İnstitutun baş direktoru və şöbə müdiri GEANT-ın Baş Assambleyasının iclasında iştirak ediblər 2021-11-27 13:00:00 / KONFRANSLAR
24-25  noyabr 2021-ci il tarixlərdə GEANT-ın Baş Assambleyasının 25-ci onlayn iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və AzScienceNet Şəbəkə İdaretmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev iştirak ediblər.
Hər il olduğu kimi, bu il də iclasda milli, nümayəndə və assosiativ üzvlər iştirak ediblər. Onlayn tədbirə Avropa, eləcə də, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrindən 70-dən çox nümayəndə qoşulub.
İclasın birinci günündə İdarə Heyətinə seçkilər keçirilib və nəticələr  açıqlanıb. GEANT Asossiasiyasının direktoru Erik Huizer qeyd edib ki, iclasın gündəliyi İdarə Heyətinin müzakirələri və nümayəndələrin rəylərinə əsasən hazırlanıb.
Tədbirdə iştirakçılara təsdiq olunmuş strategiyaya uyğun olaraq 2022-ci il üçün fəaliyyət  hədəflərinin müəyyən edildiyi sahələr təqdim edilib. Eləcə də üzvlük məsələləri müzakirə edilib və Baş Assambleyanın Nümayəndəlik üzvləri ilə bağlı edilən dəyişikliklər iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.
İclasda Əsas proqramlar üzrə icraçı Metyu Skott GN5 Konsorsium Sazişi  haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, Konsorsium Sazişi (CA) Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə tərəfdaşların birlikdə necə fəaliyyət göstərməli olduqlarının əsasını müəyyən edir.
Sonra tədbirdə əvvəlki illər üçün maliyyə icmalı təqdim edilib, eləcə də GEANT Assosiasiyasının 2022-ci il üçün  fəaliyyət  planı və büdcəsi təsdiq edilib. Abunəlik və üzvlük haqqı, xidmətlər siyahısı haqqında məlumat  verilib.
İclasın ikinci günündə əsasən layihələrdə və GEANT İcma Proqramında ən son yeniliklər haqqında məlumat təqdim olunub. İştirakçılar GEANT İcma Proqramı və İnnovasiya Proqramında son yeniliklər haqqında məlumatlandırılıb. 2021-ci il üzrə GEANT İcra Proqramında xüsusi maraq qrupları və keçirilən iclaslar haqqında məlumat verilib.
Daha sonra GN5-1 layihəsinin inkişaf mərhələləri diqqətə çatdırılıb. GEANT İdarəetmə Heyətinin üzvləri Matthev Skot və Raymundas Tuminauskas layihənin hazırlanma qrafiki,  işçi paketinin strukturu, işçi paketin rəhbərlərinin seçilməsi prosesini təqdim ediblər.
GN4-3/GN4-3N layihəsində Nəzarət Komitəsinin Yenilənməsi və bu layihələrdə əsas nailiyyətlər haqqında məlumatlar da iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb. GPPC layihəsində yeniləmələr, prosesin xüsusiyyətləri, GN5-1 layihəsinin hazırlanmasının təfərrüatlı qrafiki, əsas idarəetmə qərarları təqdim edilib.
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri Babək Nəbiyev GEANT və onun üzvləri arasında rəsmi müqavilənin bağlanması təklifi ilə çıxış edib. Bildirilib ki, yaxın zamanda bu istiqamətdə işlərin aparılması nəzərdə tutulur.
Onlayn tədbirin sonunda Baş Assambleyanın 2022-ci ildə keçiriləcək iclaslarının tarixi və məkanı barədə məlumat verilib.

The Director General and Head of the Department of the Institute attended the meeting of the General Assembly of GEANT 2021-11-27 13:00:00 / CONFERENCES
The 25th online meeting of the GEANT General Assembly was held on November 24-25, 2021. The meeting was attended by Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev and Head of the AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev.
This year, as every year, the meeting was attended by national, representative and associate members. The online event was attended by more than 70 representatives from research and education networks in Europe and the Eastern Partnership countries.
On the first day of the meeting, elections to the Board were held and the results were announced. Eric Huizer, Director of the GEANT Association, said that the agenda of the meeting was prepared based on the discussions of the Board and the opinions of the representatives.
At the event, participants were introduced to the areas where the action targets for 2022 have been identified in accordance with the approved strategy. Membership issues were also discussed and changes made to members of the General Assembly Representation were brought to the attention of the participants.
At the meeting, Matthew Scott, Chief Program Officer, spoke about the GN5 Consortium Agreement, noting that the Consortium Agreement (CA) sets out the basis for how partners should work together on projects funded by the European Commission.
Then, a financial review for previous years was presented at the event, as well as the action plan and budget of the GEANT Association for 2022 were approved. Information was provided on subscription and membership fees, list of services.
On the second day of the meeting, information was provided on the latest developments in the projects and the GEANT Community Program. Participants were informed about the latest innovations in the GEANT Community Program and Innovation Program. The GEANT Executive Program for 2021 provided information on special interest groups and meetings.
Then the development stages of the GN5-1 project were brought to attention. GEANT Board members Matthev Scott and Raymundas Tuminauskas presented the project preparation schedule, the structure of the working package, and the process of selecting the heads of the working package.
Information on the renewal of the Control Committee in the project GN4-3 / GN4-3N and the main achievements in these projects were also brought to the attention of the meeting participants. The GPPC project provides updates, process features, a detailed schedule for the GN5-1 project, and key management decisions.
Babek Nabiyev, head of the AzScienceNet Network Management Center, proposed to conclude an official agreement between GEANT and its members. It was noted that work in this direction is planned in the near future.
At the end of the online event, information was provided on the date and venue of the General Assembly meetings to be held in 2022.