“EaPConnect”in saytında “Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı” ilə bağlı xəbər dərc olunub 2022-10-10 12:43:00 / KONFRANSLAR
“EaPConnect”in saytında “EaPEC 2022” – tədqiqat, elm, elmi müdriklik və texnologiyanın cəmiyyətə təsiri” adlı xəbər dərc olunub. Xəbərdə 28-29 sentyabr tarixlərində Bakıda keçirilmiş  “Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar üzrə V Konfrans”ın (The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022”) seskiya iclasları və bağlanış mərasimi haqqında məlumat verilib.
Materialda qeyd olunub ki, iki gün ərzində bu konfransda 15 ölkədən 30 məruzəçi innovativ layihələrə dair maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.
“EapConnect” layihəsinin meneceri İrina Metyu yekun plenar iclasda konfransın əsas məqsədini ümumiləşdirib:
“Bu konfransın sonu insan əlaqələrinin inkişafının başlanğıcı və davamıdır. Burada təqdim olunan layihələrin və ya tədqiqat təşəbbüslərinin heç biri tədqiqat üçün texnologiya və texnologiyaya əsaslanan alətlər olmadan mümkün deyil. Bu layihələr ayrı-ayrılıqda icra edilmir - onların hər biri insanlar və təşkilatlar arasında əməkdaşlıq sayəsində həyata keçirilir. Əsas məqsəd insan şəbəkələrinin qurulması vasitəsilə texnologiyanın gücündən istifadə etməkdir”.
Günün ikinci yarısında Yer müşahidəsi, e-tibb və rəqəmsal humanitar elmlər üzrə seksiya iclasları keçirilib.

The news about the “Eastern Partnership E-infrastructures Conference” was published on the website of “EaPConnect” 2022-10-10 12:43:00 / CONFERENCES
The news “EaPEC 2022 - research, science, scientific wisdom and the societal impact of technology” was published on the website of “EaPConnect”. The report provided information about the sessions and closing ceremony of “The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022” held in Baku on September 28-29.
It was mentioned  that 30 speakers from 15 countries gave a series of engaging talks on innovative projects at yhe conference.
EapConnect project manager Irina Matthews summarised the main objective of the conference at the final plenary session:
“The end of this conference is a beginning, continuation of the growth of human connections. None of the projects or research initiatives presented here is possible without technology and technology-based tools for research. None of these projects happen in isolation – they all are enabled by the collaboration between people and organisations. Our strength is in harnessing the power of technology through building human networks – this is what this conference aimed to highlight and enable”.
Day 2 provided further insights into the diverse works of science and research presented in sessions on ICT innovation, Earth observation, e-Health and digital humanities, here’s a snapshot of some talks.