Akademik Rasim Əliquliyev “Dəniz nəqliyyatında innovativ texnologiyalar” mövzusunda XI Beynəlxalq elmi-texniki konfransda çıxış edib 2016-05-06 13:22:59 / KONFRANSLAR
Mayın 5-də Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında (ADDA) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş “Dəniz nəqliyyatında innovativ texnologiyalar” mövzusunda XI Beynəlxalq elmi-texniki konfrans öz işinə başladı.
Konfransda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhimdar Cəmiyyəti (QSC), ADDA və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Akademiyasının rəhbərliyi, ölkəmizin bir çox elmi-tədqiqat müəssisələri və ali məktəblərinin alim və mütəxəssisləri ilə yanaşı, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Ukrayna və Belarus alimləri də iştirak edirdi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə açıq elan edildi.
Sonra ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş film nümayiş olundu.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan ADDA-nın Tədris və tərbiyə işləri üzrə prorektoru, professor Faiq Nağıyev “Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının bu günü və sabahı” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademiyanın yaranma tarixi haqqında məlumat verən F.Nağıyev 1921-ci ildə isə Bakı su nəqliyyatı texnikumunun yaradıldığını, 1924-cü ildə bu texnikumun Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin tabeliyinə verildiyini diqqətə çatdırdı: “1944-cü ilin mart ayından Bakı dənizçilik texnikumu Bakı Dəniz yolları məktəbi adlandırıldı. Ulu öndər Heydər Əliyevin tapşırığına əsasən, Bakı Dəniz yolları məktəbinin bazasında Azərbaycan Respublikası Nazirlər kabinetinin 15 iyul 1996-cı il qərarı ilə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası yaradıldı. Bu akademiya Azərbaycan təhsilinin yeni bir istiqaməti olaraq ixtisaslı dənizçi kadrlar hazırlayan yeganə ali məktəb olmuşdur”.
Bu il ADDA-nın 20 illiyinin qeyd olunacağını diqqətə çatdıran alim bildirdi ki, akademiyanın 2015-2020-ci illər üçün İnkişaf Strategiyası hazırlanmış, strategiyanın hədəfləri müəyyənləşdirilmişdir: “Akademiyada müəllimlər üçün ən yeni texnologiyalara əsaslanan infrastrukturun yaradılması, yüksək səviyyəli tədrisin aparılması, kadr hazırlığı, təhsil infrastrukturu və idarəetmə sisteminin beynəlxalq təcrübəyə və akademiyanın inkişaf strategiyasına uyğunlaşdırılması, dənizçilik elmində rast gəlinən elmi problemlər, elmi və texniki tədqiqatların prioritet istiqamətlərinin həlli İnkişaf Strategiyasının əsas hədəflərindəndir”.
O, həmçinin qeyd etdi ki, akademiyada bütün tədris istiqamətləri üzrə təhsilin idarə olunması, məlumat bazasının və müəllimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə yeni sistemin yaradılması, kitabxana fəaliyyətinin modernləşdirilməsi, rəqəmsal təhsil resurslarının istifadəyə verilməsi perspektivdə nəzərdə tutulan işlər sırasındadır.
Bildirdi ki, akademiyanın Təlim-tədris Mərkəzində tədris olunan 34 təlim kursundan 10-u ABŞ-ın tədris müəssisələri və təlim kursları sertifikatlaşması üzrə standartlara uyğun təsdiqlənib.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının elmi əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AMEA tərəfindən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirildiyini, bu qurumun Azərbaycan iqtisadiyyatında böyük rola malik olduğunu bildirdi. Qurumun geosiyasi və geoiqtisadi məkanda rolunun artığını söyləyən akademik ölkə rəhbərliyinin də bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət göstərdiyini önə çəkdi. Alimin sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin gəmiçiliyin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, su nəqliyyatının inkişafının sürətləndirilməsi və rəqabətədavamlı dəniz nəqliyyatı xidmətləri göstərilməsini təmin etmək məqsədilə təsdiq etdiyi “2016-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında gəmiçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı” bu sahəyə olan diqqətin göstəricisidir.
Alimin sözlərinə görə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ölkə səviyyəsində bütün elmi qurumların fəaliyyətini koordinasiya edən bir qurum kimi, Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında da aparılan elmi araşdırmaları yüksək qiymətləndirir. Bu kimi konfransların keçirilməsi bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Akademik ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan elmi qarşısında böyük vəzifələr qoyduğunu söyləyərək ölkədə yüksək texnologiyaların və innovasiyaların tətbiqinə xüsusi diqqət ayrıldığını, biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılması istiqamətində ciddi tədbirlər görüldüyünü önə çəkdi.
“AMEA elmin ölkə səviyyəsində səmərəliliyinin artırılması, eyni zamanda onun tətbiq sahələrinin genişləndiriməsinə böyük önəm verir və ölkənin bütün elmi qurumları ilə səmərəli elmi münasibətlər qurmağı vacib məsələlərdən hesab edir”,– deyə bildirən akademik Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi QSC-nin də bu kimi qurumlardan olduğunu nəzərə çatdırdı. Bu məqsədlə akademiyada fəaliyyət göstərən bütün elmi müəssisə və təşkilatlarının Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi qurumu ilə birgə elm və təhsilin inteqrasiyası, elmi-nəzəri tədqiqatların aparılması, Xəzər dənizinin problemlərinin araşdırılması məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması bu kimi problemlərin həlli baxımından böyük səmərə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Alim, həmçinin ötən ildən başlayaraq AMEA-da magistratura pilləsi üzrə təhsilin aparıldığını diqqətə çatdırdı, burada gənc tədqiqatçılar nəslinin yetişdirildiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, innovativ biliklərin təhsildə tətbiqi, gənclərin biliklərinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına xidmət edən AMEA-nın elmi müəssisələrinin baza kafedraları müxtəlif ali təhsil müəssisələri, o cümlədən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının professor-müəllim heyəti və tələbələrinin də ixtiyarına verilə bilər.
ADDA-nın “İctimai fənlər və dillər” kafedrasının müdiri, dosent İlqar Abdullayev “Heydər Əliyev Azərbaycan multikulturalizminin konseptual yaradıcısıdır” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək Azərbaycan xalqının tarixində xüsusi yer tutan görkəmli dövlət xadimi ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışdı.
“Azərbaycanda multikulturalizm dövlət siyasətinin tərkib hissəsini təşkil edir”,– deyə bildirən məruzəçi multikultural nəzəriyyənin əsasında Ulu Öndərin müəllifi olduğu azərbaycançılıq ideologiyasının dayandığını bildirdi. Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ili ölkədə “Multikulturalizm ili” elan etdiyini vurğulayan İ.Abdullayev Azərbaycan dövlətinin milli-mənəvi, ümumbəşəri, humanist dəyərlərə söykənən siyasi kursunun davamlı və ardıcıl olduğunu önə çəkdi: “Bu gün iftixarla deyə bilərik ki, Azərbaycan dünyada təkcə neft, qaz deyil, həm də multikultural dəyərlər ixrac edən ölkə kimi tanınır. Ölkəmizdəki tolerant və multikultural dəyərlər etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün insanların birləşməsinə böyük təkan verib”.
Sonda çıxış edən ADDA-nın Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Zahid Şərifov iki gün davam edəcək konfransın 5 seksiya – “Gəmiqayırma və gəmi təmiri texnologiyası”, “Gəmiçilik və su nəqliyyatının istismarı”, “Gəmiçilik texnikası”, “Gəmiçilikdə təbiət elmləri problemləri” və “Gəmiçilikdə humanitar və dilçilik problemlər” üzrə işini davam etdirəcəyini diqqətə çatdırdı, konfransın işinə uğurlar arzuladı.

Academician Rasim Alguliev acted at the XI International scientific-technical conference "Innovative Technologies in the Maritime Transport" 2016-05-06 13:22:59 / CONFERENCES
Azerbaijan State Marine Academy (ASMA) began the XI International scientific conference "Innovative Technologies in the Maritime Transport", dedicated to the 93rd anniversary of national leader Heydar Aliyev On May 5.
At the conference, along with the management of CJSC "Azerbaijan Caspian Shipping", ASMA and the Ministry of Emergency Situations, scientists and specialists from research institutions and higher educational institutions of our country, were also attended scientists from the United States, Turkey, Russia, Georgia, Ukraine and Belarus.
The event was declared open with a performance of the national anthem of the Republic of Azerbaijan.
Then was demonstrated documentary dedicated to the life and activity of national leader Heydar Aliyev.
Opened the event Vice Rector for Academic and educational work of ASMA, Professor Faig Naghiyev presented a report on "Today and future of Azerbaijan State Maritime Academy". Informing about the history of the Academy, F.Naghiev noted that, in 1921 was created Baku water transport technical college, in 1924 the college was transferred to the Azerbaijan Caspian Shipping Company: "From March 1944 the Baku technical school of water transport was renamed the Baku Marine School. By instruction of the great leader Heydar Aliyev, on the basis of the Baku Naval School was created Azerbaijan State Maritime Academy under decision of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic dated July 15, 1996. As a new direction of education in Azerbaijan this academy was the only institution of higher learning for the training of naval specialists".
Reported about celebration of 20-year anniversary of ASMA this year, the scientist noted that, for 2015-2020 has been prepared Strategy of Development of academy and definite purposes: "Main objectives of Development Strategy are creation in academy the infrastructure for teachers relying on the latest technologies, reduction of personnel preparation, educational infrastructure and control systems in compliance with the international practice and Development Strategy of academy, the solution of the scientific problems connected with marine science and also definition of the priority directions of scientific and technical researches".
He also noted that, the creation of a new system to manage education in all academic areas at the academy and stimulating activity of teachers, modernization of library activities, the commissioning of digital educational resources are included in the number of work provided to perform in the future.
He pointed out that, at the Training and Education Centre of the Academy 10 of 34 training courses approved in accordance with the standards of the certification of training courses and educational institutions of the United States.
Delivering lecture on “Scientific cooperation prospects between Azerbaijan National Academy of Sciences and Azerbaijan State Maritime Academy” Academician-Secretary of ANAS director of the Institute of Information Technology Academician Rasim Alguliyev highly appreciated the activity of “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC and stressed out the great role of this body in economy of Azerbaijan. According to him, “State Program on development of shipping in the Republic of Azerbaijan in 2016-2020” approved by Azerbaijani President Ilham Aliyev with the purpose of to match the shipping with international standards; development of water transport and sea transport services to ensure the competitiveness is of an indication of attention to this area.
Azerbaijan National Academy of Sciences, as a body coordinating all scientific ventures at the state level, highly estimates studies carried out at the Azerbaijan State Maritime Academy. Holding such kind of conferences is of vital importance in terms of training high qualified staff in this area and enhancing international ties, stated R. Alguliyev.
Academician put to the fore vital tasks set forth scientists by Azerbaijan President, application of high technologies and innovations were focused on, serious events were taken in formation of knowledge society.
"To improve efficiency of science at the state level, meanwhile, enhance of its application areas and to set up efficient scientific ties with scientific institutions all over the country are priorities of ANAS", - stressed academician and noted that "Azerbaijan Caspian Shipping Company" CJSC is one of these institutions. To this end, scientific institutions and organizations operating in the academy to collaborate with “Azerbaijan Caspian Shipping Company" in organization and integration of science and education, implementation of scientific research, and investigation of the problems of the Caspian Sea would benefit in terms of solving problems, he noted.
Chief department of “Social subjects and languages” of ASMA Assoc. Prof. Ilgar Abdullayev made a presentation on “Heydar Aliyev is a conceptual founder of Azerbaijan multiculturalism" and spoke about undeniable merits of national leader Heydar Aliyev, who specially positioned in the history of Azerbaijan history.
“Multiculturalism is a consistent part of state policy in Azerbaijan”, - stated a lecturer and noted that, multicultural theory relies on idea of Azerbaijanism, laid by national leader. He brought to mind declaration of 2016 as the “Year of Multiculturalism” by President Ilham Aliyev: “Today we proudly can say that Azerbaijan is known in the whole world not only an exporter of oil and gas, but also multicultural values. Tolerant and multicultural values gave impetus for unity of all people notwithstanding ethnicity.”
Finally, Pro-rector of ASMA on Scientific Affairs and International relations Professor Zahid Sharifov drew attention that, two days conference would run in 5 sections - "Shipbuilding and ship repair technology", "Shipping and sea transport maintenance", "Shipping technique", "Problems of nature sciences in navigation” and "Humanitarian and linguistic problems in navigation”, wished success to its work.