3D çapın istehsala təsiri ilə bağlı elmi seminar keçirildi 2021-05-07 11:17:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin “3D çapın istehsala təsiri” mövzusuna həsr edilmiş onlayn elmi seminarı keçirildi.
Şöbənin baş mütəxəssisi Zülfiyyə Ələkbərova çıxış edərək bildirdi ki, 3D çap termini müxtəlif materiallarda hissə və məhsul istehsalı üçün tam spektr təklif edən bir çox proses və texnologiyanı əhatə edir. 3D çap üçölçülü rəqəmsal modeldən fiziki cismin düzəldilməsi prosesidir.
Məruzəçi bu texnologiyanın istifadə qaydalarından bəhs edərək qeyd etdi ki, CAD (Computer-Aided Design) əsaslı proqram təminatından istifadə etməklə obyektin rəqəmsal 3D modeli yaradıldıqdan sonra “çap et” düyməsi sıxılır. Mövcud obyektlərin rəqəmsal modellərini nüsxələmək üçün 3D skanerdən istifadə edilir. 3D əsaslı proqramın köməyilə 3D model yaratmaq, bundan əlavə, 3D skanerin köməyilə istənilən fiziki cismi 3D modelə çevirmək də mümkündür.
3D çap və əlavə istehsal barəsində danışan Z.Ələkbərova istehsal texnologiyalarının 3 qrupa bölündüyünü dedi. Qeyd etdi ki, bunlara subtraktiv, formativ və əlavə istehsal prosesləri (3D çap)  daxildir.
“3D çap olaraq da tanınan əlavə istehsal daha yüngül, daha güclü hissələr və sistemlər yaratmağa imkan verən sənaye istehsalına transformativ yanaşmadır. Komponent müxtəlif təbəqələrdən ibarətdir. Adətən proses aşağıdan yuxarıya doğru aparılır. Müxtəlif proseslər bir-birinin ardınca təkrarlanır”, - deyə o, əlavə etdi.
Məruzəçi 3D çap sənayesi üçün istifadə olunan materiallara metal, polimer, keramika, smart və xüsusi materialların daxil olduğunu vurğuladı.
Z.Ələkbərova bu texnologiyanın növlərindən də söhbət açdı. Bildirdi ki, ASTM (American Society for Testing and materials) standartına əsasən 3D çap texnologiyaları bəzi fərqliliklərinə görə 7 qrupda kataloqlaşdırılmışdır. Bunlara fərqli tikinti mexanizmləri, qiymət nöqtələri, materiallar və fərqli istifadə aiddir.
O, diqqətə çatdırdı ki, Sənaye 4.0 olaraq adlandırılan sonuncu sənaye inqilabı Əşyaların İnterneti (IoT) və xidmətlərə əsaslanan kiber-fiziki istehsal deməkdir. Sənaye 4.0 süni intellekt, robototexnika, kvant hesablama, Big data, bulud texnologiyaları, 3D çap və Əşyaların İnterneti kimi sahələrdəki inkişafları özündə birləşdirir. Bütün bu sahələr bir araya gələrək fiziki və virtual dünyaya inteqrasiya etdikdə 4-cü sənaye inqilabına səbəb olur. Əlavə etdi ki, 3D çap sənayesinə aerokosmik, avtomobil, qida, səhiyyə, inşaat, moda və elektron cihaz sənayesi daxildir.
Məruzəçi bu çap texnologiyasından istifadənin prototipləşdirmə, azhəcmli istehsal, fərdiləşdirmə, sərbəst dizayn imkanlarının mövcud olduğunu da diqqətə çatdırdı.
Sonda o, 3D çap texnologiyasının bütün dünyanı əhatə edən COVID-19 xəstəliyinə qarşı mübarizədə istifadəsindən də söhbət açdı. “Mövcud pandemiya zamanı COVID-19 virusu ilə mübarizədə 3D çapın insanları bəzi çətinliklərdən xilas etdiyini görürük. Təchizat zəncirlərini pozmağa davam edən və zəruri tibbi avadanlıqların çatışmazlığına səbəb olan COVID-19 ilə yeni bir dövrə qədəm qoyduğumuz zaman, 3D çap texnologiyaları köməyimizə çatır,”- deyə Z.Ələkbərova əlavə etdi.

A scientific seminar on the impact of 3D printing on production was held 2021-05-07 11:17:00 / CONFERENCES
The Institute of Information Technology of ANAS held an online scientific seminar on "The impact of 3D printing on production" of the 18th department.
Zulfiya Alakbarova, Chief Specialist of the Department, said that the term 3D printing covers many processes and technologies that offer a full range of parts and products for production in various materials. 3D printing is the process of making a physical object from a three-dimensional digital model.
Speaking about the rules of use of this technology, the speaker noted that after creating a digital 3D model of the object using CAD (Computer-Aided Design) software, the "print" button is pressed. A 3D scanner is used to copy digital models of existing objects. It is possible to create a 3D model with the help of 3D-based software, as well as to convert any physical object into a 3D model with the help of a 3D scanner.
Speaking about 3D printing and additional production, Z. Alakbarova said that production technologies are divided into 3 groups. He noted that these include subtractive, formative and additional production processes (3D printing).
“Additional production, also known as 3D printing, is a transformative approach to industrial production that allows you to create lighter, stronger parts and systems. The component consists of different layers. The process is usually bottom-up. Different processes are repeated one after another,” she added.
She noted that the materials used for the 3D printing industry include metals, polymers, ceramics, smart and special materials.
Z.Alakbarova also spoke about the types of this technology. She said that according to the ASTM (American Society for Testing and Materials) standard, 3D printing technologies are cataloged in 7 groups due to some differences. These include different construction mechanisms, price points, materials and different uses.
She noted that the latest industrial revolution, called Industry 4.0, means Internet of Things (IoT) and cyber-physical production based on services. Industry 4.0 incorporates developments in areas such as artificial intelligence, robotics, quantum computing, big data, cloud technology, 3D printing and the Internet of Things. When all these areas come together and integrate into the physical and virtual worlds, it leads to the 4th industrial revolution. She added that the 3D printing industry includes the aerospace, automotive, food, healthcare, construction, fashion and electronics industries.
The speaker also noted that the use of this printing technology has the potential for prototyping, small-scale production, individualization, free design.
In the end, she spoke about the use of 3D printing technology in the fight against COVID-19, which affects the whole world. "During the current pandemic, we see that 3D printing has saved people from some difficulties in the fight against the COVID-19 virus. When we enter a new era with COVID-19, which continues to disrupt supply chains and lead to a lack of necessary medical equipment, 3D printing technologies come to our aid” Alakbarova added.