Bulud əsaslı SCADA sistemlərində kibertəhlükəsizlik problemləri tədqiq olunur 2021-11-03 14:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov NATO-nun dəstəyi ilə keçirilən beynəlxalq konfransın plenar iclasında “Bulud əsaslı SCADA sistemlərində kibertəhlükəsizlik problemləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
O, çıxışı zamanı neft-qaz sənayesinin monitorinqi və idarə edilməsində geniş istifadə olunan bulud əsaslı SCADA (ing. Supervisory Control and Data Acquisition) sistemlərinin təhlükəsizlik məsələləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, SCADA sistemləri coğrafi olaraq paylanmış texnoloji avadanlıqları mərkəzləşdirilmiş qaydada idarə edən və onlara nəzarət edən sənaye nəzarət və idarəetmə sistemidir. SCADA sistemi, real zaman rejimində məlumatları toplayır, lokal və ya distant idarəetməni həyata keçirir:
“Bu sistemlər qazma qurğularından, vericilərdən və ya digər nəzarət sensorlarından alınan böyük həcmli məlumatlar əsasında real zaman rejimində texnoloji prosessləri idarə edir. Ənənəvi SCADA sistemləri çox bahalı, qeyri-çevik, miqyaslanması çətin olduğundan məlumatların toplanması, ötürülməsi və emalında çoxsaylı problemlər yaranır”.
M.Həşimov neft-qaz sənayesi sektorunda sistemlərin avtomatlaşdırılması, səmərəliliyin və gəlir imkanlarının artırılması məqsədilə bulud əsaslı SCADA sistemlərindən istifadənin getdikcə artdığını söyləyib. Qeyd edib ki, bulud texnologiyaları, məlumatların kütləvi saxlanması və paylaşma həllərini təmin etməklə yanaşı, neft və qaz sənayesinin informasiya təminatını ödəmək məqsədilə müxtəlif növ aparat və proqram təminatlarını özündə birləşdirir. SCADA sisteminin tətbiqlərinin bulud mühitinə köçürülməsi xərclərin azaldılmasına, miqyaslanma imkanlarının yaxşılaşdırılmasına, sistemin səmərəli idarə olunmasına, etibarlılığın yüksəlməsinə və resurslarla bağlı problemlərin həllinə imkanlar yaradır.
“Tədqiqatda bulud əsaslı SCADA sistemlərinin təhlükəsizliyinə mane ola biləcək mövcud boşluqlar göstərilmişdir”, - deyən məruzəçi bulud əsaslı SCADA sistemlərində təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi və risklərin qiymətləndirilməsinin aktual məsələlərdən olduğunu vurğualyıb. Bu məqsədlə bulud əsaslı SCADA sistemlərinin istifadəsində meydana çıxan təhlükəsizlik problemləri və risklərin analiz edildiyini və bunların müəyyən qədər həllinə komək edən təkliflərin verildiyini deyib.

Cybersecurity issues in cloud-based SCADA systems are being studied 2021-11-03 14:00:00 / CONFERENCES
Senior researcher of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technical sciences Mammad Hashimov made a report on "Cyber security problems in cloud-based SCADA systems" at the plenary session of the international conference held with the support of NATO.
He spoke about the security of cloud-based SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) systems, which are widely used in monitoring and management of the oil and gas industry. He said that SCADA systems are an industrial control and management system that centrally manages and controls geographically distributed technological equipment. SCADA system collects data in real time, performs local or remote control:
“These systems control real-time technological processes based on large amounts of data from drilling rigs, transmitters or other control sensors. Because traditional SCADA systems are very expensive, inflexible, and difficult to scale, there are numerous problems with data collection, transmission, and processing.”
Hashimov said that the use of cloud-based SCADA systems in order to automate systems, increase efficiency and revenue opportunities in the oil and gas industry is growing. He noted that cloud technologies, in addition to providing mass storage and sharing solutions, combine various types of hardware and software to meet the information needs of the oil and gas industry. The transfer of SCADA system applications to the cloud environment allows for cost reduction, improved scalability, efficient system management, increased reliability, and resource solutions.
“The study identifies gaps that could hinder the security of cloud-based SCADA systems,” he said, noting that security measures and risk assessment in cloud-based SCADA systems are important. To this end, he said, security problems and risks in the use of cloud-based SCADA systems were analyzed and suggestions were made to help solve them.