Təsviri dartaraq ekrandan kənara çıxarmağa imkan verən yeni texnologiya hazırlanıb 2015-07-10 10:09:45 / KONFRANSLAR
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqatçılar qrupu təsviri dartaraq ekrandan kənara çıxarmağa imkan verən yeni texnologiya hazırlayıb.
Formasını dəyişən ekran “GHOST” (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces) adlı layihənin bir hissəsidir. Bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyanın hazırlanmasına 3 il vaxt sərf olunub. Layihənin icrasında Kopenhagen, Bristol, Lankaster və Eyndhoven universitetləri iştirak edib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, yeni ekranın istehsalında şüşə əvəzinə elastik sintetik material olan laykradan istifadə olunub. Elastik ekrandakı təsvirə barmaqla toxunmaq və onu çəkərək ekrandan kənara çıxarmaq ultrasəs levitasiya texnologiyası sayəsində mümkündür.
Tədqiqatçıların fikrincə, yeni texnologiya bir çox sahələrdə tətbiq olunacaq.
Formasını dəyişə bilən ekranların 5 ildən sonra satışa çıxarılacağı bildirilib. Hazırda alimlər bu texnologiyanın smartfonlarda reallaşdırılması üzərində işləyir.

Developed new technology that allows the screen to drag out description 2015-07-10 10:09:45 / CONFERENCES
EU-funded team of researchers has developed a new technology that allows the image to pulling out of the screen.
Changing the shape of the screen, "GHOST" (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces) is a part of the project. In this regard, research and development of new technology has been spending time in 3 years. Project implementation, Copenhagen, Bristol, Lancaster and attended the University of Eindhoven.
According to hi-news.ru new screen instead of glass in the manufacture of flexible synthetic material was used in the laykradan. Elastic on the display screen image by pulling it out of fingers to touch and ultrasound technology levitasiya possible.
According to researchers, the new technology will be applied in many fields.
Form can change the displays will be available after 5 years. Currently, scientists are working on the implementation of this technology on smartphones.