Plastik kart ölçüsündə superkompüter təqdim edilib 2015-11-16 10:02:20 / KONFRANSLAR
“NVIDIA”nın prezidenti Cen-San Xuan bildirib ki, hazırda süni intellekt və maşınlimi sahəsi üzrə tədqiqatlar şirkətdə çalışan mühəndislərin diqqət mərkəzindədir. Bu günlərdə şirkət tərəfindən hazırlanmış süni intellektin hesablanması üçün “Jetson TX1” adlı kiçikölçülü superkompüter təqdim edilib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, ölçüsü 50x87 mm olan yeni kompüter plastik kredit kartını xatırladır. “Jetson TX1” superkompüteri 1 teraflops məhsuldarlığa malik 256 nüvəli “Maxwell GPU” və 64 bitlik “ARM A57” prosessorları, Wi-Fi modulları, həmçinin 4 Gb əməli yaddaş və 16 Gb daxili yaddaşla təchiz edilib. 2016-cı ilin birinci rübündə satışa çıxarılacaq qurğunun qiyməti 299 ABŞ dolları təşkil edəcək.
Cen-San Xuan hesab edir ki, şirkətdə hazırlanan yeni avadanlıq, həmçinin proqram təminatı maşın təliminin təcrübədə tətbiqini xeyli sadələşdirə və sürətləndirə biləcək.

This 50 x 87mm card contains a one-teraflop 256-core Maxwell GPU, a 64-bit ARM A57 CPU, and 4GB of memory, along with Ethernet and Wi-Fi. It will be available for order in the first quarter of next year with a $299 price tag, or you can get the software developer's kit and hardware later this month for $599, or $299 if you're in school.
Huang enthused that the new hardware, and the software stack Nvidia has developed to run it, would make both the practice and implementation of machine learning much easier. Training and deploying machine learning networks would be faster and he saw a host of applications for the Jetson TX1.
"One of the applications I would love to see would essentially be a flying nanny to keep an eye on your kids," he said. "When they are out playing nothing would make me feel better than to have a drone hovering above."