AMEA-nın festivalda yüksək səviyyədə təmsil olunması üçün qurumun bütün intellektual potensialı cəlb edilib 2022-05-31 11:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Son illər Türkiyədə və ölkəmizdə yüksək texnologiyaların iqtisadi, hərbi və digər sahələrdə geniş tətbiqinə böyük diqqət ayrılır. Aviasiya, kosmos və texnologiya sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin nümayişini nəzərdə tutan bu festivalın Azərbaycanda keçirilməsi çox əlamətdar bir hadisədir.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “TEKNOFEST Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində təşkil olunan sərgidə iştirakı ilə bağlı işçi qrupunun rəhbəri akademik Rasim Əliquliyev söyləyib.
Azərbaycanda ilk dəfədir texnologiya festivalının keçirildiyini vurğulayan alim bildirib ki, son onilliklər ərzində ulu öndər Heydər Əliyev və onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin İKT sahəsində apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində texnologiyalar üzrə müxtəlif infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi, “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” konsepsiyasının hazırlanması və s. tədbirlər belə mötəbər festivalın ölkəmizdə keçirilməsinə zəmin yaradıb. Bu istiqamətdə görülən işlərdə AMEA da böyük rola malikdir. AMEA-nın əsas vəzifələrindən biri də ölkəmizdə biliklər iqtisadiyyatının formalaşdırılması, xarici məhsullardan asılılığın azaldılması, milli intellektual məhsulların yaradılması və ölkənin bu istiqamətdə potensialının formalaşmasına dəstək verməkdir.
Rasim Əliquliyev AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında uzun illər fundamental və tətbiqi istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların nəticəsi olan innovativ məhsulların “TEKNOFEST Azərbaycan” sərgisində nümayiş olunduğunu diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, sərgidə AMEA üçün ayrılmış xüsusi pavilyonda akademiyanın yüksək səviyyədə təmsil olunması üçün qurumun bütün intellektual potensialı cəlb olunub.
Vitse-prezident dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə AMEA-nın nəzdində yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkında AMEA-nın elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış intellektual qurğuların da sərgidə təqdim olunduğunu vurğulayıb. O, Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidentləri tərəfindən sərgidə yoluxucu xəstəliklərin, virusların və mikrobların yayılmasının qarşısını almaq üçün hazırlanmış dezinfeksiyaedici robotlar, pilotsuz uçuş aparatları, “ağıllı” arı yeşikləri, LED lampalar üçün diod və mikrosxemlərin və digər yüksək texnoloji məhsulların təqdim olunduğunu bildirib.

All intellectual potential is involved for high-level representation of ANAS at the festival 2022-05-31 11:00:00 / IMPORTANT EVENTS
In recent years, great attention has been paid in Turkey and our country to the widespread application of high technologies in economic, military and other fields. Holding this festival in Azerbaijan, which demonstrates the achievements in the field of aviation, space and technology, is a very significant event.
This was stated in an interview with AZERTAC by the vice-president of ANAS, head of the working group on participation in the exhibition organized within the "TEKNOFEST Azerbaijan" Aviation, Space and Technology Festival of ANAS, academician Rasim Alguliyev.
Emphasizing that the technology festival was held in Azerbaijan for the first time, the scientist said that as a result of the purposeful policy of great leader Heydar Aliyev and his worthy successor President Ilham Aliyev in the field of ICT in recent decades, the implementation of various infrastructure projects on technology, "smart city" concept development, etc. The events laid the foundation for holding such a prestigious festival in our country. ANAS also plays an important role in the work done in this direction. One of the main tasks of ANAS is to form a knowledge economy in our country, reduce dependence on foreign products, create national intellectual products and support the formation of the country's potential in this direction.
Rasim Alguliyev noted that innovative products, which are the result of many years of research in fundamental and applied directions in the scientific institutions and organizations of ANAS, were demonstrated at the exhibition "TEKNOFEST Azerbaijan". It was noted that all the intellectual potential of the institute was involved in the high- level representation of the academy in the special pavilion allocated for ANAS at the exhibition.
The Vice President noted that intellectual devices created in cooperation with the scientific institutions of ANAS in the High Technology Park established under the auspices of ANAS were also presented at the exhibition. He said that the residents of the High Technology Park presented disinfection robots, unmanned aerial vehicles, "smart" beehives, diodes and chips for LED lamps and other high-tech products designed to prevent the spread of infectious diseases, viruses and germs.