AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev Finlandiyanın Helsinki şəhərində keçirilən Avropa elm və təhsil şəbəkələrinin TNC26 beynəlxalq konfransında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, GEANT Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş konfrans dünyanın 70-dən çox ölkəsindən 950-dən artıq nümayəndəni bir araya gətirib. Beş gün davam edən tədbirdə rəqəmsal suverenlik, kibertəhlükəsizlik, süni intellekt, kvant texnologiyaları, identifikasiya və autentifikasiya sistemləri kimi aktual istiqamətlər üzrə plenar iclaslar və paralel sessiyalar keçirilib.
Konfrans çərçivəsində akademik Rasim Əliquliyev yalnız üzv ölkələrin rəsmi nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən GEANT Assosiasiyasının 39-cu Baş Assambleyasının iclasına qatılıb. İclasda Assosiasiyanın maliyyə və strateji idarəetmə məsələləri, 2025-ci ilin yekunları, GN5-2 layihəsinin icra vəziyyəti, GEANT-ın 2026-2030-cu illər üzrə inkişaf strategiyası müzakirə olunub.
Akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin TNC26 çərçivəsində təşkil olunan məsul şəxslər sessiyasında iştirak edib. Sessiyada Avropa və digər ölkələrin aparıcı milli elm və təhsil şəbəkələrinin rəhbərləri, habelə aparıcı texnologiya qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində kvant texnologiyalarının inkişaf perspektivləri, milli elm və təhsil şəbəkələrinin kvant şəbəkələrin formalaşdırılmasında rolu, mövcud qlobal çağırışlar və beynəlxalq təcrübə üzrə geniş müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədilə bir sıra görüşlər də keçirilib. GEANT Assosiasiyasının Tərəfdaşlarla Əlaqələr üzrə baş meneceri İrina Matthews ilə baş tutan görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
TÜBİTAK-ın ULAKBIM (Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzi) qurumunun direktoru Mehmet Mirat Satoğlu və direktor müavini Hayrettin Bucak ilə keçirilən görüşdə kvant texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Görüş zamanı TÜBİTAK və Avropa İttifaqının dəstəyi çərçivəsində Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universiteti tərəfindən kvant texnologiyalarının inkişafı istiqamətində mühüm addımların atıldığı, bu sahədə tədqiqat və infrastruktur imkanlarının formalaşdırılmasına yönəlmiş layihələrin həyata keçirildiyi vurğulanıb.
Lüksemburq Elm və Texnologiya İnstitutunun rəsmi təmsilçisi Florian Kayzer ilə keçirilən görüşdə isə kvant texnologiyaları və kvant İnterneti istiqamətində ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Avropanın aparıcı təşəbbüslərindən biri olan Kvant İnternet Alyansı platforması ilə əməkdaşlıq perspektivləri və Azərbaycanın bu təşəbbüsə qoşulma imkanları müzakirə edilib.

Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director General of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, participated in TNC26, the International European Research and Education Networking Conference held in Helsinki, Finland.
AZERTAC reports that the conference, organized by the GÉANT Association, brought together more than 950 delegates from over 70 countries. During the five-day event, plenary sessions and parallel tracks were held on current trends such as digital sovereignty, cybersecurity, artificial intelligence, quantum technologies, and identity and authentication systems.
Within the framework of the conference, Academician Rasim Alguliyev took part in the 39th meeting of the GÉANT Association General Assembly, which was attended solely by official representatives of member countries. The meeting discussed the Association's financial and strategic management issues, the 2025 results, the implementation status of the GN5-2 project, and the new GÉANT Association Strategy 2026-2030.
Academician Rasim Alguliyev also participated in the executive session held as part of TNC26. The session was attended by the heads of leading national research and education networks from Europe and other countries, as well as representatives of major technology organizations. The event featured extensive discussions on the development prospects of quantum technologies, the role of national research and education networks in establishing quantum networks, current global challenges, and international best practices.
Within the framework of the conference, a series of meetings were also held to expand international cooperation. During the meeting with Irina Matthews, Senior Relationship Manager at the GÉANT Association, the focus was on the further development of cooperative relations.
At the meeting held with Mehmet Mirat Satoğlu, Director of ULAKBIM (National Academic Network and Information Center) of TÜBİTAK, and Deputy Director Hayrettin Bucak, prospects for cooperation in the field of quantum technologies were discussed. During the meeting, it was emphasized that, with the support of TÜBİTAK and the European Union, Türkiye's Middle East Technical University has taken important steps toward the development of quantum technologies and that projects aimed at building research and infrastructure capacity in this field are being implemented.
During the meeting with Florian Kaiser, the official representative of the Luxembourg Institute of Science and Technology, a detailed exchange of views on quantum technologies and the quantum Internet took place. Furthermore, cooperation prospects with the Quantum Internet Alliance platform, one of Europe's leading initiatives, and the opportunities for Azerbaijan to join this initiative were discussed.