Akademik Rasim Əliquliyev: “Azərbaycanda alimlərin qarşısında duran əsas problem keyfiyyətli elmi kontentlərə çıxışın təmin olunması ilə bağlıdır” 2022-09-28 11:30:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Bakıda keçirilən “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı”nın (The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022”) açılış mərasimində çıxış edib.
Akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycanın Avropa Birliyinin Şərq tərəfdaşlığı təşəbbüsünə 2009-cu ildə qoşulan ölkələrdən biri olduğunu xatırladaraq bu tərəfdaşlıq çərçivəsində ölkəmiz və Avropa Birliyi ölkələri, institutları arasında müxtəlif sferalarda səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulduğunu və uğurla inkişaf etdirildiyini bildirib.
“Bu münasibətlər sırasında prioritet istiqamətlərdən biri də müasir texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan və Avropa Birliyi arasında dayanıqlı kommunikasiyaların qurulması, müxtəlif fəaliyyət sferaları arasında inteqrasiyanın dərinləşməsidir”, – deyən akademik R.Əliquliyev Avropa Komissiyasının 2015-ci ildə təsis etdiyi EaPConnect layihəsinin tərəfdaş ölkələr üçün təqdim etdiyi imkanlardan bəhs edib. Bildirib ki, bu layihə tərəfdaş ölkələrin elm və təhsil sahələrində yüksək sürətli regional internet şəbəkəsinin qurulması, onun Avropanın GEANT Elm və Təhsil Şəbəkəsinə inteqrasiyasının təmin olunmasını qarşıya məqsəd qoymuşdur. AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycanın 2010-cu ildən GEANT Assosiasiyasında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsi ilə təmsil olunduğunu qeyd edərək EaPConnect layihəsinin 2015-ci ildən başlayaraq Azərbaycanda fəaliyyətdə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik bu layihə çərçivəsində Azərbaycanda həyata keçirilmiş mühüm işlər haqqında məlumat verib, ölkənin elm və təhsil müəssisələrinin AzScienceNet şəbəkəsi üzərindən 3GB/san sürətlə etibarlı internet trafiklə təchiz olunduğunu, AzScienceNet şəbəkəsinin İdarəetmə Mərkəzi və infrastrukturunun əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirildiyini və daha yüksək potensialla GEANT şəbəkəsinə inteqrasiyasının təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, o cümlədən mütəxəssislərin peşəkarlığının yüksəldilməsi üçün müxtəlif treninqlər təşkil olunmuş, çoxlu sayda alimlərin beynəlxalq elmi konfranslarda iştirakına zəruri dəstək verilmiş,  eləcə də hazırda GEANT şəbəkəsinin EduRoam, EduGain və s. kimi bir sıra servisləri elm və təhsil müəssisələrində tətbiq olunmaqdadır. R.Əliquliyev göstərilən bütün dəstəyə görə Avropa Komissiyasına, GEANT və EaPConnect layihəsinin menecerlərinə dərin minnətdarlığını ifadə edib.
Hazırda ölkə üzrə elmi müəssisələrinin yalnız 33%-i, ali təhsil müəssisələrinin isə 42%-inin bu internet trafikindən istifadə etdiyini vurğulayan akademik ölkəmizin elm və təhsil ictimaiyyətinin EaPConnect layihəsinin imkanlarından kifayət qədər yararlana bilməməsinin səbəblərindən danışıb.
Akademikin sözlərinə görə, layihə çərçivəsində alınmış İnternet trafikdən 24/7 rejimində istifadə oluna bilinməməsi, mobil istifadənin təmin olunmaması, təklif olunan şəbəkə xidmətlərinin kommersiyalaşdırılması və s. kimi məsələlərin həll olunması layihənin potensialından istifadə üçün geniş imkanlar aça bilər.
“Bu gün Azərbaycanda alimlərin, müəllimlərin, tələbələrin qarşısında duran əsas problem internetə çıxış deyil, keyfiyyətli elmi-tədris təyinatlı onlayn kontentlərdir”, - deyə qeyd edən institutun baş direktoru növbəti mərhələdə EaPConnect layihəsi çərçivəsində hər bir tərəfdaş ölkəyə göstərilən həcmi, miqyası müəyyənləşdirərkən onların real tələbatı, xüsusiyyətlərinin nəzərə alınmasının zəruriliyinə toxunub. Akademik R.Əliquliyev əlavə edib ki, Azərbaycan elm və təhsil ictimaiyyəti üçün ən mühüm məsələlərdən biri WoS, SCOPUS, Springer kimi beynəlxalq elmi bazalara çıxışın təmin olunması, ali təhsil müəssislərinin davamlı olaraq müasir dövrün çağırışlarına adekvat olan tədris materialları ilə təchiz olunması, Avropa Birliyi ölkələrinin universitetləri, elmi mərkəzlərinin e-kitabxanalarına çıxışına icazənin verilməsi, distant tədris texnologiyaların ölkəmizə transfer olunmasına dəstək göstərilməsi həlli vacib məsələlərdəndir.
Hazırda Avropa Birliyində 2030-cu ilə qədər nəzərdə tutulmuş Rəqəmsal strategiya çərçivəsində çox əhəmiyyəli tədbirlərin həyata keçirildiyinə diqqət çəkən R.Əliquliyev qeyd edib ki, bu kontekstdə tərəfdaş ölkələrlə keyfiyyətli kommunikasiya ilə yanaşı, həmçinin bu ölkələrdə formalaşmaqda olan e-elm, e-təhsil mühitlərinin Avropanın müvafiq e-infrastrukturlarına harmonik inteqrasiyası məsələlərinə də nəzər yetirmək strateji cəhətdən zəruridir.
Akademik R.Əliquliyev Bakı şəhərində Şərq tərəfdaşlığı çərçivəsində e-infrastrukturlar mövzusunda təşkil olunan 5-ci Beynəlxalq konfransın aktual məsələlərə həsr olunduğunu bildirib. O, 2 gün ərzində elm və təhsil üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən, qlobal çağırışlar və rəqəmsal transformasiyalar kontekstində Open Science, e-learning, Big Data, Cybersecurity, HPC, Digital Humanities və s. kimi problemlərə dair məruzələrin təqdimatının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.

Academician Rasim Alguliyev: "The main problem facing scientists in Azerbaijan is related to providing access to quality scientific content" 2022-09-28 11:30:00 / CONFERENCES
Academician Rasim Alguliyev, vice-president of ANAS, general director of the Institute of Information Technology, spoke at the opening ceremony of "The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference - "EaPEC 2022" held in Baku.
Academician Rasim Alguliyev reminded that Azerbaijan is one of the countries that joined the Eastern Partnership initiative of the European Union in 2009, and said that within the framework of this partnership, effective cooperation relations were established and successfully developed between our country and the European Union countries and institutions in various spheres.
"One of the priority directions among these relations is the establishment of stable communications between Azerbaijan and the European Union using modern technologies, and the deepening of integration between different spheres of activity," said academician R. Alguliyev, presented by the EaPConnect project established by the European Commission in 2015 for partner countries. He talked about the possibilities. He said that this project aims to establish a high-speed regional internet network in the fields of science and education of the partner countries and ensure its integration into the GEANT Science and Education Network of Europe. The vice-president of ANAS noted that Azerbaijan has been represented in the GEANT Association through the AzScienceNet network of the Institute of Information Technologies since 2010 and pointed out that the EaPConnect project has been active in Azerbaijan since 2015.
The academician provided information about the important works carried out in Azerbaijan within the framework of this project, noting that the scientific and educational institutions of the country are equipped with reliable internet traffic at the speed of 3GB/s over the AzScienceNet network, the Control Center and infrastructure of the AzScienceNet network have been significantly improved and their integration into the GEANT network with higher potential is ensured. delivered. He added that, among other things, various trainings were organized to improve the professionalism of specialists, necessary support was provided for the participation of a large number of scientists in international scientific conferences, as well as EduRoam, EduGain, etc. of the GEANT network. A number of such services are used in science and educational institutions. R. Alguliyev expressed his deep gratitude to the European Commission, GEANT and EaPConnect project managers for all the support provided.
Emphasizing that currently only 33% of scientific institutions and 42% of higher education institutions across the country use this internet traffic, the academician spoke about the reasons why the scientific and educational community of our country cannot take advantage of the opportunities of the EaPConnect project.
According to the academician, the Internet traffic purchased within the project cannot be used 24/7, mobile usage is not provided, commercialization of the offered network services, etc. Solving such issues can open wide opportunities for using the potential of the project.
"Today, the main problem facing scientists, teachers, and students in Azerbaijan is not access to the Internet, but quality scientific and educational online content," said the director general of the institute. , touched on the necessity of considering its characteristics. Academician R. Alguliyev added that one of the most important issues for the scientific and educational community of Azerbaijan is to provide access to international scientific databases such as WoS, SCOPUS, Springer, to continuously equip higher education institutions with educational materials that are adequate to the challenges of the modern era, and the European Union countries granting access to the e-libraries of universities, scientific centers, and providing support for the transfer of distance learning technologies to our country are important issues.
R. Alguliyev, who drew attention to the implementation of very important measures within the framework of the Digital strategy planned for 2030 in the European Union, noted that in this context, in addition to quality communication with partner countries, the e-science and e-education environments that are being formed in these countries are also important for Europe. it is strategically necessary to consider the issues of harmonious integration into the relevant e-infrastructures.