EaPEC 2022” konfransının ikinci günündə mühüm elmi istiqamətləri əhatə edən məruzələr dinlənilir 2022-09-29 11:30:00 / KONFRANSLAR
“5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı”nın (The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022”) ikinci günü seksiya iclasları ilə davam edir.
Konfransın sonuncu günündə “İKT innovasiyaları: Əşyaların İnterneti, süni intellekt və avtomatlaşdırma”, “Yerin müşahidəsi və texnologiyadan ictimai istifadə”, “E-səhiyyə – səhiyyə və elmi tədqiqat üçün texnologiya”, “Rəqəmsal Humanitar elmlər – rəqəmsal texnologiya və onun tətbiqi”, “Mərkəzi Asiya Milli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkələri – əməkdaşlıq imkanları” istiqamətləri üzrə keçirilən seksiya iclaslarında mühüm elmi problemləri əhatə edən məruzələrin dinlənilməsi nəzərdə tutulur.
İclaslarda təqdim olunan məruzələr “Pan-Avropa bulud infrastrukturu federasiyası ilə açıq elmin gücləndirilməsi - Şərq Tərəfdaşlığı regionundan təcrübələr”, “Smart” kabellər vasitəsilə planetimizin araşdırılması”, “İqlim tədqiqatlarında açıq elm”, “Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin proqram və sistem təminatı”, “Avropa sağlamlıq məlumat məkanının biotibbi tədqiqatlara təsiri”, “Səhiyyə innovasiyasında milli tədqiqat və təhsil şəbəklərinin rolu”, “Dariah.lab”: incəsənət və humanitar elmlər üçün Polşanın elektron infrastrukturuna doğru”, “Türkiyə Milli Muzey İnventar Sistemi” və digər mövzuları əhatə edir.
Qeyd edək ki, “EaPEC 2022” beynəlxalq konfransı GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect” (‘EU4Digital: Connecting Research and Education Communities) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılır.

Reports covering important scientific directions delivered on the second day of the “EaPEC 2022” 2022-09-29 11:30:00 / CONFERENCES
The second day of the 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference-EaPEC 2022 continues with session meetings.
On the last day of the conference  “ICT innovations: Internet of Things, artificial intelligence and automation”, “Earth Observation and public use of technology”, “E-health- technology for health and scientific research”, “Digital Humanities-digital technology and its application”, “Central Asian National Research and Education Networks - opportunities for cooperation” presentation are delivered.
The reports presented at the meetings, cover "Strengthening open science with the Pan-European cloud infrastructure federation - experiences from the Eastern Partnership region", "Exploring our planet through "Smart" cables", "Open science in climate research", "Software and system support of the Republic Seismological Service Center", " The impact of the European health information space on biomedical research", "The role of national research and education networks in health innovation", "Dariah.lab": towards Polish electronic infrastructure for arts and humanities", "Turkish National Museum Inventory System" and other topics.
It must be noted that the international conference "EaPEC 2022" is implemented within the framework of the "EaPConnect" ('EU4Digital: Connecting Research and Education Communities') project, which includes the countries of the Eastern Partnership and is implemented by the initiative and coordination of the GEANT Association.