Sentiment analiz problemləri və mövcud yanaşmalar tədqiq olunur 2021-05-03 17:12:00 / KONFRANSLAR
İnstitutun böyük elmi işçisi Mərziyə İsmayılova “Sentiment analiz: problemlər və mövcud yanaşmalar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək sentiment analizin tarixi və inkişaf mərhələləri, əsas məsələləri, səviyyələri, klassifikasiya metodları, tətbiq sahələri, problemləri, proqram məhsulları, onlayn alətlər və s. haqqında ətraflı məlumat verdi.
Məruzəçi sentiment analizin təbii dilin emalı (Natural Language Processing – NLP), statistika və ya maşın təlimi metodlarından istifadə edərək, mətn sənədlərindən mətnin emosional məzmununun aşkarlanması, çıxarılması və klassifikasiyası məsələsi olduğunu bildirdi.
M.İsmayılovanın sözlərinə görə, sentiment analiz fikirlərin analizi (opinion mining) və ya emosiyaların süni intellekti (emotion artifical intelligence) kimi də tanınır. O, emosional vəziyyətlərin və subyektiv informasiyaların sistemli şəkildə tanınması, çıxarılması, ölçülməsi və öyrənilməsi üçün təbii dilin işlənməsi, mətn analizi, kompüter linqvistikası və biometriyadan istifadəyə əsaslanır. Sentiment analiz müəllifin obyektə emosional münasibətinin kontent analiz metodları ilə avtomatik müəyyən edilməsi prosesidir. O, təbii dildə yazılmış mətnlərdə ifadə olunan fikirlərin avtomatik aşkarlanması və klassifikasiyası məsələsidir.
“Sentiment analizin tarixi XX əsrin əvvəllərində ictimai rəyin analizi və 1990-cı illərdə kompüter linqvistikası sahəsində həyata keçirilmiş mətnin subyektivliyinin analizi üzrə tədqiqatlara əsaslanır”, – deyə bildirən məruzəçi kompüter əsaslı sentiment analizin İnternetdə subyektiv mətnlərin mövcudluğu ilə gerçəkləşdiyini söylədi.
O, “Web of Science” və “Google Scholar” elmi bazalarında sentiment analiz üzrə 2002-2019-cu illər ərzində nəşr olunan məqalələrin sayını əks etdirən qrafiki nümayiş etdirdi. Sonra sentiment analizin konseptual modelini təqdim edən məruzəçi sentiment analizin əsas terminləri və informasiya mənbələri barədə məlumatı diqqətə çatdırdı.
M.İsmayılova sentiment analizin səviyyələrindən bəhs edərək söz, cümlə, sənəd və xüsusiyyət səviyyələrində sentiment analiz haqqında danışdı. Bildirdi ki, söz səviyyəsində sentiment analiz sənəddə sözlərin subyektivliyinin, oriyentasiyasının və ya qütbünün, eləcə də oriyentasiyanın sayının müəyyən olunmasına xidmət edir. Cümlə səviyyəsində sentiment analiz hər bir cümlədə ifadə olunmuş emosiyaların klassifikasiyasından, sənəd səviyyəsində sentiment analiz isə sənədin pozitiv və neqativ fikirləri ifadə etməsinin klassifikasiyasından ibarətdir.
O, həmçinin xüsusiyyət əsasında sentiment analizin növlərindən söz açdı, onun sözlər və onların istifadə tezliyi, terminin mövqeyi, nitq hissələri, rəy sözləri və ifadələri, neqativ sözlər, sintaksis asılılıq kimi növlərini diqqətə çatdırdı, sentiment analiz üçün lüğət və qaydalara əsaslanan, eləcə də maşın təlimi metodları üzrə mövcud yanaşmalar kimi klassifikasiya metodlarından istifadə olunduğunu bildirdi. Məruzəçi sentiment analizin modelini təqdim etdi və sentiment analizin sosiologiya, tibb və psixologiya, marketinq, politologiya kimi sahələrdə tətbiq edildiyini nəzərə çatdırdı.
M.İsmayılova sentiment analiz üçün istifadə olunan “Twitter Sentiment” veb-xidməti, “SA with Python NLTK TC” və “I-Teco” kimi proqram məhsullarından və sentiment analizin problemlərindən danışdı.
O, onlayn alətlər, sentiment analizə dair kitablar, konfrans, simpozium və “workshop”lar, eləcə də bu sahə ilə məşğul olan tədqiqatçı alimlər barədə də ətraflı məlumat verdi.

Sentiment analysis problems and existing approaches are explored 2021-05-03 17:12:00 / CONFERENCES
The next online scientific seminar of the 1st department was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
Senior researcher of the institute Marziya Ismayilova made a report on "Sentiment analysis: problems and existing approaches", the history and stages of development of sentiment analysis, main issues, levels, classification methods, areas of application, problems, software products, online tools, etc. gave detailed information about.
The speaker noted that sentiment analysis is a matter of discovering, extracting, and classifying the emotional content of text from text documents using natural language processing (NLP), statistics, or machine learning methods.
According to Ismayilova, sentiment analysis is also known as opinion mining or emotion artifical intelligence. It is based on the use of natural language processing, text analysis, computer linguistics and biometrics for the systematic recognition, extraction, measurement and study of emotional states and subjective information. Sentiment analysis is the process of automatically determining the author's emotional response to an object by content analysis methods. It is a matter of automatic detection and classification of ideas expressed in texts written in natural language.
"The history of sentiment analysis is based on the analysis of public opinion in the early twentieth century and the analysis of text subjectivity in the field of computer linguistics in the 1990s," she said.
She presented a graph showing the number of articles on sentiment analysis published in the Web of Science and Google Scholar databases between 2002 and 2019. Then, the speaker presented a conceptual model of sentiment analysis and provided information on the main terms of sentiment analysis and sources of information.
She also spoke about the types of sentiment analysis based on characteristics, its words and their frequency of use, term position, parts of speech, feedback words and phrases, negative words, syntax dependence, based on vocabulary and rules for sentiment analysis, as well as machine stated that classification methods were used as existing approaches to training methods. The speaker presented a model of sentiment analysis and noted that sentiment analysis is applied in such fields as sociology, medicine and psychology, marketing, political science.
Ismayilova spoke about the Twitter Sentiment web service used for sentiment analysis, software products such as SA with Python NLTK TC and I-Teco, and the problems of sentiment analysis.
She provided detailed information on online tools, books on sentiment analysis, conferences, symposia and workshops, as well as research scientists working in this field.