AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri kibertəhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı müsahibə verib 2025-04-01 10:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev “TV1” veb-saytının “Bakı vaxtı” verilişinin qonağı olub.
B.Nəbiyev “Kibertəhlükələrdən necə qorunmalı?” mövzusuna həsr olunmuş verilişdə elektron kommersiya əməliyyatları zamanı baş verən, vətəndaşların maliyyə vəsaitlərinin itkisinə səbəb olan fırıldaqçılıq hallarının qarşısının alınması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Ölkəmizdə kibertəhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində həyata keçirilən komplesk tədbirlərdən bəhs edən B.Nəbiyev Azərbaycanın milli kibertəhlükəsizlik indeksinə görə dünyada 21-ci yerdə qərarlaşdığını qeyd edib.
B.Nəbiyev çıxışında həmçinin bu yaxınlarda Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində EaPonnect layihəsinin “EaP National Research and Education Networks – Towards new frontiers” adlı iclasında iştirakı ilə bağlı məlumat verib, tədbirdə Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində kibertəhlükəsizliyin təmin olunması məsələlərinin də müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırıb.

Head of AzScienceNet NOC discussed cybersecurity issues on an interview 2025-04-01 10:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Head of the AzScienceNet Network Operation Center, PhD, BabAk Nabiyev, was a guest on the "Baku Time" program of the "TV1" website.
In the program dedicated to the topic "How to protect yourself from cyber threats?", he spoke about the work being done to prevent fraud that occurs during e-commerce transactions and causes citizens to lose their financial resources.
Speaking about the comprehensive measures taken to ensure cybersecurity in our country, B. Nabiyev noted that Azerbaijan ranks 21st in the world according to the national cybersecurity index.
B. Nabiyev also mentioned also that he recently attended the EaPonnect project meeting entitled "EaP National Research and Education Networks - Towards new frontiers" as a member of Azerbaijani delegation.  The event covered issues of ensuring cybersecurity in the Eastern Partnership countries.