Elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfransa hazırlıq işləri görülür 2016-05-05 12:02:16 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda mayın 24-də keçiriləcək “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransına hazırlıq məqsədilə təşkilat komitəsinin iclası keçirilib. Qeyd edək ki, konfransın təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutudur.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək tədbirin e-tibbin multidissiplinar xarakter daşıyan problemlərinə həsr olunmuş ilk konfrans olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, konfrans e-tibbin müxtəlif problemlərinin müzakirəsi üçün müvafiq sahələr üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərin bir araya toplaşması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Akademikin sözlərinə görə, konfransın əsas məqsədi respublikada tibb və İKT sahələrində fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələrində aparılan tədqiqatların sistemləşdirilməsi, mövcud problemlərin həlli üçün birgə əməkdaşlıq, eləcə də informasiya cəmiyyəti kontekstində e-tibbin multidissiplinar problemlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasıdır. Alim konfransın elektron tibbin çoxaspektli problemlərinin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra çıxış edən institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” elmi-praktiki konfransına hazırlıq üzrə fəaliyyət planını təqdim etdi. Konfransın təşkili və hazırlıq işlərinin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi.
Fəaliyyət planında nəzərdə tutulmuş təşkilati, texniki və digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı, müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi qərara alındı.

Preparation works for the First republican scientific-practical conference on "Multidisciplinary problems of E-Health" going on 2016-05-05 12:02:16 / CONFERENCES
Organization Committee of the First republican scientific-practical conference on "Multidisciplinary problems of E-Health" to be held on 24 May 2016 at the Institute of Information Technology of ANAS held an assembly to discuss the preparation works in this regard. Note that the event will be organized by the Presidium of the National Academy of Sciences, the Ministry of Health, with the support of the Azerbaijan Medical University and the Institute of Information Technology of ANAS.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, acad. Rasim Alguliyev stressed that the conference is the first event dedicated to the multidisciplinary problems e-health. The conference will discuss various problems of e-health, gathering leading scientists and experts in relevant fields, he mentioned.
Then head of the department of the Institute, Doctor of Technical Sciences, Professor Masuma Mammadova presented the action plan of the scientific and practical conference on the Multidisciplinary problems of E-Health and gave detailed information about the state of preparations for the organization of the conference.
Organizational, technical and other issues included in the action planned were discussed, and appropriate measures were decided to be carried out.