İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2015-ci ilin I yarısı üzrə hesabatı təqdim olundu 2015-07-13 09:44:40 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2015-ci ilin I yarısı üzrə hesabatı təqdim olundu. Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev rəhbərlik etdiyi şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işlərindən bəhs edərək bildirdi ki, e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin strateji idarə edilməsi üçün qeyri-səlis koqnitiv model işlənmiş, nitq siqnallarından küyə dayanıqlı əlamətlərin çıxarılması üçün empirik veyvlet çevirməsi əsasında metod təklif olunmuş, kompüter şəbəkələrinin inkişaf trendləri və müasir şəbəkə təhlükəsizliyi trendləri analiz edilmiş, şəbəkə trafikinin klasterizasiyası üçün metod işlənmiş, həmçinin e-dövlət mühitində təşkilatın informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyəti üçün konseptual model təklif edilmiş və bu modelin komponentlərinin formalaşdırılması istiqamətində bir sıra aktual problemlər müəyyən edilmişdir.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdıran Y.İmamverdiyev bu istiqamətdə 2 qrant layihəsi üzrə tədqiqatlar aparıldığını söylədi.
Şöbədə 6 ay ərzində 15 elmi məqalənin çap olunduğunu bildirən məruzəçi, həmçinin elmi-pedaqoji, elmi-təşkilati fəaliyyət, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, şöbə əməkdaşlarının elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda iştirakı, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.

Institute of Information Technology Department No. 2 of the report was presented for the first half of 2015 2015-07-13 09:44:40 / CONFERENCES
No. 2 Institute of Information Technology Department of the report was presented for the first half of 2015. Head of the department, led by PhD Remembrance Imamverdiyev about the work of the scientific-research department, said that the strategic management of information security, e-government model used for the fuzzy cognitive, speech signals to noise-resistant traits from the empirical method based on Wavelet transform it was suggested that computer networks have been developed to analyze trends and trends in network security, network traffic klasterizasiyası methods used, as well as e-government environment agency proposed a conceptual model for information security culture and the formation of a number of components of this model, the current problems have been fixed.
Noting the work done within the framework of scientific innovation grant project Y.Imamverdiyev 2 studies in this direction, he said.
The department published 15 scientific articles within 6 months of the speaker, as well as scientific, educational, scientific and organizational activities of various books, scientific and technical staff of the department in conferences, seminars and symposiums, participation, promotion of scientific and practical results in the media and so on. gave information about the work done.