GEANT-ın baş direktoru: “İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu nüfuzlu konfransın öhdəsindən layiqincə gəldi” 2022-09-30 12:00:00 / KONFRANSLAR
GEANT-ın baş direktoru Erik Huizer “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı”nın bağlanış mərasimində çıxış etdi. O, tədbirdə müxtəlif ölkələrin dövlət, elm və təhsil müəssisələrindən əhəmiyyətli elmi məruzələrin təqdim olunduğunu, səmərəli müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Konfransın yekunu kimi Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafı, eləcə də Avropa mühitinə inteqrasiyası istiqamətində tövsiyələrini səsləndirən E.Huizer AzScienceNet-in təcrübəsindən istifadə etməklə tədqiqat və təhsil şəbəkəsinin yaradılması, həmin şəbəkəyə ölkə daxilində sərmayə yatırılması, GEANT-ın təkcə şəbəkə deyil, digər xidmətlərindən də istifadə edilməsi və bu təşkilatın tam şəkildə üzvü olmaq üçün milli səviyyədə maliyyələşdirmənin təmin olunmasının son dərəcə vacib olduğunu diqqətə çatdırdı. Əlavə etdi ki, Azərbaycan elmi və təhsili GEANT şəbəkəsi vasitəsilə beynəlxalq elmi cəmiyyətdən faydalanaraq daha mühüm nailiyyətlər əldə edə biləcək.
E.Huizer çıxışı zamanı konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyevə, AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyevə, eləcə də digər institut əməkdaşları və aidiyyəti şəxslərə dərin minnətdarlığını ifadə etdi:
“Hər kəsin “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı”na verdiyi töhfəni və bu tədbirin təşkili üçün göstərdiyi köməkliyi yüksək qiymətləndirirəm. Əminliklə deyə bilərəm ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu bu nüfuzlu tədbirin öhdəsindən layiqincə gəldi”.
GEANT-ın baş direktoru konfransdan sonra Azərbaycan və Avropa Birliyi arasında dayanıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili istiqamətində ciddi uğurların əldə olunacağına, müxtəlif fəaliyyət sferaları arasında inteqrasiyanın daha da dərinləşəcəyinə ümidvar olduğunu vurğuladı.

CEO of GEANT “Institute of Information Technology coped well the prestigious conference” 2022-09-30 12:00:00 / CONFERENCES
CEO of GEANT Erik Huizer made a speech at the closing ceremony of “5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference.” He pointed out that important scientific reports from state, scientific and educational institutions of different countries were presented and effective discussions were held at the event.
At the end of the conference, E.Huizer voiced his recommendations in the direction of the development of Azerbaijani science and education, as well as its integration into the European environment, creating a research and education network using the experience of AzScienceNet, investing in that network throughout the country, using not only the network, but also other services of GEANT. He pointed out that it is extremely important to provide funding at the national level in order to become a full member of this organization. He added that Azerbaijani science and education will be able to achieve more important achievements by benefiting from the international scientific community through the GEANT network.
During his speech, E. Huizer expressed his deep gratitude to Vice-President of ANAS, General Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Aliguliyev, Head of AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev, as well as other institute employees and relevant persons, for organizing the conference at a high level. He stated: “I highly appreciate everyone's contribution to the 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference and their help in organizing this event. I can say with confidence that the Institute of Information Technology has adequately coped with this prestigious event.”
After the conference, CEO of GEANT emphasized that he is hopeful that serious successes will be achieved in the direction of establishing stable scientific cooperation relations between Azerbaijan and the European Union, and that integration between different spheres of activity will deepen.