“Smart” saatlar hakerlərin hədəfinə çevrilə bilər 2015-07-24 17:05:53 / KONFRANSLAR
Bu fikri “HP Fortify on Demand” təhlükəsizlik xidmətinin mütəxəssisləri söyləyib. Ekspertlər bu qənaətə “Android” və “Apple iOS” mobil əməliyyat sisteminin idarəetməsi ilə işləyən on ən populyar daşınan qurğunu sınaqdan keçirdikdən sonra gəliblər.
ictnews.az saytının məlumatına görə, bütün tədqiq olunan nümunələrdə autentifikasiya sistemlərinin mühafizəsinin lazımi səviyyədə təmin edilməməsi, şifrləmənin olmaması, təhlükəsiz əlavələr və mühafizə olunmayan fərdi məlumatlar kimi boşluqlar aşkar olunub.
Yaranmış vəziyyətdən narahat olan mütəxəssislər diqqəti “ağıllı” saatlarda saxlanılan məxfi məlumatlar, o cümlədən istifadəçinin adı, ünvanı, sağlamlığı və s. haqqında informasiyanın kibercinayətkarlar üçün maraq doğura biləcəyinə yönəldir. Bununla əlaqədar ekspertlər bu qurğuların mümkün hücumlardan mühafizəsi üçün lazımi tədbirlər görməyə çağırır.
Mütəxəssislərdə ən çox narahatlıq “smart” saatların cinayətkarların onları asanlıqla ələ keçirə biləcəyi autentifikasiya sistemlərinin zəifliyi doğurub. Bundan başqa, qurğularda məlumatların şifrlənməmiş şəkildə ötürülməsi ciddi risklər yaradır.
“Smart” saatlar yayıldıqca onlar kibercinayətkarların hədəfinə çevriləcək və buna görə də biz korporativ şəbəkədə fərdi məlumatların ötürülməsi və ya “smart” saatlardan istifadə zamanı təhlükəsizlik tədbirləri görməliyik”, - “HP Security” şirkətinin baş meneceri Ceyson Şmitt bildirib.

The idea that "HP Fortify on Demand" security experts said. Experts concluded that "Android" and "Apple" is the most popular mobile operating system running on the portable device have been tested after.
ictnews.az According to the website, all the studied samples to provide the necessary level of security authentication systems, sifrləmənin lack of safe gaps were found in supplements and not protected as personal information.
Professionals who are concerned about the situation on the "smart" confidential information stored in the morning, as well as the user's name, address, health and so on. that the focus of interest for information on criminals. However, the experts urge you to take the necessary measures to protect these facilities from possible attacks.
Most experts concerned about the "smart" can spend hours authentication systems to easily capture the weakness caused them to criminals. In addition, the ciphered data transmission devices pose serious risks.
"Smart" watches spread, they will become the target of cyber criminals and therefore we transfer of personal data to corporate network or "Smart" take security measures during the use of the morning" - "HP Security" said General Manager Jason Schmidt.