ABŞ-da 2032-ci ilə qədər xalis 1,42 milyon işin avtomatlaşdırmaya itiriləcəyi proqnozlaşdırılır 2022-04-11 14:35:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Forrester tərəfindən açıqlanan hesabata görə, avtomatlaşdırma növbəti on il ərzində ABŞ-da 11 milyondan çox işi əldən alacaq.
Bu pis xəbərdir. Yaxşı xəbər budur ki, avtomatlaşdırma eyni zamanda 9,63 milyon yeni iş yeri yaradacaq ki, bu da 1,42 milyon xalis iş itkisi deməkdir.
Hesabatın müəlliflərindən biri, Forrester vitse-prezidenti və baş analitiki J. P. Gownder qeyd edir ki, "Bu, işçilərin başqa peşələr üzrə əlavə bacarıqlara ehtiyacı olacaq, bu, hər bir işçinin təkbaşına bacara biləcəyi bir şey deyil". "Universitetlər humanitar və elmi birləşdirən hibrid kurslar yaratmaqla yeni bacarıqların artırılmasına töhfə verə bilər. Mühəndislər sistemləri dizayn etməzdən əvvəl onların etikasını və onların nəticələrini başa düşməlidirlər."- o deyib.
Forrester izah edir ki, avtomatlaşdırmanın yaratdığı yeni iş yerləri peşəkar xidmətlər və informasiya texnologiyaları ilə yanaşı, bərpa olunan enerji, yaşıl binalar və ağıllı şəhər infrastrukturu kimi yeni sənayelərdə olacaq.

1.42 million jobs in the United States are expected to be lost to automation by 2032 2022-04-11 14:35:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
According to a report released by Forrester, automation will lose more than 11 million jobs in the United States over the next decade.
This is bad news. The good news is that automation will also create 9.63 million new jobs, a net loss of 1.42 million.
One of the report's authors, J. P. Gownder, Forrester's vice president and chief analyst, said, "This will require employees to have additional skills in other occupations, which is not something every employee can do on their own." "Universities can contribute to the development of new skills by creating hybrid courses that combine humanities and science. Engineers need to understand their ethics and their consequences before designing systems," he said.
Forrester explains that the new jobs created by automation will be in new industries, such as renewable energy, green buildings and smart urban infrastructure, along with professional services and information technology.