İnstitutda Wi-fi 7 texnologiyasının perspektivləri və tətbiq sahələrinə dair tədqiqatlar aparılır 2021-12-24 12:00:00 / KONFRANSLAR
Simsiz şəbəkə texnologiyası - nöqtədən-nöqtəyə və ya bir şəbəkə strukturu şəklində əlaqəni təmin edən texnologiyadır.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 3 saylı şöbəsinin növbəti onlayn elmi seminarı Wi-fi 7 texnologiyasının perspektivləri və tətbiq sahələrinə həsr olunmuşdu.
Bu mövzuda institutun proqramçısı Təbriz Ağaşov çıxış edərək simsiz şəbəkə texnologiyalarının təsnifatından danışdı, onun fərdi, sensor, kiçik lokal, böyük lokal, qlobal və peyk şəbəkələr kimi növlərinin olduğunu diqqətə çatdırdı.
T.Ağaşov Simsiz Yerli Şəbəkələrin (WLAN) əvvəlcə hava limanları, internet kafe və otellər kimi mühitlərdə yaradıldığını, lakin o dövrdə simsiz şəbəkələrin məlumatların ötürmə sürəti, əhatə dairəsi və avadanlıq dəyəri baxımından digər simli şəbəkələrə görə kifayət qədər inkişaf etmədiyini nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, zaman keçdikcə yeni IEEE 802.11 simsiz şəbəkə standartları və simsiz şəbəkələr, xüsusilə əhatə dairəsi və məlumat ötürmə sürəti baxımından daha da təkmilləşdirilib.
Bundan əlavə, təchizat xərclərinin az olması səbəbindən simsiz avadanlıq və mobil cihazların istifadəsində artım müşahidə edilmişdir. Hətta bu gün ev və ofis mühitində yaradılan simli şəbəkələr WLAN-larla əvəz olunur.
Wi-Fi texnologiyalarının inkişaf mərhələlərindən danışan məruzəçi Wi-Fi bazarının iqtisadi dəyərinin 2018-ci ildə iki trilyon dollar olduğunu qeyd etdi: “Wi-Fi Alliance” şirkətinin tapşırığı ilə aparılan yeni araşdırmada bildirilir ki, “Wi-Fi”ın qlobal iqtisadi artım ilə dəyəri 2025-ci ilə qədər 4,9 trilyon ABŞ dollarına yüksələcək”.
Tədqiqatçı Wi-Fi 5 və Wi-Fi 6 texnologiyaları haqqında da qısa məlumat verdi. Söylədi ki, Wi-Fi 5 və ya 802.11ac standartı ilə müqayisədə Wi-Fi 6 istifadəçilərə məlumatları 40% daha sürətlə ötürür.
Daha sonra o, Wi-Fi 7 texnologiyasının perpektivləri və tətbiq sahələrindən söhbət açaraq diqqətə çatdırdı ki, hazırda “Qualcomm” şirkəti standart simsiz rabitənin yeddinci nəslinin işlənib hazırlanması həyata keçirir. Bu yeni standart IEEE 802.11be adını alıb. Wi-Fi 7 2.4 GHz (2.400-dən 2.495 GHz), 5 GHz (5.170-5.835 GHz) və 6 GHz (5.925-7.125 GHz) tezlik diapazonlarından istifadə edərək və 30 Gb/s-ə qədər ötürülmə sürətini dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulub.
T.Ağaşovun sözlərinə görə, bu şəbəkənin məlum olan əsas üstünlükləri kimi tezlik diapazonunun mövcud 2,4 və 5 GHz-dən 6 GHz-dək genişləndirilməsi, "CMU-MIMO" texnologiyası ilə eyni anda qoşulan qurğuların sayının çoxaldılması, maksimal buraxılış qabiliyyətinin 30 Qbit/s-dək artırılması, eləcə də amplituda modulyasiyasının 1024-dən (Wi-Fi 6-da) 4096-dək artırılması qeyd olunur. “Qualcomm”, “MediaTek” və “Broadcom” şirkətləri “Wi-Fi 7” çiplərinin hazırlanmasına başlayıblar. Mütəxəssislər “Wi-Fi 7” çiplərinin 2-3 il ərzində təqdim edilməsini gözləyirlər.
O, nəzərə çatdırdı ki, 2001-ci ildən Wi-Fi əsasən router və kompüter kimi məhsullarda tətbiq edilirdisə, 2006-cı ildən etibarən telefon, TV, oyun və planşetlərdə, və kameralarda Wi-Fi tətbiqində kəskin artım müşahidə olunur. Son beş il ərzində siyahıya bir neçə məhsul kateqoriyası əlavə edilib. Məsələn, binaların, ağıllı evlərin və digər kateqoriyaların, o cümlədən istilik, işıqlandırma, nəqliyyat vasitələri, və digər qurğularda göstərə bilərik.
Wi-Fi 7 texnologiyasının tətbiq sahələrindən bəhs edən tədqiqatçı bu siyahıya video yayımı, video və ya səsli konfrans, onlayn oyunlar, sənaye və Əşyaların İnterneti, eləcə də interaktiv teletibbin daxil olduğunu söylədi.
O, həmçinin Wi-Fi 7 Extreme High Throughput (EHT) protokoluna əsaslanacağını, bununla simsiz şəbəkələrin işinin cari standartlara nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşacağını qeyd etdi.
Sonda tədqiqatçı seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırdı.
İnstitutun icraçı direktoru, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov Wi-Fi 7 texnologiyasının perspektivləri və tətbiq sahələri ilə beynəlxalq təcrübənin araşdırılmasının, məqalələrin hazırlanmasının zəruriliyini qeyd etdi.

The institute conducts research on the prospects and applications of Wi-fi 7 technology 2021-12-24 12:00:00 / CONFERENCES
Wireless network technology is a technology that provides point-to-point or network structure.
The next online scientific seminar of the 3rd department of the Institute of Information Technology of ANAS was dedicated to the perspectives and applications of Wi-fi 7 technology.
The programmer of the institute Tabriz Agashov spoke about the classification of wireless network technologies, noting that it has individual, sensor, small local, large local, global and satellite networks.
Agashov noted that Wireless Local Area Networks (WLANs) were initially created in environments such as airports, Internet cafes and hotels, but at that time wireless networks were underdeveloped compared to other wired networks in terms of data transfer speed, coverage and equipment cost. He said that over time, the new IEEE 802.11 wireless networking standards and wireless networks have improved, especially in terms of coverage and data transfer speeds.
In addition, there has been an increase in the use of wireless equipment and mobile devices due to lower supply costs. Even today, wired networks created in the home and office environment are being replaced by WLANs.
Speaking about the stages of development of Wi-Fi technologies, the speaker noted that the economic value of the Wi-Fi market in 2018 will be two trillion dollars: a new study commissioned by the Wi-Fi Alliance, its value will increase to $ 4.9 trillion by 2025.”
The researcher also gave a brief overview of Wi-Fi 5 and Wi-Fi 6 technologies. He said that Wi-Fi 6 transmits data to users 40% faster than Wi-Fi 5 or 802.11ac.
He then talked about the prospects and applications of Wi-Fi 7 technology, noting that Qualcomm is currently developing the seventh generation of standard wireless communication. This new standard is called IEEE 802.11be. Wi-Fi 7 is designed to use 2.4 GHz (2.400 to 2.495 GHz), 5 GHz (5.170-5.835 GHz) and 6 GHz (5.925-7.125 GHz) frequency bands and to support transmission speeds of up to 30 Gb / s.
He noted that since 2001, Wi-Fi has been used mainly in products such as routers and computers, but since 2006 there has been a sharp increase in the use of Wi-Fi in phones, TVs, games and tablets, and cameras. Over the past five years, several product categories have been added to the list. For example, we can show in buildings, smart homes and other categories, including heating, lighting, vehicles, and other devices.
Speaking about the applications of Wi-Fi 7 technology, the researcher said that the list includes video broadcasting, video or voice conferencing, online games, industry and the Internet of Things, as well as interactive telemedicine.
He also noted that it will be based on Wi-Fi 7 Extreme High Throughput (EHT) protocol, which will significantly improve the performance of wireless networks compared to current standards.
At the end, the researcher answered the questions of the seminar participants.
Rashid Alakbarov, executive director of the Institute, head of department, PhD in technical sciences, associate professor, noted the need to study international experience and prepare articles on the prospects and areas of application of Wi-Fi 7 technology.