Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının kompüter şəbəkəsinin AzScienceNet-in infrastrukturuna qoşulması ilə bağlı işlər aparılır 2021-12-22 12:15:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları, AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və rəhbər müavini Tural Mustafayev 8-10 dekabr 2021-ci tarixlərində AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) ezamiyyətdə olublar. Onlar ezamiyyət müddətində ŞAR-ın kompüter şəbəkəsi və avadanlıqlarında monitorinq işləri aparıblar.
Ezamiyyət müddətində ŞAR-ın və Rəqəmsal İnkişaf və Rabitə Nazirliyinə (RİNN) məxsus “Aztelekom” MMC-nin “Dağlıq Şirvan Regional Filialının səlahiyyətli şəxsləri ilə görüş keçirilib, müzakirələr əsnasında bir sıra məsələlərə aydınlıq gətirilib. Bildirilib ki, planlaşdırılan işlər rəsədxananın daxili şəbəkə infrastrukturunun və İnternet xidmətinin yaxşılaşdırılmasına gətirib çıxaracaq ki, bu da öz növbəsində ŞAR-da Cloud computing, Cloud storage və s. xidmətlərdən istifadəyə imkan verəcək. Bundan əlavə Stenford Universitetinin Elektronika Mühəndisliyi fakultəsinin layihəsi olan Effektlərin Müşahidəsi və Modelləşdirilməsi üçün Atmosfer Havası Təhsil Sistemi tətbiqi ilə bağlı “Stanford VLF Data” avadanlığından generasiya olunan məlumatların onalyn rejimdə emal edilməsi, saxlanılması və arxivləşdirilməsi mümkün olacaqdır.
Ezamiyyət zamanı, ŞAR-ın Təchizat və xidmət şöbəsinin müdiri İbrahim Hüseynov, elmi katib, astronomiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Xəlilov, baş mühəndis Abbas İsmayılov, baş mütəxəssis Mənami Şükürov ilə görüşlər keçirilib, həmçinin rəsədxananın müvafiq binalarının yüksəksürətli fiber-optik əlaqə kanalı ilə təmin edilməsi, bu qurumun, xüsusilə Teleskop – Zeiss-2000 reflektorunun yerləşdiyi binanın daxili şəbəkə infrastrukturunun yaxşılaşdırılması məqsədilə bütün binalarda beynəlxalq şəbəkə standartlarının tələblərinə uyğun tədbirlərin görülməsi, bir sıra avadanlıqların alınması və Wi-Fi şəbəkəsinin yenidən qurulmasının zəruri olduğu vurğulanıb.
Bildirilib ki, həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan bu tədbirlər ŞAR ilə onun Bakı şəhər bölməsi arasında birbaşa əlaqənin yaradılmasına, əməkdaşların biri-biriləri ilə və beynəlxalq elmi ictimaiyyət ilə etibarlı və yüksəksürətli məlumat mübadiləsi aparmalarına da imkan verəcək.

Work is underway to connect the computer network of the Shamakhi Astrophysics Observatory to the infrastructure of AzScienceNet 2021-12-22 12:15:00 / CONFERENCES
Employees of the Institute of Information Technology of ANAS, head of AzScienceNet Network management center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev and deputy head Tural Mustafayev visited the Shamakhi Astrophysics Observatory (SAR) of ANAS on December 8-10, 2021. During the trip, they monitored the computer network and equipment of the SAR.
During the visit, a meeting was held with officials of the Mountainous Shirvan Regional Branch of Aztelekom LLC, owned by the SAR and the Ministry of Digital Development and Communications (RINN), and a number of issues were clarified during the discussions. It was noted that in the SAR the planned work will lead to the improvement of the observatory's internal network infrastructure and Internet service, which in turn will lead to cloud computing, Cloud storage, etc. will allow you to use the services. In addition, it will be possible to process, store and archive data generated from Stanford VLF Data equipment in connection with the application of the Atmospheric Air Education System for Effect Observation and Modeling, a project of Stanford University's Faculty of Electronic Engineering.
During the visit, meetings were held with Ibrahim Huseynov, Head of Procurement and Service Department of SAR, scientific secretary, PhD in Astronomy, Associate professor Orkhan Khalilov, chief engineer Abbas Ismayilov, chief specialist Manami Shukurov, as well as high-speed fiber-optic communication channel of the observatory. In order to improve the internal network infrastructure of the building, especially the building where the Telescope-Zeiss-2000 reflector is located, it is necessary to take measures in accordance with the requirements of international network standards in all buildings, purchase some equipment and rebuild the Wi-Fi network.
It was noted that these measures will allow to establish a direct link between the SAR and its Baku city branch, and allow employees to exchange reliable and high-speed information with each other and with the international scientific community.