“Windows 11” əməliyyat sisteminin təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı araşdırmaların nəticələri müzakirə olundu 2021-12-23 10:30:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 3 saylı şöbəsinin növbəti onlayn elmi seminarı keçirildi. İnstitutun icraçı direktoru, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Rəşid Ələkbərov seminarda ““Windows 11” əməliyyat sistemi və təhlükəsizlik məsələləri” mövzusunda müzakirələrin aparılacağını bildirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun elmi işçisi Kamran Cəfərzadə nəzərə çatdırdı ki, “Windows 11” – “Microsoft” korporasiyası tərəfindən hazırlanmış Windows NT-nin bir hissəsi olan əməliyyat sistemidir (ƏS). Windows 10 ƏS-nin davamçısı olan bu sistem bu ilin oktyabrın 5-də ictimaiyyətə təqdim edilib.
Sonra məruzəçi “Windows 11” ƏS-nin minimum sistem tələbləri haqqında danışdı. Söylədi ki, bu sistem 1giqahertz (GHz) və ya daha çox, ən az 64 bit dəstəkləyən CPU prosessora, 4 giqabayt (GB) RAM, 64 GB və ya daha çox yaddaş saxlama cihazına malik olmalıdır.
Əməliyyat sisteminin yeni xüsusiyyət və tələblərindən bəhs edən K.Cəfərzadə qeyd etdi ki, bu proqramları “Amazon appstore”dan əldə etmək mümkündür: “Sistemin  mövcud olduğu yerlərdə 5G-ni dəstəkləyən modem, kamera, mikrofon və dinamik, yeni WLAN IHV qurğusu və  Wi-Fi 6E dəstəkləyən router tələb olunur”.
O, sistemin təhlükəsizlik xüsusiyyətlərinə də nəzər salaraq bildirdi ki, “Windows 11” əməliyyat sistemi ciddi sistem tələblərini zəruri edən Etibarlı Platforma Modulu (TPM 2.0), Virtualizasiya əsaslı Təhlükəsizlik (VBS) daxil olmaqla bir sıra təhlükəsizlik xüsusiyyətləri əldə edib.
Tədqiqatçı TPM (Etibarlı Platforma Modulu) anlayışından söhbət açdı. Diqqətə çatdırdı ki, TPM kompüterin ana platasına inteqrasiya olunmuş mikroçipdir: “Bu platformanın məqsədi şifrləmə açarlarını, istifadəçinin hesab məlumatlarını və digər həssas məlumatları  baryerinin arxasında qorumağa kömək etməkdən ibarətdir. Bunun sayəsində zərərli proqramlar və təcavüzkarlar həmin məlumatlara daxil ola və ya onlara müdaxilə edə bilməzlər”.
K.Cəfərzadə, həmçinin Virtualizasiya Əsaslı Təhlükəsizlik (VBS) anlayışına da aydınlıq gətirdi. O, bildirdi ki, VBS əməliyyat sistemindən təhlükəsiz yaddaş sahəsi yaratmaq və təcrid etmək üçün “hardware” virtualizasiya xüsusiyyətlərindən istifadə edir.
Sonda məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı.
Şöbə müdiri Rəşid Ələkbərov “Windows 11” ƏS haqqında araşdırmaların genişləndirilməsinin, onun digər Windows ƏS-dən fərqli xüsusiyyətlərinin tədqiq edilməsinin vacibliyini vurğuladı.

The results of research on security issues of the Windows 11 operating system were discussed 2021-12-23 10:30:00 / CONFERENCES
The next online scientific seminar of the 3rd department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. Rashid Alakbarov, executive director of the Institute, head of department, PhD in technical sciences, associate professor, said that discussions on "Windows 11 operating system and security issues" will be held at the seminar.
Kamran Jafarzadeh, a researcher at the institute, who presented the report, said that Windows 11 is an operating system (OS) that is part of Windows NT, developed by Microsoft. The system, a successor to Windows 10, was released to the public on October 5 this year.
Then the speaker spoke about the minimum system requirements of Windows 11. Said that, the system must have a CPU processor that supports at least 64 bits, 1 gigahertz (GHz) or more, 4 gigabytes (GB) of RAM, and 64 GB or more of storage.
Speaking about the new features and requirements of the operating system, K. Jafarzadeh noted that these programs are available in the Amazon appstore: A router that supports Fi 6E is required.
He also noted that Windows 11 has a number of security features, including the Trusted Platform Module (TPM 2.0) and Virtualization-Based Security (VBS), which require strict system requirements.
The researcher talked about the concept of TPM (Reliable Platform Module). He noted that TPM is a microchip integrated into the computer's motherboard: "The purpose of this platform is to help protect encryption keys, user credentials and other sensitive information behind the barrier. As a result, malware and attackers cannot access or interfere with that information.”
Jafarzadeh also clarified the concept of Virtualization-Based Security (VBS). He said VBS uses hardware virtualization features to create and isolate a secure memory area from the operating system.
At the end, there was a wide exchange of views on the report, questions were answered.
Rashid Alakbarov, the head of the department, stressed the importance of expanding research on Windows 11 and its distinctive features from other Windows operating systems.