, bu tədbirin elm və təhsilin inteqrasiyası baxımından böyük önəm kəsb etdiyini vurğulayıb.
BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Ramiz Hümbətov, AzTU-nun rektoru vəzifəsini icra edən professor Xalıq Yahudov, “ECO” Elm Fondunun prezidenti, professor Manzoor Soomro və digərləri konfransda müzakirə olunan mövzuların aktuallığını qeyd edib, bu kimi tədbirlərin müvafiq sahənin mütəxəssisləri arasında fikir mübadiləsinin aparılması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıblar.
Tədbir öz işini plenar iclaslarla davam etdirdi.
Qeyd edək ki, oktyabrın 14-dək davam edəcək konfransda “Böyük verilənlərin idarə edilməsi və tətbiqi”, “Verilənlərin emalı və verilənlər mühəndisliyi”, “Kibertəhlükəsizlik problemləri”, “İKT-nin tətbiqində müasir nailiyyətlər”, “Kommunikasiya, şəbəkə və avadanlıq”, “Biznes, idarəetmə və iqtisadiyyatda İKT”, “Dövlət xidmətlərində İKT”, “Elm, təhsil, sosial və humanitar tədqiqatlarda İKT”, “Tibb və səhiyyədə İKT” mövzularında məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

Conference devoted to Application of Information and Communication Technologies- “AICT-2016” launched 2016-10-18 15:56:08 / CONFERENCES
Today, X International Conference of “Application of Information and communication technologies (AICT 2016)”  kicked off at the Caucasus University.
Opening the conference, rector of the Caucasus University Professor Havar Mammadov noted that, more than 80 representatives from 22 countries are participating at the event. He has expressed confidence that the action will make the contribution to development of the respective area in our country.Also noted that the event was organized with the organizational support of  Ministry of Education, Ministry of Communications and Information Technologies, Qafqaz University, Baku State University, Baku Higher Oil School, Baku branch of Moscow State University after M. Lomonosov, Azerbaijan Technical University, Malaysia Sabah University, Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) Information Technology and Institute of Control Systems , the UNESCO Institute for Information Technologies in Education and Economic Cooperation Science Foundation (ECOSF) organization, technical support of the United States Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) and the Azerbaijani branch, financial suppport of “Nar Mobile” and “Dell EMC".
Rector noted that, President Ilham Aliyev signed a decree and adopted state program on development of ICT in our country. This is a prime example that the corresponding sphere in Azerbaijan is always in the spotlight of the state.
Focusing on the activities of the Caucasus University in the field of ICT, G. Mammadov noted that, a higher educational institution fully electronized, more than 60 percent of the students enrolled are prepared as specialists in the appropriate direction. Speaking about the actuality of topics which to be discussed at the conference, the rector of BSU, Academician Abel Maharramovnoted that, scientists from several countries of the world, the event will share their thoughts in relation to the use of ICT.
And it will give impetus to the development of the relevant field, not only in our country but throughout the world. Speaking about the work done in the field of ICT in Azerbaijan, Rector emphasized that, important advances have been achieved in this direction. Thanks to the attention and care of our Head of State, scientists have been working in this direction. Deputy Minister of Communications and High Technologies Elmir Velizade noted that, the conference in Azerbaijan is an important event. ICT is the requirement of time, and its rapid implementation in all areas necessary for the development of any country.
President Ilham Aliyev this area special attention. It is no accident that, ICT declared a priority area of the state. In our country, in this regard signed and adopted documents of strategic importance. In this sense, the role of ICT is invaluable. In the current context of globalization, the emergence and development of the information society is of strategic character. Speaking about the challenges facing the Conference and solutions arising in this area, Academician-Secretary ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliev brought to the attention of that part of the ongoing development of science reforms in Azerbaijan is connected with ICT.
Therefore, the widespread introduction of ICT in our country poses great challenges to domestic scientists. Noting the relevance of the reports presented at the conference, Academician stressed that, this event is a perfect example of the integration of science and education.
Further, emphasizing the relevance of the topics to be discussed at the conference, Baku Higher Oil School, Vice Rector Ramiz Humbatov, acting Rector of Azerbaijan Technical University Khalig Yahudov, the President of the Scientific Foundation "ECO", Prof. Manzur Sumro and others have brought to the attention that such events are of great importance in terms of the exchange of views between the experts of relevant fields.
The conference, which runs until 14 October, reports will be delivered and to be held discussions on the following topics:“Big data management and application”, “Data processing and Data engineering”,“Cybersecurity problems”, “Modern achievements in the application of ICT”, “Communication, network and equipment”, “ICT in Business, Management and Economics”, "ICT in  State services “, ”Science, education, social and humanitarian studies of ICT “,”ICT in Medicine and health care “