Kibertəhlükələrin intellektual analizi kiberdayanıqlılığın təmin olunmasında mühüm rol oynayır 2022-12-08 17:00:00 / ELMİ İCLASLAR
Rəqəmsal informasiya texnologiyaları dövründə fərdlərin və təşkilatların məlumatlarının təhlükəsizliyinin və məxfiliyinin təmin edilməsi mürəkkəb məsələdir. Son illərdə kiberhücumların və zərərli proqram nümunələrinin sayı və müxtəlifliyi əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır ki, bu da kibertəhlükəsizlik analitikləri və İT mütəxəssisləri tərəfindən kiberhücumların aşkarlanmasını və müdafiə strategiyasının qurulmasını olduqca çətinləşdirir. Bu problemi həll etmək üçün tədqiqatçılar təhlükəsizlik təhdidləri, təhdid aktorları, zərərli proqramlar, çatışmazlıqlar və s. ilə əlaqəli toplanan, qiymətləndirilən və tətbiq olunan bir sıra məlumatlara istinad edən kibertəhlükələrin intellektual analizi (Cyber Threat Intelligence – CTI) anlayışını təqdim ediblər.
Bu barədə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş elmi seminarında AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və böyük elmi işçi Könül Daşdəmirovanın həmmüəllifi olduqları “Regional, milli, korporativ və təşkilati səviyyədə kibertəhlükələrin süni intellekt texnologiyaları əsasında strateji, taktiki və əməli analiz olunmasının tədqiqi” adlı məruzədə məlumat verilib.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən Babək Nəbiyev bildirib ki, CTI təhdid aktorlarının motivləri, hədəfləri və hücum davranışlarını anlamaq üçün məlumatların toplanması və intellektual analizidir. Müxtəlif təhlükəsizlik monitorinqi tətbiqləri tərəfindən böyük həcmli məlumatlar toplandıqda və ya generasiya olunduqda, toplanmış məlumatlardan bilik əldə etmək, şərh etmək və nəticə çıxarmaq üçün böyük həcmli məlumatların intellektual analizi metodları tələb olunur. Kibertəhlükələrin intellektual analizi kiberdayanıqlılığın təmin olunmasında mühüm rol oynamaqla yanaşı, təhlükəsizlik mütəxəssislərinə daha sürətli, dolğun və verilənlərə əsaslanan qərarlar qəbul etməyə imkan verir.
Onun sözlərinə görə, kibercinayətkarlar seçdikləri potensial qurbana hücum etmək və onun şəxsi məlumatlarını oğurlamaq üçün qurbanın e-poçt ünvanına zərərli proqramların göndərilməsi, məlumatların və girişin şifrlənməsi, icazəsiz daxil olma, sistemə nəzarətin ələ keçirilməsi kimi üsullardan istifadə edirlər. Müxtəlif kiberhücumların fərqli metodları olsa da, onların məqsədi mahiyyət etibarilə eynidir: kompüterdə və ya şəbəkədə zərərli fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi. Bu problemlərin həlli üçün isə hücum vektoru və göstəricisinin aşkarlanması olduqca vacibdir.
B.Nəbiyev, həmçinin CTI-ın mərhələləri, onun strateji, taktiki, texniki və əməli səviyyələri, 2022-ci ildə ən çox istifadə olunmuş CTI alətləri haqqında ətraflı məlumat verib.

Intelligent analysis of cyber threats plays an important role in ensuring cyber resilience 2022-12-08 17:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Ensuring the security and privacy of information of individuals and organizations in the era of digital information technologies is a complex issue. In recent years, the number and variety of cyberattacks and malware patterns have grown significantly, making it extremely difficult for cybersecurity analysts and IT professionals to detect cyberattacks and build a defense strategy. To solve this problem, researchers are looking for security threats, threat actors, malware, vulnerabilities, etc. presented the concept of Cyber Threat Intelligence (CTI), which refers to a set of information collected, evaluated and applied.
About this, at the scientific seminar dedicated to the International Information Security Day of the Institute of Information Technology, the head of the AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babak Nabiyev and senior researcher Konul Dashdemirova, co-authored “Strategic, tactical management of cyber threats at the regional, national, corporate and organizational level based on artificial intelligence technologies and the study of practical analysis”  was informed in the report.
Speaking on the topic, Babak Nabiyev said that CTI is the collection and intellectual analysis of data to understand the motives, targets and attack behaviors of threat actors. When large amounts of data are collected or generated by various security monitoring applications, big data intelligent analysis methods are required to extract knowledge, interpret and draw conclusions from the collected data. Intelligent analysis of cyber threats plays a critical role in ensuring cyber resilience, enabling security professionals to make faster, more complete and data-driven decisions.
According to his words, cybercriminals use methods such as sending malware to the victim's e-mail address, encrypting data and access, unauthorized access, and taking control of the system in order to attack the potential victim of their choice and steal his personal information. Although different cyberattacks have different methods, their goal is essentially the same: to perform malicious activities on a computer or network. In order to solve these problems, it is very important to detect the attack vector and indicator.
Babak Nabiyev also gave detailed information about the stages of CTI, its strategic, tactical, technical and practical levels, the most used CTI tools in 2022.