Məlum olduğu kimi, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ölkəmizin elm və təhsil şəbəkə infrastrukturunun Avropa akademik şəbəkəsinə inteqrasiyasına xüsusi önəm verərək bu sahədə dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində fəal iştirak edir. Bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardan biri institutun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin 2016-cı ildən etibarən GEANT beynəlxalq şəbəkə infrastrukturuna qoşularaq təqdim olunan çoxsaylı qabaqcıl xidmətlərdən istifadəsinə geniş imkanların yaradılmasıdır. Bu, ölkəmizin elmi və təhsil müəssisələrinin Avropa üzrə analoji qurumlarla daha sıx əməkdaşlıq qurmasına və birgə təşəbbüslərdə iştirakına zəmin yaradır.
Məhz bu strateji xəttin davamı olaraq, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Birləşmiş Krallığın Brayton şəhərində Avropa tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin ən nüfuzlu toplantısı – TNC25 beynəlxalq konfransı çərçivəsində GEANT Assosasiyasının Baş Assambleyasının 36-cı (GA36) iclasında ölkəmizi təmsil etmişdir.
Qeyd edək ki, yalnız GEANT-a üzv ölkələrin rəsmi nümayəndələrinin qatıldığı bu xüsusi iclas Assosiasiyanın fəaliyyətinin idarə olunması baxımından mühüm qərarların qəbul edildiyi ali platforma hesab olunur. İclasda 2024-cü ilə dair illik hesabat, GN5-2 layihələrinin gedişatı, GEANT Assosiasiyasının yeni strategiyaları və qarşıdakı dövr üçün əsas prioritetlər ətrafında müzakirələr aparılmışdır. İclas çərçivəsində həmçinin idarəetmə strukturu üzrə seçkilər keçirilmiş və yeni üzvlərin qəbulu təsdiqlənmişdir.
Akademik Rasim Əliquliyev GA36 iclasında AzScienceNet-in GEANT platformasında fəaliyyəti, regional əməkdaşlığa töhfəsi və Azərbaycanın Avropa elm və təhsil şəbəkələri ilə inteqrasiyası baxımından qarşıda duran hədəflərlə bağlı fikir mübadiləsində iştirak etmişdir.
Toplantı çərçivəsində həmçinin GEANT ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, o cümlədən elm və təhsil infrastrukturlarının inkişafına dair əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olmuşdur.

Academician Rasim Alguliyev attended the meeting of the General Assembly of GEANT 2025-06-24 16:00:00 / CONFERENCES
The Institute of Information Technology of MSERA attaches particular importance on integrating country's science and education network infrastructure with the European academic network. In alignment with state policy, the institute actively contributes to initiatives in this field.  A key milestone in this direction was achieved with the integration of AzScienceNet science and computer network into the GEANT international network infrastructure in 2016.
The connection has significantly expanded access to a wide range of advanced services offered by AzScienceNet, creating new opportunities for scientific and educational institutions across the country. As a result, these institutions are now better positioned to strengthen collaborations with their European counterparts and actively participate in joint research and development initiatives.
As a continuation of this strategic direction, the Director General of Institute of Information Technology of MSERA, Vice-President of ANAS, and Academician Rasim Alguliyev represented our country at the 36th General Assembly (GA36) of the GEANT Association. The event took place within the framework of TNC25—the most prestigious conference for European research and education networks—held in Brighton, United Kingdom.
It should be noted that this meeting, attended only by official representatives of GEANT member countries, is considered the highest platform for making important decisions in terms of managing the Association's activities. Key discussions focused on the 2024 annual report, the progress of GN5-2 projects, the GEANT Association’s new strategic directions, and its priorities for the coming period. Additionally, elections were held to determine updates to the Association’s governance structure, and the admission of new members was formally approved.
Academician Rasim Alguliyev participated in the GA36 meeting to exchange views on the activities of AzScienceNet within the GEANT platform, highlight its contributions to regional collaboration, and discuss future objectives aimed at further integrating Azerbaijan into the European science and education network ecosystem.