IOS-un yeni funksiyası iPhone-u ödəniş terminalına çevirə biləcək 2022-01-27 11:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Apple şirkəti iOS üçün yeni funksiya üzərində çalışır və həmin funksiya iPhone-nu ödəniş terminalına çevirməyə imkan verəcək. Bunun sayəsində kiçik biznes sahibləri plastik kartlar vasitəsilə ödənişlər üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi pos terminalları əldə etmək faktorundan azad olacaqlar. Bu barədə Bloomberg saytı xəbər verib. Məlumata əsasən Apple sözügedən yeni funksiya üzərində 2020-ci ildən çalışır. Qeyd etmək lazımdır ki, Apple 2020-ci ildə 100 milyon dollara Kanadanın Mobeewave adlı startapını almışdı. Sözügedən startap tərəfindən yaradılmış texnologiya NFC çipinə sahib smartfonlara bank kartları vasitəsilə ödənişləri qəbul etməyə imkan verir. NFC texnologiyası isə Apple Pay ödənişlərində artıq istifadə edilir. iPhone vasitəsilə ödəniş qəbul etmək üçün bəzi ölkələrin satıcıları smartfonla Bluetooth üzərindən əlaqəli olan xüsusi terminallardan istifadə edə bilərlər. Bu sahədə Twitter-in keçmiş CEO-su Jack Dorsey-nin Square servisi öz liderliyini qoruyur.

A new feature of iOS will be able to turn the iPhone into a payment terminal 2022-01-27 11:00:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Apple is working on a new feature for iOS that will allow you to turn the iPhone into a payment terminal. As a result, small business owners will be free from the need to purchase special POS terminals for payments using plastic cards. This was reported by Bloomberg. According to reports, Apple will work on this new feature from 2020. It should be noted that in 2020, Apple bought the Canadian startup Mobeewave for $ 100 million. The technology, developed by the startup, allows smartphones with NFC chips to accept payments via bank cards. NFC technology is already used in Apple Pay payments. In order to accept payment via iPhone, sellers in some countries can use special terminals connected to the smartphone via Bluetooth. Former Twitter CEO Jack Dorsey's Square service maintains its leadership in this area.